depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: maximotgv din Noiembrie 27, 2016, 10:15:45 PM
SI? Ce-ai vazut acolo?
Ghemul foarte bine strâns la unii poziționat jos , la alții mai sus, unele mai mari , altele mai mici, dar
cele mai mici au rame mai puține în cuib deci la pregătirea de iarnă au avut mai puțină albina.
Deocamdată este bine, să vedem în primăvara după prima săptămână de zbor.

tassevasi

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 28, 2016, 06:10:35 AM
O intrebare . Cei care au avut depopulari ati folosit DULCOFRUCT ???

  Nu  am  folosit  niciodata  altceva  decit zahar pe  care  l-am pregatit  fie  sirop ori macinat si turte .

relutu

Si eu m-am holbat azi prin ei,situatia e la fel,cuiburile stranse,unii tocmai jos de se vad pe la urdinis altii mai sus.Am bagat sirma pe urdinis si am scos 10 albine moarte.Am fost in pastoral,completari cu sirop nu am facut.

oroles

Azi am fost sa verific eventuale depopulari. Au raspuns toți la apel  (verificati cu stetoscopul). Vreo doi care mi s-au părut ca nu au strigat prezent cum trebuie i-am desfacut puțin. Aveau albina pe toate intervalele, ceea ce imi arată ca nu au fost depopulari majore de la sfârșitul lui august cand am facut restrangerea. Pana si un mininucleu pe 3 rame de 1/2  dezasamblabile a strigat prezent. Maine il bag la beci. In cinstea acestei constatari si a băiatului meu de 2 1/2 luni am bagat cateva pahare de hidromel cu struguri.  :nudie: Sa dea Dumnezeu sa fie bine in primăvară. Vreo 3-4 sunt pe 3-4 intervale. Nu i-am unit din ratiuni de igienă. Dacă ies si aia sunt boier. Sanatate si la voi si la albinele voastre!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

balasbebe

#124
Azi am pus si eu 8 bucatele in camara.Casa este nelocuita, din pamant cam de 50 cm grosime. In geam am pus blugi  desfacuti, iar in usa o foaie de cort dublura.

roi_ag

Acum mulți ani pe la jumătatea lui Noiembrie am văzut ceva depopulare la vreo 20 si i-am dus în casă
de unde i-am scos la începutul lui martie. Eram cu casa în construcție și nu le-am făcut tratamentul la
timp. Câțiva i-am pierdut, dar pe majoritatea i-am salvat, chiar și unu cu un pumn de albină si matcă.
O altă depopulare intervine în primăvara după prima săptămână  de zbor.

roi_ag

[quote author=oroles link=topic=9105.msg242772#msg242772 date=148051854.   In cinstea acestei constatari si a băiatului meu de 2 1/2 luni am bagat cateva pahare de hidromel cu struguri.  :nudie: Sa dea Dumnezeu sa fie bine in primăvară.
[/quote]
Să-ti trăiască băiatul si albinele ! :yes:

mape 48-petru manea

In urma cu cativa ani am iernat in beci 5 mininuclee din polistiren estrudat ---cand se anunta vreme buna de zbor de curatire ii scoteam afara pe fiecare pe locul lui
Au iesit din iarna f.bine ,doar unul a avut ceva diaree
Micronucleul avea aerisire jos cu plasa si subar---miere suficienta ---primavara am avut 5 matci tinere cu care am facut 5 roiuri prin stolonare

ionel07196555


Offline cucubau

   

Re: Sondaj apicultura
« Răspuns #21 : Azi la 12:40:49 a.m. »

    Citat


.
1..  Pentru ori ce situatie vinovati vor fi vecinii soacra , natura etc , numai persoanele in cauza nu.

.  2   Paduchele nu poate fi acuzat de toate pacatele apiculturii contemporane.
Dimpotriva cati dintre apicultori cunosc simptomele de boala :
-nosemoza ,
-septicemie ,

3  Cati dintre ei in afara de despaducheri au facut tratamente cu :
-apa chioara,........
-apa descantata,.............4
-ceai de cucuta .......
Am dat un COPIPAST si spicut printre rinduri simtiduma putin vizat de punctu 1.
Rezumat :
Am 2 doua vetre in localitati diferite .
Stupina a fost inpartita in DOUA dupa  05 06 AC .
48 de stupi cei mai buni din > 100 au fost dusi pe o vatra iara >50 pe alta vatra
Cei peste 50 find niste stupi care nu mergeau la acea data .
Cei 48 [ niste bombe ] + citiva roi facuti din ei in iunie sint la ora aceasta mai slabi decit niste roisori pe care ai fac la inceput de mai .
La aceasta ora in urma unificarilor repetate mai am 24 de unitati biologice ca nu stiu cum sa le mai zic .
Eu am facut tratamente la cele 2 stupine in aceleas conditi si cu aceleas scule.
Mai pe scurt eu am avut grija de ambele stupine .
Ma intreb si va intreb ce a putut sa se intinple cu cei mai buni stupi de au ajuns asa de rau .
Anu trecut am avut mortalitate foarte mare la floare soarelui si tot am avut in iarna albina .
Nici astazi nu sint lamurit cu ce sa intinplat sau unde am gresit de am ajuns aici.

Fiti putin  putin  mai explicit cu punctu  4

dan.smarandoi

Stupii slabi devin puternici,iar cei puternici devin slabi...e ceva firesc

roi_ag

Citat din: dan.smarandoi din Decembrie 01, 2016, 03:57:12 PM
Stupii slabi devin puternici,iar cei puternici devin slabi...e ceva firesc
Dupa tine ar trebui sa ne rugam sa devina slabi ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

filip

Citat din: roi_ag din Decembrie 01, 2016, 05:05:41 PM
Citat din: dan.smarandoi din Decembrie 01, 2016, 03:57:12 PM
Stupii slabi devin puternici,iar cei puternici devin slabi...e ceva firesc
Dupa tine ar trebui sa ne rugam sa devina slabi ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
E o chestiune foarte importanta de discutat aici:
Cand schimbam matcile?
Pana in salcam-doar de necesitate.
Dupa salcam cele epuizate (cele peste 3 ani care au confirmat)
Intre salcam si tei avem suficient timp si marja de manevra pentru roi si matci de calitate.
In august doar cele care nu confirma .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Azi am mai bagat in camara 7 bucati. In total am 15 la iernat in casa.
Cei 8 de ieri erau linistiti asa ca am prins curaj. ecat sa fie deranjati de ciocanitori, pitigoi vantt si frig eu zic ca vor trece cu bine cele 3 luni pe care voi sa-i pastrez acolo.

roi_ag

Citat din: balasbebe din Decembrie 01, 2016, 05:48:06 PM
Azi am mai bagat in camara 7 bucati. In total am 15 la iernat in casa.
Nu ai scapat de ce te temeai prin August. Sa dea Dumnezeu sa nu fie decat astia.

roi_ag

Citat din: filip din Decembrie 01, 2016, 05:14:28 PM
E o chestiune foarte importanta de discutat aici:
Cand schimbam matcile?
Nu sunt de vina matcile pentru depopularile de anul asta, poate la cele foarte bune care au ouat mult au avut si paduchi multi.
Am schimbat matci de la salcam 3 pana la inceputul lui Octombrie . Doar cei care nu au primit matca din prima si m-am
incapatanat sa i-o dau si pe a treia ierneaza cu albina mai putina.