CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

#570
Citat din: fiug1970 din Septembrie 14, 2015, 10:34:29 PM
Astazi,intr.o zi de toamna
Un alt luceafar apune..
Dumnezeu la El il cheama
Tara saraca ramane..

Ramane fara poetul
Cel supranumit "Tribunul"
Care.a spus mereu "concretul"
Fara teama de niciunul

Care.a fost si bun si ager
Si actor,dar si poet
Acum este un luceafar
Care pleaca incet ..incet..

Lasa.n urma amintirea
Celui temperamental
Care a uimit o lume
Cu talentul lui penal

Din pacate asta.i viata
O poezie-ntr-o carte
Trebuie sa intelegem
Ca viata.i un drum spre moarte

Dumnezeu sa.ti fie aproape
O stea pe bolta cereasca
Noi clar ii vom simti lipsa
Dumnezeu sa.l odihneasca..

Laurentiu Mihai

Nu stiu daca Vadim e "tribunul" aclamat de multime, el nu a adus decat laturi in politica romaneasca, a adus tigania la nivel de parlament. Modul in care s-a purtat a fost oribil. Avea memorie bogata, era interesant ca om, pana insa la caracter. Acolo aparea jalnic. Astazi scuipa, maine lauda, nu avea deloc verticalitate. A adus oala de noapte in ziarele romanesti. De la pupincurismul ceausist la odele pentru cei care l-au platit mai bine. Cate invective a adus detinutilor politici, inclusiv lui Coposu! Era trompeta lui Iliescu, cine trebuia balacarit aparea imediat in fituicile vadimiste. Poet? pai poti sa-l compari pe Vadim cu Eminescu sau cu Nichita Stanescu? Blaga ce a fost? ( vorbim de Lucian, nu de Vasile :nono:) Vadim era un versificator facil.  Dumnezeu sa-l ierte, ca de morti numai de bine! O fi terminat de baut cafeaua cu moartea? Ca am vazut ca nici nu dorea sa intre sicriul in groapa (cred ca urla "stai moarte, ca eu nu merg inca acolo"...)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dodo79

Florine,te-ai facut poet mare printre straini

fiug1970

Citat din: dodo79 din Ianuarie 16, 2016, 11:51:00 PM
Florine,te-ai facut poet mare printre straini
Da de unde......Poetul nu se face,poetul se naste,iar eu m/am nascut orice altceva numai poet nu....
De exemplu acum m/am facut sofer de TIR....

fiug1970

Citat din: Cristel din Decembrie 15, 2015, 02:18:54 AM
Citat din: fiug1970 din Septembrie 14, 2015, 10:34:29 PM
Astazi,intr.o zi de toamna
Un alt luceafar apune..
Dumnezeu la El il cheama
Tara saraca ramane..

Ramane fara poetul
Cel supranumit "Tribunul"
Care.a spus mereu "concretul"
Fara teama de niciunul

Care.a fost si bun si ager
Si actor,dar si poet
Acum este un luceafar
Care pleaca incet ..incet..

Lasa.n urma amintirea
Celui temperamental
Care a uimit o lume
Cu talentul lui penal

Din pacate asta.i viata
O poezie-ntr-o carte
Trebuie sa intelegem
Ca viata.i un drum spre moarte

Dumnezeu sa.ti fie aproape
O stea pe bolta cereasca
Noi clar ii vom simti lipsa
Dumnezeu sa.l odihneasca..

Laurentiu Mihai

Nu stiu daca Vadim e "tribunul" aclamat de multime, el nu a adus decat laturi in politica romaneasca, a adus tigania la nivel de parlament. Modul in care s-a purtat a fost oribil. Avea memorie bogata, era interesant ca om, pana insa la caracter. Acolo aparea jalnic. Astazi scuipa, maine lauda, nu avea deloc verticalitate. A adus oala de noapte in ziarele romanesti. De la pupincurismul ceausist la odele pentru cei care l-au platit mai bine. Cate invective a adus detinutilor politici, inclusiv lui Coposu! Era trompeta lui Iliescu, cine trebuia balacarit aparea imediat in fituicile vadimiste. Poet? pai poti sa-l compari pe Vadim cu Eminescu sau cu Nichita Stanescu? Blaga ce a fost? ( vorbim de Lucian, nu de Vasile :nono:) Vadim era un versificator facil.  Dumnezeu sa-l ierte, ca de morti numai de bine! O fi terminat de baut cafeaua cu moartea? Ca am vazut ca nici nu dorea sa intre sicriul in groapa (cred ca urla "stai moarte, ca eu nu merg inca acolo"...)
Eu m/am referit la poetul Vadim,....despre,,politicianul,,Vadim ..no comment....

