apicultura în Parcul Național Munții Rodnei

Creat de morozan simion, Septembrie 06, 2012, 07:49:19 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

nu vreau sa chinui pe nimeni
Mi-am propus sa prezint locuri frumoase din românia, locuri unde încă nu au ajuns cei care sub sloganul  natural si ecologic polueaza si distrug natura. Aici este natural 100%, vreau sa va spun ca mierea pe care am scoso are un gust deosebit, n-am scos cantitate ci calitate si este naturala 100% pentru ca si tratamentele pe care le-am facut la albine sunt din ceaiuri facute de mine iar de paduchi am folosit frunze de tutun.
daca va place o sa va mai postez.
o dumineca minunata.

Bătrânul

TOTI TE LAUDA ! Nimeni nu spune ca daca nu le complectezi hrana de iernare saracele vor muri pina in martie. Banutii ai luat deci fa bine si cumpara zece kg de zahar / familie URGENT !!!! Imi esti simpatic de aia scriu si daca nu-ti place vorba mea ...

mape 48-petru manea

chestia cu chinuiala a fost o gluma
din partea mea poti pune cat mai multe pozeca sunt frumoase

morozan simion

la familiile care sunt roi de anul acesta pe 5-6 rame am 10-12 kg de miere si cate 1-1 1/2 pastura, iar la familiile care sunt pe 9-10 rame am 16-18 kg de miere si dupa sarbatorile de iarna vreau sa le administrez turte, dupa 15 ianuarie sau chiar februarie depinde cand o sa aiba nevoie
multumesc pentru sfat si sper sa mai primesc informatii despre aceasta meserie nobila de la dumneavoastra cei dibaci in arta apiculturii
multumesc la d-nul. batranu pentru sfat si sper sa mai primesc
o saptamana buna va doresc la toata lumea

Bătrânul

In ramele prezentate de tine ai max  1-1,5 kg miere pe rama . Daca nu-i  hranesiti le pierzi !!!  :sad:

morozan simion

mi-am impachetat stupii si i-am pregatit pentru iernat,iernare tip horn si sper sa-mi ajute Dumnezeu sa-i vad sanatosi in primavara.
Daca tot am scris cateva cuvinte m-am gandit sa va mai arat cateva poze cu frumusetile virgine ale din Parcul  National Muntii Rodnai
Sper sa va placa.


G. Iulian


topy1

unde aveti stupina?si anul asta am ajuns in parc in plimbare.din pacate nu am mai prins rododendronul.poate la anul ....un schimb de experienta... :smile:

morozan simion

stupina o am in loc.rodna, am putea face un schimb de experienta si sa cooperam de ce nu?
iar rododendronul are perioada de inflorescenta de regula 15 iunie 1 iulie dar daca este o primavara tarzie merge pana maxim 10 iulie dar pe partile de dos si la varf
sa auzim de bine

topy1

am prins rododendronul cu ceva ani in urma.nu ai timp atunci cand vrei...sa ajungem la anu.sanatate!

morozan simion


exarhu

Venim si noi!!!!!!!! Uraaaaaaaaaaaaaaaa! :yes:
Felicitari!
Salutare de la exarhu pt ves lucian!!!!!!!! :-c
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :yes:
da

morozan simion


morozan simion

cum se instaleaza toamna in Parcul National Munții Rodnei