Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: tuturicius din Februarie 23, 2016, 09:25:21 PM
Citat din: NYK74 din Octombrie 18, 2014, 05:50:21 PM
Aia cu acceptarea reginelor e un alt capitol,asta cu unificarea e un altul.Acolo  trebuia sa citesti toate cauzele care conduc la acest lucru,si sunt o grămadă ,de aia nu acceptă o altă regină sau botca .
Eu din ce stiu primul pas este eliminarea oualelor din acea familie,ele nu trebuie sa mai aibă posibilitatea de a-si face ele o altă regină,am pătit si eu asta,nu acceptau nimic,pentru ca aveau din ce isi face ele,dar când le faci sa joace cum le canti tu,treaba se schimbă .
Stai linistit ca nu le faci sa joace tot timpul cum vrei tu.
..... de multe ori chiar !!!

NYK74

Bine ai revenit, mă gândeam să te trec la oi pierdute, da nah, nu a fost să fie... :rotfl:
Albinele ce îți mai fac, cum se prezintă situația ?.

dan sebastian

Am vazut poze din Severin din oras cu corcodusul inflorit.
La tine cum se prezinta?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dodo79

Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2016, 01:17:52 PM
Am vazut poze din Severin din oras cu corcodusul inflorit.
La tine cum se prezinta?
La el corcodusele au fost deja distilate si urcate la 54 grade

Prieten cu Stuparii

http://www.youtube.com/watch?v=arVDL7ciw04
http://www.youtube.com/watch?v=H1Stnj6ezhA
Cam asa stau eu cu ciorile mele . Corcodusul infloreste daca da 2 zile caldura mai bine ...meri , prunii , caisii , visinii de mai sunt plesniti si ei ...inca am strangeri de inima sa nu mai vina inca un val de frig ....si precis va venii unul cat sa futa tot meciul !!!!!!!!

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Februarie 28, 2016, 12:19:25 AM
Bine ai revenit, mă gândeam să te trec la oi pierdute, da nah, nu a fost să fie... :rotfl:
Albinele ce îți mai fac, cum se prezintă situația ?.
ai vazut tu oaie mancata de lup ??? probabil ca da ...dar lup mancat de oaie ??? cu siguranta nu ....eeeee na eu sunt oaia aia care a mancat Lupul  :D :D

Prieten cu Stuparii

aceste 2 inregistrari sunt facute pe etape ...dadica ca am mers fara manusi si palarie ...si am furato ...am reluat filmarea ...am renuntat la o manusa ...la fel ..mi-au traso dinou ...am reluat filmarea si tot asa ...nu stiu dar intepaturile de primavara si rapita dor al naibii .Bine ca nu ma unflu ca balonul , cum mai vad pe fb .  :nebun:

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Februarie 29, 2016, 10:28:11 AM
Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2016, 01:17:52 PM
Am vazut poze din Severin din oras cu corcodusul inflorit.
La tine cum se prezinta?
La el corcodusele au fost deja distilate si urcate la 54 grade
NU NU NU ...NU FAC DE CORCODUSE ....amestecate cu visine si cirese de mai , mai bag si corcoduse ..... stiu ...iti sunt dator ...lasa ca ma revansez eu pana la urma , tu numai sa iti iei o chestie de masurat alcoolemia ...nu ma a ta ...a bauturii :rotfl: :rotfl:

Prieten cu Stuparii

http://www.youtube.com/watch?v=eL10RZxIeP8
imi cer scuze pentru greseli si tremuratul mainiilor .... ^:)^

NYK74

Zici tu zici, da lupul schimbă părul.pune blană chiar de oaie, da näravul, nu.....
Mai ia si tu câte "un întăritor de recul" din ăla bun natural cu ceva grade, așa reglezi tremuratul mâinilor. ..... :rotfl:
Se vede că ai pierdut antrenamentul la înțepături, dar nui problemă , te reglează ele imediat cum incepe bine sezonul.
Am fost sâmbătă acuma la un tirg apicol aici la vreo 150 km la Piacenza, standuri de am avut ce vizita toată ziua, tratamente, mașinării de extracție, prelucrare, a mierii si a cerii, si multe multe altele.
Am văzut un sistem de combatere a varooua cu incalzire termică a tuturor fagurilor din stup la 42,5 grade foarte interesant dar si foarte scump.

tuturicius

Multzam de turta. Am mancat-o pe toata! Buna! Facem si stup!
:hi:

tuturicius

M-am mai uitat o data, ca parca am retinut un "Domnul" ... Ma gandesc ca de gluma ai zis, mai ales ca ne-am strans si mana live, ne-or filmat si televiziunile una alta ...  :P

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Martie 07, 2016, 06:15:07 PM
Zici tu zici, da lupul schimbă părul.pune blană chiar de oaie, da näravul, nu.....
Mai ia si tu câte "un întăritor de recul" din ăla bun natural cu ceva grade, așa reglezi tremuratul mâinilor. ..... :rotfl:
Se vede că ai pierdut antrenamentul la înțepături, dar nui problemă , te reglează ele imediat cum incepe bine sezonul.
Am fost sâmbătă acuma la un tirg apicol aici la vreo 150 km la Piacenza, standuri de am avut ce vizita toată ziua, tratamente, mașinării de extracție, prelucrare, a mierii si a cerii, si multe multe altele.
Am văzut un sistem de combatere a varooua cu incalzire termică a tuturor fagurilor din stup la 42,5 grade foarte interesant dar si foarte scump.
In momentul in vare fagurii cumparati de pe piata nu mai contin atata parafina ...temperatura de 42 poate , poate ...dar eu nu ma risc cu asa ceva .

Prieten cu Stuparii

Citat din: tuturicius din Martie 07, 2016, 08:18:08 PM
M-am mai uitat o data, ca parca am retinut un "Domnul" ... Ma gandesc ca de gluma ai zis, mai ales ca ne-am strans si mana live, ne-or filmat si televiziunile una alta ...  :P
[/quote
Decebal detin o poza cu tine ....bine inteles fara acoordul tau facuta ....astept sa o vand la Angellina  =)). Ce sa mai ..... esti un Domn si cu asta basta .... sambata poate bem o cafa la Ghiroda .

NYK74

Nu ai treabă cu fagurii, pentru că fagurii ii ei de la ei.Practic baza este o foaie din plastic țesută tot cu cablaje conectate la cele doua capete ale ramei pe speteaza de sus, foița cu cablaje are fetele cu celulele facute din ceară, toate ramele sunt legate intre ele prin polii +si- de pe capete, totul duce afară la centralina programată si la sursa de alimentare.