fiug1970

_IMG_1453572067600

fiug1970

Screenshot_2016-02-07-10-15-04.png

fiug1970

FB_IMG_1458552350454.jpg

dodo79

Voi, Florin-ii din Braila sunteti poeti innascuti :hi:

fiug1970

Poate ca suferinta,de orice natura,face ca o persoana sa devina o fire poetica.........si poate ca putem merge mai departe eliberând cate putin din aceasta suferinta sub forma de versuri....
Poate ca unii apreciaza aceste versuri datorita rimei ,putini,datorita subantelesului ce vrea sa transmita,iar altii sa rastalmaceasca intrand cu cizmele ca/n grajdul constiintei personale.......
Si toate astea sub un acelasi cer si doar intr/o unica si irepetibila viata.......

fiug1970

CUTREMUR  MONDIAL! !!!!

În timp ce miliarde de persoane simple se  chinuie să trăiască de pe o zi pe alta,în timp ce băncile aruncă în stradă familii cu copiii sau bătrâni neajutorați, în timp ce mor copii de foame,în timp ce mor oameni din lipsă de asistență socială, în timp ce mor oameni din lipsă de asistență medicală, în timp ce familii se rup, plecând în căutare de un amărât de loc de muncă  ...în timp ce toate aceste drame umane se petrec sub ochii noștri :MII DE POLITICI,SPORTIVI, ACTORI..AȘA NUMITE V.I.P....uri,SPECIMENE DIN RASA UMANA, DAR PE CARE NU I-A ATINS NICIODATĂ NICIO CRIZĂ, DOAR VREUNA NERVOASĂ, ÎȘI DESCHID SOCIETĂȚI ÎN PANAMA. SOCIETĂȚI FALSE PENTRU A ASCUNDE BANII CÂȘTIGAȚI DIN ACTIVITĂȚI UNDE NOI,MILIARDELE DE AMĂRÂȚI, ÎI APLAUDAM, ÎI FELICITAM, ÎI ADORAM, ÎI VOTĂM,VISĂM SĂ AJUNGEM FAIMOȘI CA EI,BOGAȚI CA EI.........PERVERȘI CA EI,HOȚI CA EI,FALȘI CA EI,JIGODII CA EI.....
Milioane de dosare:11,5 MILIOANE! !!!!! în curs de anchetă. Câteva nume :
MESSI,PUȚIN, MACRI,ALMODOVAR, PRIM MINISTRU ISLANDEZ, PREȘEDINTE UCRAINA,SORA EX REGE SPANIOL,, PRIM MINISTRU IRAK .Și este doar începutul. .....
AR TREBUI ORGANIZATĂ O PRIMĂVARĂ UNIVERSALA. ....

stefan1

Citat din: mosunick din Septembrie 10, 2014, 12:30:16 AM

Daca avem o datorie, cu totii, inainte de toate asta e fata de Dumnezeu, ca a creat toate ce le folosim, si dupa aia fata de NEAM! Tara e o chestiune artificiala care tine de teritoriu ocupat, care e relativ si tine de adevaruri relative, nu absolute. Daca ne-am referi la tara ar trebui sa avem in vedere teritoriul Dacic, ori asta inseamna ca ar treui cel putin sa ne aducem aminte ca vreo 50 de ani i-am "uitat" pe fratii nostri romani basarabeni si pe cei de dincolo de Prut. As include, in extenso, aici si pe aromani, care, izolati fiind is tot neam dacic, insa asta comporta multe discutii complicate, nesustinute de "istoria scrisa recunoscuta" a poporului si tarii romanesti.

