CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

10646927_10152637748482834_1719739200169509901_n.jpg

marian sima

Cand pleci devii personajul cel mai mare din imaginea pusa chiar de tine.
Cand pleci pamantul pentru care a varsat sange strabuni tai nu mai are nici o valoare.
Cand pleci tot ce conteaza pentru tine e un trai mai usor si bani,insa copilul tau va creste departe de radacinile inaintasilor.
Acest copil va vorbi o Romana scalcita si daca tu ai amintiri cu inaintasi tai el va avea amintiri cu Madrileni.
Cand pleci esti un venetic nu mai apartii nici Romanilor si nu poti spune nici ca esti Spaniol.

Asta este purul adevar,din pacate un adevar trist.

yulian

Citat din: marian sima din Septembrie 08, 2014, 07:51:40 AM
Cand pleci esti un venetic nu mai apartii nici Romanilor si nu poti spune nici ca esti Spaniol.
O generatie-doua...pe urma vor fi cetateni de-ai respectivei tari. Intrebarea este: esti dispus sa te sacrifici pentru copii/nepotii/stranepotii tai?? Nu de alta, dar Romania chiar nu ofera sansa cetatenilor sai sa traiasca asa cum ar fi normal...

cornelioandanciu

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 09:08:45 AM
Citat din: marian sima din Septembrie 08, 2014, 07:51:40 AM
Cand pleci esti un venetic nu mai apartii nici Romanilor si nu poti spune nici ca esti Spaniol.
O generatie-doua...pe urma vor fi cetateni de-ai respectivei tari. Intrebarea este: esti dispus sa te sacrifici pentru copii/nepotii/stranepotii tai?? Nu de alta, dar Romania chiar nu ofera sansa cetatenilor sai sa traiasca asa cum ar fi normal...
Gresit! Romania poate hrani 80 000 000 de oameni! Cauza este alta! Cand unii au auzit ca pot castiga 15oo de euro dincolo, au parasit in masa tara , destabilizand astfel economia! Amintiti-va dupa 1989 ca toti visau sa se faca afaceristi si multimilionari, nimeni nu se mai multumea cu bucata de paine pe care o aveau.Toata societatea a facut asta, tonul fiind dat de politruci, astazi sintem intr-un faliment social si din aceasta cauza!
Va salut.

fiug1970

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 08, 2014, 09:24:03 AM
Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 09:08:45 AM
Citat din: marian sima din Septembrie 08, 2014, 07:51:40 AM
Cand pleci esti un venetic nu mai apartii nici Romanilor si nu poti spune nici ca esti Spaniol.
O generatie-doua...pe urma vor fi cetateni de-ai respectivei tari. Intrebarea este: esti dispus sa te sacrifici pentru copii/nepotii/stranepotii tai?? Nu de alta, dar Romania chiar nu ofera sansa cetatenilor sai sa traiasca asa cum ar fi normal...
Gresit! Romania poate hrani 80 000 000 de oameni! Cauza este alta! Cand unii au auzit ca pot castiga 15oo de euro dincolo, au parasit in masa tara ,......
Oricine,cand iese pe poarta casei si are doua optiuni:
1.la stanga daca pleaca ,castiga Xlei,€$,etc...
2.la dreapta daca  pleaca,castigaXXX lei,€$ etc
se va duce in dreapta.Ca e in orasul sau,in alt oras,sau in alta tara...Santem consumatori si pt.a consuma,avem nevoie de bani.Nu cred ca s/a destabilizat economia prin plecarea lor fiindca nu au plecat ca in Vestul Salbatic:cu catel,purcel,etc.,ci o parte din fmilie a ramas in tara,implicand ca o parte din veniturile celor plecati ajungeau in Ro.Parte care din spusele celor in drept era foarte substantiala:in 2009 s/au trimis in Ro.5,9 miliarde €,in 2012 doar 2,2 miliarde.Nu stiu daca sant multi sau putini....Majoritatea celor plecati erau someri care si daca nu plecau,nu contau la economia tarii,nefiind aducatori de venituri.Ca puteu gasi locuri de munca daca ramaneau...etc .Poate...In scurtele vacante petrecute in tara,am colindat cateva locuri dragi mie si ca un fapt nu chiar divers:prin toate satele prin care treceam,vedeam case noi,inalte,cu mansarde si alte brizbrizuri(multe ieseau din peisajul urbanistic local,chiar erau adevarate sulite/n ochi...) si cred ca la 99% din aceste case era parcata cate o masina din Italia,Franta,Spania,etc.Case care,cred,ca erau construite cu forta de munca si materiale autohtone.Si nu doar asta:magazinul frecventat de mine era Dedeman(era foarte aproape de casa,chiar daca era cam scump..)si in parcarea lui parcau masini din Ue.Concluzia:
Nu zic ca am facut bine ca popor plecând din Ro.(despre mine personal,prefer sa/mi pastrez opiniile bine ascunse fiindca pot ajunge in mainile unui sarpe,spurcate cu balele lui, dupa care inveleste o piatra cu ele si o arunca spre mine...),dar nici ca am facut ceva nemaifacut niciodata.De când lumea si pamantul,au existat emigrari si emigranti...In unele cazuri dupa cateva decenii lucrurile au intrat pe fagasul bun in anumite tari si emigrantii s/au intors.Inca putem acuza politrucii de situatia trecuta si prezenta a Ro,dar dupa aderarea la moneda €....nu vom mai putea acuza decat de trecut.....Tot ce va fi dupa.....se va dicta de la Bruxellas.
yulian,intrebarea nu se pune daca vrei sa te sacrifici pt.copii.......toti care santem parinti ne sacrificam zi si noapte pt.ei.Intrebarea ar fi:de fapt sant cel putin doua..:sant siguri copii nostri ca ne/am sacrificat pt.ei?santem noi siguri ca in urma sacrificiului copii nostri vor avea o viata mai buna?santem siguri ca,copii nostri vad emigrarea ca un sacrificiu pt.ei?a meritat sacrificiul?..etc
Pt.ca,vezi tu,tot ce ramane in urma sacrificiului nostru,in afara de ei,sant lucruri materiale(case,masini,etc).Si lucrurile sufletesti??.....

