CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 01:57:52 PM
Ma repet, nu acuz, nu dau cu bolovanul in nimeni.... Dar in tara? Cu 200 eur salariul minim x2..nici macar nu ajungi la cei 2000 lei pusi deoparte, ca sa nu vorbim ca daca ai nesansa de a sta in chirie cu minim 100 eur...ce sa mai zic de cheltuieli zilnice, ce masina, ce vise?? Nimic. Probabil ca fiul dvoastra nu are nesansa de a sta in chirie, sa castige un minim pe economie...sau hai sa zicem un mediu de 1700 lei, sa mai aibe si un copil. Din pacate realitatea este dura in Romania si nu e de mirare ca natalitatea se prabuseste de la an la an si in vreo 20 ani o sa fim vreo 15 mil de rromani.

P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii  :D
nataliatate romanilor se prabuseste,cea a rromilor urcaaaaaaaa

fiug1970

Yulian,eu stiu când cineva acuza,cand cineva face aluzie,cand cineva foloseste o figura de stil...poate nu stiu multe si sigur ca sant un nimeni si am spus/o de multe ori si nu mi/e rusine sa recunosc asta si mai stiu si când cineva arunca cu bolovani...Deci nu e cazul tau nici a altora....Nu vb.ca sa ma laud sau ca cineva sa/mi planga de mila....Nici ca mai tarziu vreun amator de senzatii tari sa/mi rastalmaceasca postarile sau mai rau sa/mi faca analiza lor..Doar vroiam sa arat celor ce vor sa vada cum e traiul pe aici.Ca din poze peste tot in lume e frumos....Si cel mai important:sant tari libere,democratice si fiecare e liber sa mearga unde vrea !
Ai pus punctul pe I. Am un as in maneca ca nu stau in chirie in Ro.Ca daca stateam,clar ca as fi optat pt.traiul de aici.Aici un copil se zice ca vine cu o paine sub brat când se naste.Nimic mai fals!!!Numai la gradinita trebuie sa platesti aproape 300€ pe luna,basca acasa pampers,lapte,etc,etc.Il dai la gradinita ca sa poata munci femeia.Cat trebuie sa castige pe luna ca sa scoata cheltuielile copilului,care inainte de a se naste nu le aveai??Viata isi cere drepturile si nu stie de crize,foamete,razboaie,etc.Statul ii da mamei 100€ pe luna timp de 3!! ani!!,DAR....trebuie sa cotizeze la CAS ca sa/i primeasca si care CAS costa in jur de 190€ pe luna!!Deci nu da nimic statul.In Ro.e mica alocatia e doar 10€ aprox...dar la diferenta de aici acolo,e destul de mare,zic eu si e timp de 18 ani sau mai mult daca studiaza(aici nu sant sigur....)Nici eu nu am venit cu contract si din cei 10 ani munciti doar ultimii 5 sant cu acte.M/a chemat cumnatul si am venit cat de cat la sigur.Multi ajungeau in autogara din Madrid(un fel de Gara de Nord....de trei ori mai mare..)si nu venea nimeni sa/i astepte...Cu trecerea timpului curiozitatea lua locul disperarii...Se uitau speriati in toate partile doar/doar or vedea vreo fata cunoscuta...Ramaneau abandonati in autogara la discretia sarlatanilor romani care ii prosteau ca vin din partea celui le/l asteptau si printr/o metoda ce se numea Maradaona,ii lasau fara putinul banut pe care/l mai aveau asupra lor(erau ce 500€ pe care trebuia sa/i arati la vama...)Heheee,domnii mei!Sant multe de spus si nu/s povesti....

marian sima

#512
Era o vorba;Fie painea cat de rea tot mai buna-i in tara mea.
Alta vorba spunea;Familia e celula de baza a societati,pentru un pumn de arginti,mii de familii sau dus de rapa,copii care sau sinucis din cauza ca parinti au plecat de acasa ,altii ajunsi cu apucaturi proaste deoarece nu a avut cine sai educe.

