Intretinere in MER

Creat de andrei_calinescu, Februarie 24, 2011, 06:10:22 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

Eu zic asa:
               Tinand cont ca la o matca e deajuns un corp dandant,obligativitatea gratiei Hanneman e iminenta,in cazul matcilor prolifice,evitarea roiri se face prin adaugarea unui alt corp gol(sper sa-mi multumiti,si iar sper sa nu ma injure secretomani)se face,sub gratia Hanneman in locul corpului 2,iar corpul 2 se pune  deasupra gratiei,ramanand corp de stransura(magazin) evitam roirea si creem spatiu pt ponta.iar pt operativitatea extractiei,se folosesc izgonitoare,si caturi de rezerva (dupa caz)  SUCCES  :wink:


                      valy


                           
               
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

mape 48-petru manea

multumesc  d-le Valy se vede ca nu sunteti secretoman : :thanks: :thanks: :thanks:
userul de care aminteam mai sus era VALY GUDAS
am urmarit mai demult discutiile pe care le-a avut cu Drone prin 2007 cred
vedeti apicultura este simpla cand o cunosti :nod: :nod:

gudas valentin

Domnul ,,Drone '' e profesor,eu sunt mai printre randuri,dar pot sa declar solemn ca IUBESC  :bzz:
HAI CA DAU O   :coffee: SI O  :beer: TUTUROR USERILOR si un MARTISOR USERITELOR SI STUPARITELOR   @};- 



                           Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

milu56

Citat din: valter din Martie 01, 2011, 07:23:18 PM
Momentul primei inversari este dat de prezenta albinelor pe minim o treime din suprafata fagurilor din catul inferior(1).

Refritor la dimensiunea ramelor...eu am adoptat o rama de 167 mm ca urmare a corpurilor procurate anterior de la Nehoiu in 2006, adica fortat de a putea uniformiza intreg sisemul de rame reduse.
Marea majoritate a celor ce lucreaza cu MER au rame de 160 sau 162mm.
Rama eu as faceo si mai joasa de 14,6 in vederea de a pune fagurii artificiali fara sarma,orcum vreau sa fac un experiment.
cu aceasta rama pot folosi rama STAS pe doua corpuri.

andrei_calinescu

Ok Valy,
Dar in corpul doi vei avea puiet larvar sau mixt.
Daca il pui ca si cat de productie nu risti sa pierzi din cules sau sa influentezi calitatea mierii depuse in celule unde ai avut inainte puiet?
Eu as vedea o manevra de genul inversare de corpuri inainte de cules si adaugare corp 3 gol peste cele 2.
Spune-mi te rog daca gresesc.

maximus


Bambucha

Salutare,
Este un sistem care-l voi adopta si eu integral, avand o experienta de 95 % pe Langstroth si 5 % pe Dadant, singurul lucru care m-ar ingrijora este iernarea. Daca in conditiile unei ierni mai grele, cum a fost aceasta in Romania 2010-2011 pe rama de 23 cm nu este nici o problema, ma gandesc ca s-ar putea ivi ceva probleme la rama de 16,2. In Franta si Spania unde sunt ierni mai caldute desigur este ideal, aici vad iernarea mai mult pe 3 corpuri, ghemul format in c2 pe coroane, c3 full de capacit, si c1 gol se adauga sub c2 dupa hranirile de completare. Volumul de 2 Langstroth corepunde cu 3 de Mer, volum ce mi se pare optim pentru familii puternice pe timp de iarna.

milu56

Familii puternice ne salveaza de la multe si putem avea sccese.

andrei_calinescu

Asa e Bambucha,

In paralel studiez si forumul STUPARITUL unde ADi Hodis, Lulachi si Pupemea au scris pe larg si dibaci.
Asta ar fi ideea, cat 1 jos cu rame goale, cat 2 peste cu coroane de 2 degete si cat 3 cu rame full miere.
Ghemul se poate strange pe 7-8 rame si ierneaza ca in corp Dadant 1/1, ghemul formandu-se intre caturile 2-3.
Am vazut ca e larg utilizat in zonele muntoase(Cehia, Slovenia bazinul iugoslav in general), deci are avantaje in dezvoltarea precoce si productivitate.
Catul 1 de jos se lasa astfel pana se completeaza corpurile 2-3 cu rame si pana se face o prima inversare a cestora.
La primul cules catul 1 se pune sus(stransura).
Astfel acum avem ordinea 3-2-1.
Mierea e urcata in catul 1(sus).
Daca avem o matca tanara se mai da un cat peste catul 2 si cuibul se extinde pe 3 corpuri.
Dupa care se adauga caturi de stransura sub catul 1(plin cu miere).

Bambucha

Parca ar fi exact gandirea mea  :nod:
Matcile "tapene" vor avea nevoie si de corpul 3 primavara si ar fi pacat sa nu exploatam maxim daca sistemul permite, mai ales ca aceasta epuizare creste procentul de schimbare linistita in anul 2, (apropo vorbim de corp stas 10 rame nu mai multe). Cine a avut Langstroth va face foarte usor transferul, fiindca exploatarea se aseamana foarte mult in linii mari.
Daca e ceva gol de cules dupa salcam se fac stolonii mai mult decat simplu.
Poate ar fi un mic dezavantaj inventarul marit de caturi, rame ce implica la reconditionare, topire, un pic mai multa manopera, insa per ansmblu aduce avntaje de necontestat.

andrei_calinescu

Bambucha,

Eu gandesc MER cu rama de 162, adica de mag, deci 2 astfel de rame fac cat un Dadant 1/1, ceva mai putin totusi tinand cont de leaturi si marginimile fagurilor care nu sunt neaparat exploatabile.
Dar pe general gandesc ca 2 caturi 1/2 fac un Dadant 1/1.
Am vorbit de 3 caturi 1/2 deoarece nu sunt adeptul anusului contra naturii(Hanneman).
Am lucrat si cu si fara.
Indiscutabil la matci schimbate la an , daca ii pui Hanneman, le-ai luat piuitul.
Ori prefer matci tinere din motive varii care tin de indici calitativi.
Astfel am reflectat si despre izgonitoare, am gandit ca sunt utile, pana am lucrat cu suflorul.

Bambucha, detaliza un pic maniere diverse de a face roi artificiali cu MER-ul.
Sau macar asta cu stolonii dupa salcam.
Multam fain.

milu56

Ca sa avem indemanare si usurinta e bine sa se respecte distanta intre corpuri(rame)iar corpuri folosin cate eamilia de albine cere.

Constantin_MH

Este bine sa ne documentam de la cei care lucreaza cu acest model de stup de peste 30 ani. Daca dam cu presupusul, pierdem !
Gasiti destule detalii in link-urile atasate. Sunt in limba ceha, dar sunt destul de intuitive:
Detalii si metodica aici:
http://www.optimalklub.cz/INDEX15FC.HTM?typ=OMA&showid=77
sau aici:
http://elektromont.webzdarma.cz/Hobby/Vcely/Optimal/optimal.htm


Constantin_MH

#28
Aici se vede o stupina MER model, din care se pot deduce multe detalii:

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=t53WyHmd2YM&feature=player_embedded[/youtube]

Pe youtube sunt 12 episoade cu aceasta stupina de exceptie prezentata de proprietarul ei, un om foarte generos !

milu56

Citat din: Kostas din Martie 04, 2011, 06:05:58 PM
Aici se vede o stupina MER model, din care se pot deduce multe detalii:

ok
http://www.youtube.com/watch?v=dcBD6s51f7E&feature=player_embedded

Eu vreau sa experimentez dar cu rama de 1/2 dadantt