yulian

Degeaba poate hrani daca nu o face. Cei care au plecat dincolo, nu s-au dus pentru 1500 eur...au plecat pentru ca in 90% din cazuri, firmele la care lucrau fie au dat faliment, fie au facut reduceri masive de personal. Eu nu ma plang ca nu castig, dar ma intreb (sincer) cum traiesc cei 90% din cetatenii din RO care au salariul minim pe economie. Cum esti stimulat tu ca si tanar sa faci copii ca sa-i cresti cu ce? Sa le oferi ce?? Am o cunostinta care a suferit o complicatie la inima si care trebuie sa isi puna nu stiu ce by-pass..pe care trebuie sa-l cumpere: 9600 LEI!! Asta dupa ce a contribuit ani de zile la CASS si este si acum angajat. Daca era dincolo, intreb si eu, in cat timp putea sa isi asigure cei 9600 lei. Dar oare trebuia sa ii achite daca era asigurat?? Mie unul mi-e putin frica de momentul in care vor ajunge copii mei mari pentru ca nu cred ca societatea/Romania le va oferi prea multe sanse.

marian sima

Yulian desi eu m-am certat cu Fiug i-mi dau seama ca el face parte din categoria activa de oameni care apartinea Romaniei.
Acesti oameni nu sant putini,daca ei erau in tara clasa politica a acestei tari nu mai arata asa .

Insa cine sa se mai revolte?O mana de oameni?Cei in varsta?

Si referitor la copii,cati copii au fost nenorociti datorita ca parinti lor i-au lasat si au plecat?

Sansele ti le faci nu ti se ofera,toti care au acum democratii inghegate si unde va place sa va duceti sau luptat de au ajuns acolo.

Romania nu ofera sanse,nu are sa mai ofere deoarece pamantul e cumparat de straini si aveti sa deveniti straini chiar in propia tara.