Auzi capsunari ca nu au cu ce trai in Romania,instraineaza pamantul si se duc la cules capsuni.
Capsuni care ajung pe piata din Romania.

Pai nu poti sa faci capsuni la tine acasa sa le vinzi si sa fii propiul tau stapan?

Revine o spanioloaica dasta in tara si o aud la poarta ca zice sotiei.Cu ce o-ti trai draga voi aici in tara?
Ii zic invit-o inauntru ca sa vada cum traim,ii arata sotia casa echipata cu tot ce trebuie,camerile copiilor cu calculatoare mobila noua si tot ce le trebuie.

Uimita zice draga sa stii ca e la fel ca la noi in spania,insa datorita plecari in spania copilul lor a ratat sansa sa intre la o facultate si au pierdut multe .

Asa Fiug ca daca tu i-ti dai seama cand cineva foloseste o figura de stil nu te prinzi numai tu ci se prind si altii.

Si eu puteam sa-ti zic cateva cuvinte ca pe urma sa-ti spun ca e din POVESTEA p--i scrisa de ION CREANGA.
Cand un om ti-a spus ca l-ai jignit nu te-ai sinchisit sa ceri scuze.
Si pentru ce ai jignit ?Ca i-ti afirma o schema apicola.

Citind printre randuri se vede destul de clar ce fac unii pentru un pumn de arginti.
Sa fii sanatos acolo unde esti si sa-ti mearga bine insa n-a fost frumos sa ataci o persoana care pur si simplu te invata din experienta lui.






Vyktor

Ma baieti,  eu cred ca din lipsa culesului ati devenit asa agresivi.  =))
Si cred ca o sa fie si mai rau. Din cate se pare,  nici la vie nu o sa prea fie cules :uimit:....deci nici sirop...de vin.
Poate asa cate unu' mai amortea si nu mai poluati in asa hal toate topicurile. Vad ca le ati luat la rand. :D

marian sima

[email protected]
Tel.0724716907
Offline xxxxxxx

    Hero Member
    *****
    Mesaje postate: 1038
        Vezi Profilul
        Adresa de email
        Mesaj Personal (Offline)

Re: Sa citim printre randuri, si sa luam aminte!
« Răspuns #91 : Azi la 07:33:24 p.m. »

romikele
Administrator
Great Veteran
********

Mesaje postate: 6604
Rm. Sărat - BZ, 57 ani
Vezi Profilul
Adresa de email
Mesaj Personal (Offline)







Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

« Răspuns #504 : Octombrie 28, 2013, 05:17:10 p.m. »





Citat din: marian sima din Octombrie 28, 2013, 04:23:57 p.m.

... Care zice stai nene ca nu este asa e instigator,am pus intrebari  la care un apicultor bineintentionat trebuia sa raspunda.



In primul rand Dan nu are de ce sa raspunda la intrebari care i se pun indirect, ostentativ si cu lipsa totala de respect.
De unde stii ca nu este bineintentionat? Sau sunt doar propriile supozitii?
Ce te face sa crezi ca detii adevarul absolut, iar ceilalti sunt prosti si tampiti si se lasa manipulati?
De ce nu ne prezinti tu in detaliu si in serial propriile realizari marete, sa le luam de exemplu?
Cine si ce iti da dreptul, ca si celorlalti sa jigniti un om fara ca acesta sa fi facut macar o aluzie la potenta voastra intelectuala?




Veneticule te pricepi la a scoate diferite texte din context,ce nu pricepi tu este ca eu am cerut scuze cand am gresit,cea ce tu nu ai taria morala sa faci.


dodo79

Citat din: Vyktor din Septembrie 08, 2014, 05:22:12 PM
Ma baieti,  eu cred ca din lipsa culesului ati devenit asa agresivi.  =))
Si cred ca o sa fie si mai rau. Din cate se pare,  nici la vie nu o sa prea fie cules :uimit:....deci nici sirop...de vin.
Poate asa cate unu' mai amortea si nu mai poluati in asa hal toate topicurile. Vad ca le ati luat la rand. :D
stai sa apară licoarea si atunci sa te tii. Te spurca din 2 cuvinte,te trimite prin porumb....etc. :D

dodo79

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 01:57:52 PM
P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii 
Le doresc sa fie sanatosi si sa nu le lipsească nimic .

yulian

Citat din: dodo79 din Septembrie 09, 2014, 03:31:27 AM
Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 01:57:52 PM
P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii 
Le doresc sa fie sanatosi si sa nu le lipsească nimic .

