Nuclee de imperechere

Creat de dodoc george, Martie 04, 2011, 11:58:05 AM

« precedentul - următorul »

dodoc george

Ar fi interesant sa definim ce este acela caruia ii spunem nucleu de imperechiere.Ma refer la dimensiunile pe care sint necesare, cel mai uzuale tipuri de nuclee, aproximativ numarul de albine necesar ptr populare nuclelor...
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

Nucleu pe rama normala are avantajul ca poate deveni stup,ori nucleu de 3 rame mici care le ocupa o mana de albine,mijlocii eu nu le vad rostul.

dodoc george


Nucs, sau Coloniile Nucleu, sunt mici colonii de albine create din colonii mari. Termenul se referă atât la un stup de dimensiuni mai mici şi colonie de albine în cadrul acestuia. In esenta nucleul este versiunea mai mica a unui stup normal. Numele este derivat din faptul că un stup nuc este centrată în jurul unei regine care urmeaza sa se imperecheze sau care trebuie pastrata o perioada de timp.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

Kiwi Bee


Bătrânul


jimm

Nucleiu in limba latina inseamna sambure...

milu56


skypi_0040

#7
Citat din: milu56 din Martie 07, 2011, 05:40:39 AM
Cutie nucleu.........
Nu stiu daca ati observat ca o matca se fecundeaza mult mai repede intr-un nucleu mic, decat intr-un stup mare. Nucleul este facut special pentru intretinerea matcii atat inaintea cat si dupa fecundare pana la folosirea ei intr-o familie normala sau roi si nici decum sa faci roiuri din el. Poti insa sa unesti mai multe nuclee dupa indepartrarea matcilor si atunci nu mai ai doar o mana de albine ci un roi in toata regula, introducand o matca fecundata.
Dar dumneavoastra v-ati referit la nuclee pentru roiuri care sunt pe 5-6 rame normale. Aici insa era vorba de nuclee de imperechere.

dodoc george


Dle skypi_0040,
Am auzit afirmatia facuta de dv de la un stupar batrin .Imi parea ca tinea mai mult de psihologia albinei asa ca nu pot sa stiu daca e adevarata.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

Dl Batrinu,
Imi  dezvalui  si mie din multitudine de idei cuprinse in postarea dv?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

Forma si dimensiunile nucleelor depind de stuparul care-i face si foloseste.Uni stpari folosesc rama normala,pe cind alti stupari prefeta ramele  mici de dimensiune unei jumatati de rama normala.Nucleele cu rame mici au rame pliante,
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

Citat din: skypi_0040 din Martie 08, 2011, 06:56:07 AM
Citat din: milu56 din Martie 07, 2011, 05:40:39 AM
Cutie nucleu.........
Nu stiu daca ati observat ca o matca se fecundeaza mult mai repede intr-un nucleu mic, decat intr-un stup mare. Nucleul este facut special pentru intretinerea matcii atat inaintea cat si dupa fecundare pana la folosirea ei intr-o familie normala sau roi si nici decum sa faci roiuri din el. Poti insa sa unesti mai multe nuclee dupa indepartrarea matcilor si atunci nu mai ai doar o mana de albine ci un roi in toata regula, introducand o matca fecundata.
Dar dumneavoastra v-ati referit la nuclee pentru roiuri care sunt pe 5-6 rame normale. Aici insa era vorba de nuclee de imperechere.

Nu am observat acest lucru si ma indoiesc cred ca timpul de fecundare e acelasi.....

dodoc george



Imi permit sa spun ca ceea ce numim nuc sau nuclee au o adevarata stiinta si sint multi care s-au aplicat asupra lor. De la marcarea lor pentru a impedica ca albinele sa nu se rataceasca (drifting),pina la izolarea pentru o iernare sigura cantitatea de albine necesare pentru a o buna functionare lanucleele in poza rama de 14/9 au nevoe  30-50/grame albine.Dar .....
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

Crezi ca se pot ierna in aceste nuclee?

dodoc george



Desi subiectul cu nucleul de imperechiere nu cred sa intereseze multa lume.se vede asta dupa numarul de useri care au vizionat subiectul.
Am sa va spun ceva despre acest subiect desi repet fara interest din partea userilor.
Sa va spun ceva despre acete nuclee de imperechere.Aceste nuclee sint opera Dr. Alexandru  Komissar din Ucraina,Kiev.
Da,raspunsul este Da.Se poate ierna in asemenea nuclee spune Al. Komissar  care spune ca in nucleele numite si " extra multiple nucleus hive" nucleu prezentat la al 34 Congres Apimondia din Lausanne in august 1995.
Daca ai fi fost la Apimondia anul trecut l-ai fi putut cunoaste si daca te pasioneaza as mai putea sa-ti spun lucruri interesante care  ar lamuri alegera Ucrainei loc de desfasurare congresului urmator al Apimondiei.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.