  Dau aici un fragment din "Jurnalul fericirii" de N. Steinhardt:
"Martorul, cred, e macedonean, îl cheamă Arsenie Taşcu-Dumba, şi trebuie că aparţine acelor familii de Aromâni care prin Ragusa, Viena şi Ardeal au ajuns în regat. (Altele, ca Şaguna, Stârcea, Capri,Hurmuzachi, Grigorcea, Flondor se vor fi oprit în cadrul statului habsburgic tot pe pământ românesc.) Există o ramură Dumba înnobilată de împărat, trăită la Curte, rămasă fidelă dinastiei şi oraşului imperial al valsului. (Iosif Roth a descris în Radetzky Marsch cazul – ciudat – al acestor exponenţi ai ,,naţiunilor conlocuitoare" care au fost şi au rămaspână la urmă slujitori devotaţi ai împărăţiei. La ei s-a referit şi Rebreanu cu David Popp din Catastrofa. Şi nu de ei ţine şi Avram Iancu?)"

  Nu stiu ce vrea sa zica N. Steinhardt cu ultima propozitie. Oare si Avram Iancu a fost aroman? Sau s-a referit doar la "natiunile conlocuitoare" care au slujit imparatia?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Eu zic ca s-a referit la faptul ca si Avram Iancu a foat "slujitor al imparatiei"... Si a fost...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fiug1970

Avram Iancu provenea din familie de iobagi. Marea majoritate a aromânilor erau bogați. Sigur a fost doar un slujitor al împărăției. ..cel puțin până la un punct.

fiug1970

Nu mă lăsa, măicuță minunată!

Să nu pleci, mamă, pe drumul către Domnul,
Să nu mă lași printre-amintiri să plâng,
Să nu-mi mai spui că trecător e omul,
Tu nu ești om, ești Domnu-mi pe pământ!

Să nu pleci, mamă, la sfinți cu a ta rugă
Să nu ne facă despărțirea grea,
Rămâi cu mine și lasă să se ducă
Doar rugăciunea ta, măicuța mea!

Să nu pleci, mamă, chiar de-am zăpadă-n plete,
Și mamă sunt și eu la rândul meu,
Roagă-L pe Domnul  să stea, să mai aștepte,
Și o să-i mulțumesc, mamă, mereu!

Să nu pleci, mamă, cu anii bătrâneții
Știu că ți-s grei și boala ți-e dușman,
Așteaptă-mă cu clipele blândeții,
Pe bancă, lângă poartă, în maidan!

Adună-te, măicuță, de prin toate,
Câte ți-au fost tristeți și amăgiri,
Și nu pleca, măicuță, de se poate,
Nu mă lăsa cătându-te-n priviri

Ce-or rătăci pe unde tu, odată,
Pașii de furnicuță-i depănai...
Nu mă lăsa, măicuță minunată,
Nu mă lăsa și nu te duce-n Rai!

Lili Șipoteanu / 06- 07- 2016

fiug1970

....ȘTII MAMĂ...?
Știi mamă? A împânzit pădurea,
Și casa , curtea , izvorul și grădina,
De când e dus tăicuța, s-a odihnit securea
Și cresc pe lângă casă, lăstarii, bată-i vina!

Și gardu-i rupt! Mai stăruie pe-alocuri,
Rămase, scânduri de vremuri putrezite
Și drumu-i greu , sunt numai hopuri,
Iar liniștea e-n taine încremenite!

Când vântul suflă parcă-a tânguire,
Se mișcă,țiglele pe-acoperiș
Și-n podul casei își află găzduire,
O seamă de jivine , ca hoții , pe furiș.

Un lemn de vie crește în neștire,
Sălbatecă , întinsă ca șarpele în iarbă,
Fântâna e la fel și ea în părăsire
Știu mamă, casa asta ți-a fost dragă!

Și am găsit tu știi! Cumpărător!
Dar nu mă îndur măicuță eu nu vând!
Mă doare amintirea s-o omor?
Și urma mamei mele pe pământ!

Mai  bine las pădurea să cuprindă
Căsuța mamei grădina și izvorul
Și mâna mea cu lacăt să închidă,
Portița unde bate veșnic dorul!
Versuri Elena Căruntu
5/08/2015