Multumesc la fel Dodo!! Multa sanatate tie si familiei,ca restul...le facem noi :hi:

mosunick

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 01:57:52 PM


P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii  :D


Daca avem o datorie, cu totii, inainte de toate asta e fata de Dumnezeu, ca a creat toate ce le folosim, si dupa aia fata de NEAM! Tara e o chestiune artificiala care tine de teritoriu ocupat, care e relativ si tine de adevaruri relative, nu absolute. Daca ne-am referi la tara ar trebui sa avem in vedere teritoriul Dacic, ori asta inseamna ca ar treui cel putin sa ne aducem aminte ca vreo 50 de ani i-am "uitat" pe fratii nostri romani basarabeni si pe cei de dincolo de Prut. As include, in extenso, aici si pe aromani, care, izolati fiind is tot neam dacic, insa asta comporta multe discutii complicate, nesustinute de "istoria scrisa recunoscuta" a poporului si tarii romanesti.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dodo79

Citat din: mosunick din Septembrie 10, 2014, 12:30:16 AM
Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 01:57:52 PM


P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii  :D


Daca avem o datorie, cu totii, inainte de toate asta e fata de Dumnezeu, ca a creat toate ce le folosim, si dupa aia fata de NEAM! Tara e o chestiune artificiala care tine de teritoriu ocupat, care e relativ si tine de adevaruri relative, nu absolute. Daca ne-am referi la tara ar trebui sa avem in vedere teritoriul Dacic, ori asta inseamna ca ar treui cel putin sa ne aducem aminte ca vreo 50 de ani i-am "uitat" pe fratii nostri romani basarabeni si pe cei de dincolo de Prut. As include, in extenso, aici si pe aromani, care, izolati fiind is tot neam dacic, insa asta comporta multe discutii complicate, nesustinute de "istoria scrisa recunoscuta" a poporului si tarii romanesti.
Pai dacă vb de teritoriul Dacic poate vrem și Ungaria și Austria si o parte din Polonia si din Bulgaria    :wink::wink2:


bismark

   Dodo, ai uitat Bucovina de nord si teritoriul din nordul Deltei pina la Cetatea Alba care azi se afla la ucrainieni si pe care noi nu le revendicam cum revendica Ungaria Transilvania.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: bismark din Noiembrie 09, 2014, 11:43:54 AM
   Dodo, ai uitat Bucovina de nord si teritoriul din nordul Deltei pina la Cetatea Alba care azi se afla la ucrainieni si pe care noi nu le revendicam cum revendica Ungaria Transilvania.Cu respect
Bucovina,Basarabia sunt ale romanilor.doar noi suntem de vina ca nu sunt lipite tarii.
Aveti dreptate.trebuiau mentionate ^:)^

cornelioandanciu

Cine sa mai lupte pentru ele daca fiii tarii sint plecati departe de tara?Sase milioane de oameni! Apoi l-am auzit pe Basescu cum ca Romania trebuie sa cedeze suveranitatea, nu dintr-o data ci treptat, :uimit:, imi pun problema daca politistii nu aveau cumva dreptate cand i-au strigat ce i-au strigat... Cat timp tara va fi condusa de acest tip de indivizi, nu va exista nici o speranta ca poporul roman sa se poata manifesta in teritoriile sale mostenite de la Daci!
Va salut.

Cristel

Vrem si alte teritorii cand noi nu le putem administra corect si frumos pe cele de acum? Esti tare! Nu se manifestam pe teritoriul dacic? Ba ne manifestam cu pirandele pe tot continentu', bulibasa! E asa satula Evropa de noi ca ne tine afara! Si daca mai vine si maoistul asta, ne lasa afara de tot!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)