stupii mei

Creat de antiopa din ardeal, Iulie 06, 2014, 11:31:35 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: antiopa din ardeal din Februarie 15, 2017, 11:14:22 AM
2 dintre stupii puternic infestati cu varroa s-au dus. Pe langa ei s-au mai dus cativa mici la care ma asteptam sa se duca. In total inca ma incadrez in limita de 10% pierderi care se zice ca se considera ca nu e grav. Sa vedem ce va fi in aprilie.
Pai pe aici inca nu a trecut luna februarie. Numara la sfarsitul lui martie sa vezi rezultatul!! Succes

antiopa din ardeal

  La noi a fost o iarna f lunga, albinele nu au facut zbor de curatire de la inceputul lui nov. pana sambata-duminica (11-12 ianuarie) Si cele cu urdinisul spre est, ca am asa ceva, nu au zburat inca (doar urdinisurile spre sud) De-acum incolo ferestrele de zbor vor fi tot mai multe si mai lungi sper. Perioada cea mai dificila, mai ales in ce priveste consumul, este adevarat acum incepe dar daca vor mai fi pierderi de-acum incolo vinovatul principal cred ca este apicultorul.

Eugen B

La mine din noiembrie nu a iesit deloc deloc, si sunt in vestul tarii.
Stupii buni nu au probleme, la cei slabi invervin probleme pentru ca avem un consum mai mare per albina si se incarca mai repede

antiopa din ardeal

  Si la mine stupii maricei stau linistiti si au rezerve serioase de hrana. Din pacate cei mici aproape toti (care mai traiesc) au murdarit ramele.

Stie cineva amanunte despre noul medicament Varromed care s-a omologat recent in UE si se va comercializa din vara lui 2017?