hrana proteica

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 30, 2010, 04:43:03 PM

« precedentul - următorul »

D006

Hreana proteica este rama cu pastura cea mai eficace hranire de primavara si mai comoda si pentru stupar,Nu uzeaza nici albinele,in acest fel ele reusesc sa creasca doua generatii.Daca nu esti lacom pot realiza cu usurinta,lasand rame cu miere si pastura pt.primavara.Daca faci calcul cat te costa zaharul sau celelalte biostimulatori  artificial si munca depusa,numai pierderi ai.
Riscat sa se gaseasca in miere de consum zaharul si celelalte stimulente.La cei in program bio si interzis,folosirea altelora inafara de miere.
:hi:

D006

Salut .Am unele rezerve daca am procedat corect,am pus turte stim api la 31 ianuarie . Mentionez ca pe 31 .12.2009 au iesit la zbor .Pot face diaree de la ele ? Pe linga ele au si turte apifonda .Unul am obsevat ca consumase toata turta apifonda si i-am pus decit stim -api .

sfantul spiridon

mai florine, din ce stiu eu
apifonda=papa
api= puiet
pai daca numai avea apifonda si daca nu ai pus-o de curand e bine, da daca ai pus-o mai de mult inseamna ca au nevoie de miere
daca zborul de pe 31 a fost bun nu e rau ca ai pus turta, da parca totusi e prea devreme...timpul ne si iti va spune
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Salut. Acum m-ai m-am linistit.Sunt de acord cu tine dar sa vedem ce-o fii.Multumesc . :hi:

gudas valentin

Citat din: eusebiuAsa rame urmeaza sa pun deasupra ghemului.
Am impresia ca ti-ai format un obicei gresit,bagi rama la cladit cand nu trebuie(fortezi fam inutil)
              valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Albinele ierneaza pe miere si asa o sa ramana mult timp de acum.
Turtele se pun pentru stimulare la sfarsitul luni februarie sau inceputul lui martie familia de albine care ramane fara mancare nu le puneti turte din zahar si ceva miere punetile numai miere de albina cristalizata in pungi de plastic astfel salvati familia turta nu o poate prelucra (multi au pierdut multe familii ramase fara mancare  numai cu turte)

filip

Citat din: mihai54Albinele ierneaza pe miere si asa o sa ramana mult timp de acum.
Turtele se pun pentru stimulare la sfarsitul luni februarie sau inceputul lui martie familia de albine care ramane fara mancare nu le puneti turte din zahar si ceva miere punetile numai miere de albina cristalizata in pungi de plastic astfel salvati familia turta nu o poate prelucra (multi au pierdut multe familii ramase fara mancare  numai cu turte)
Bine spus,eu iernez doar pe miere avand la rezerva rame cu miere capacita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

am mai postat la acest subiect sint de aceeasi parere cu dvs .RAME CU MIERE.
daca albina e bine intretinuta: curatenie, tratamente, hrana sanatoasa ea saraca se revanseaza triplu  :nod:  :nod:  :nod:

filip

O albina uzata nu poate asigura conditii optime pentru o noua generatie.
Iar prelucrarea hranei uzeaza albina. :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gudas valentin

Citat din: romikeleRame cu miere!!!! Situatia ideala!
Dar sa vedem si varianta cand, din nestiinta sau neglijenta apicultorului, acestea nu sunt disponibile.
Ce e de facut?
Poi sa salvezi dai ce ai Apiipi sau ce poti,zahar ,eu am cumparat miere candva de la un bun amic pt stimulari,stiind ca e riscant,acum nu mai fac aceast lucru,asiguranduma din toamna ca voi avea miere poliflora cristalizata beton pt 15 Feb,in rest rezervele (hrana) pt iernare lasata din toamna sa ajunga pana la sfarsit de aprilie-minim 18 Kg de MIERE poliflora,iar daca fam e mai puternica las marginasele cu miere ful de Iulisca,la aceasta miere va ajunge cu siguranta doar prin martie.
                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

Bătrânul

La mine egzista numai miere poliflora . Primavara la stimulare niciodata nu am gasit  cristalizata . Nu este normal acest lucru ? Va intreb intrucit simbata a fost la mine Dragos si a fost surprins ca nu este cristalizata si ca este deosebit de dulce. Eu fac stimulare numai dupa zborul de curatire din primavara cu serbet facut din zahar macinat si 5% lapte praf degresat cu atit de putina apa care abia il leaga si pus in pungi intepat cu cutit direct pe ghemul de albina ( teoretic drojdia de bere uscata si dezactivata este ideala dar eu am incercat si nu am fost multumit ) AVETI GRIJA pregatiti pungile le intindeti si le lagati bine ca trage apa din aer si se inmoaie de curge. Le gauriti numai la aplicare. mentiune sfaturile sint numai pentru incepatori  :hi:

dedu

Am achizitionat turte pentru stupi,la urmatorul zbor o sa le-o bag dar numai la roiuri si familiile mai slabe,pe celelalte puternice o sa le stimulez din martie cu sirop cu protofil!!!
Intrebare:daca pun felii de turta pe rame fara punga oare o sa cada printre rame ori o sa ramana pe rame pana o mananca pe toata?Ramane solida pana o mananca?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

orbanstefan64

:nono:  :nono:  :nono: obligatoriu folie subtire sau hirtie

marian sima

SAlutari stiu ca pelinul are acelasi efect ca ceapa si usturoiul ,nu e bun un pic de pelin? :wink:

D006

Am amestecat faina de soia cu miere pana a iesit ca o coca si am dat la famili cate un baton sus pe rame ca acuma vreau sa-i mut la polenizare.
Trebuia sa fac eu asta acum 3 saptamani ca acuma e multa floare in jur.