fiug1970

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 10:32:13 AM
Degeaba poate hrani daca nu o face. Cei care au plecat dincolo, nu s-au dus pentru 1500 eur...au plecat pentru ca in 90% din cazuri, firmele la care lucrau fie au dat faliment, fie au facut reduceri masive de personal. Eu nu ma plang ca nu castig, dar ma intreb (sincer) cum traiesc cei 90% din cetatenii din RO care au salariul minim pe economie. Cum esti stimulat tu ca si tanar sa faci copii ca sa-i cresti cu ce? Sa le oferi ce?? Am o cunostinta care a suferit o complicatie la inima si care trebuie sa isi puna nu stiu ce by-pass..pe care trebuie sa-l cumpere: 9600 LEI!! Asta dupa ce a contribuit ani de zile la CASS si este si acum angajat. Daca era dincolo, intreb si eu, in cat timp putea sa isi asigure cei 9600 lei. Dar oare trebuia sa ii achite daca era asigurat?? Mie unul mi-e putin frica de momentul in care vor ajunge copii mei mari pentru ca nu cred ca societatea/Romania le va oferi prea multe sanse.
Pana nu pleci,nu stii.Poti avea familiari plecati,dar tot nu e ca pe pielea ta.Ma uitam deunazi la stiri spaniole.Nu stiu daca se difuzeaza si in tara,dar Spania are doua orase in coasta Marocului,inh Africa si apartin Spaniei !!(reminescentele natiei lor de conchistadori...)La frontiera intre Maroc si.....Spania !! de zeci de ani se produc avalanse ale celor ce incearca sa ajunga pe taramul visat:unul din astea doua orase...S/a construit un gard(de fapt sant trei!!!) de 8 m de inalt.Care reusesc(si cateodata sant de ordinul sutelor intr/o noapte !!) sant internati in regim de libertate in centrul de primire straini(ar capacitate de 500 si sant aproape 2000....)pana li se rezolva situatia:de obicei99%sant expulzati(urcati in avion si dusi intr/un aeroport african indiferent daca sant sau nu pasageri din tara respectiva !!)Se fac reportaje inclusiv din partea marocana unde asteapta ani de zile sa poata trece gardul...in conditii inimaginabile...Unde vreau sa ajung:era intervievat un tanar african pe strada si intrebat daca dupa atatia ani de....Spania....ii pare rau de pasul facut(era unul din putinii norocosi ce a putut pasi liber pe teritoriu,bine imbracat,vb.destul de bine limba,etc..)Am ramas surprins de raspuns!DA,ii parea rau !De anii pierduti,de suferintele petrecute,de dorul de familie,de faptul ca nu se poate intoarce decat definitiv si ca si/a dat seama ca daca ar fi ramas in tara lui nu trecea prin ce/a trecut.Si mai spunea un lucru:avea de munca dar salariul era mic cativa zeci de € pe luna si a plecat fiidca a vazut ca multi plecau si nu se mai intorceau...si pana sa ajunga si el aici credea ca fiindca o duceau bine nu se mai intorceau....pana a ajuns si a vazut centrul de internare...era plin....strazile...erau pline....cimitirul...era plin...de cei care nu se mai intorceau.....mi se face pielea de gaina !!!!
acum se chinuia sa stranga bani sa se repatrieze...
Aici lucrurile s/au schimbat spre rau de la un an la altul.Emigrantii care nu au card de rezident au pierdut dreptul la asistenta sanitara gratuita.Au taiat in stanga si/n dreapta toate drepturile poporului,obtinute in toti acesti ani,fara mila.O emigranta cu transplant de inima fiindca si/a pierdut cardul de sanatate in urma pierderii locului de munca a ramas fara asistenta sanitara si fara posibilitatea de as/i cumpara medicamente compensate atat de necesare:s/au cheltuit atitia bani pt.transplant ca acum sa moara din cauza la o pastila si un control periodic gratuit...
Dar astea nu le vad decat cei plecati.Din tara se fac doar calcule:1000€x4,4xxxlei egal xxxx(asa am facut si eu inainte de a pleca..)Dupa ceva timp de trait pe aici,dintr/o banala inmultire,am ajuns intr/o ecuatie de 3 simpla unde X nu doar este o foarte mare necunoscuta ci sa zic asa,este o ridicare la putere...iti trebuie putere mare sa te poti ridica de fiecare data când te ingenuchiaza strainatatea......
ps.nu ma plang...sa aud replici:daca stai inseamna ca ti/e bine....doar incerc sa transmit realitatea in curul gol(scz..)...nu întotdeauna rezultatul inmultirilor da la fel pt. toti!!

dodo79

Ai drptate Florine.doar cine nu a iesit nu stie.voi credeti ca afara totul e roz,ca umbla cainii cu colacii in coada.si aici muncesti doar ca esti platit la adevarata valoare a muncii prestate.Eu mai tot timpul am fost iesit in lumea larga.Am ajuns la concluzia ca daca ar fi nevoie as binde tot ce am si m-as muta aici.tocmai ptr vca ma gandesc la viitorul copiilor mei.in scurt timp Romania va devenii o tara haotica datorita educatiei,si a lipsei bunului simt.(care se vede si pe acest forum)

fiug1970

Dodo,bunul simt este ca o haina..O data ce o dai jos nu o mai poti imbraca.Iti ramane mica sau iti e prea larga..
Eu din contra,nu m/asi vedea sa traiesc intr/alt undeva decat in tara.Multumesc sortii ca m/am nascut in Ro.Nu/mi pot explica de ce....dar asta simt!Poate ca dupa 10 ani,am uitat ce inseamna?Poate...Poate sant nationalist?Poate...Poate strainatatea a avut efect contrar la mine?Poate..Eram mult mai bogat când aveam salariu de 870000 de lei decat acum când am 1000€.Eram mai bogat sufleteste....Poate am niste ani mai multi decat tine,fiindca,de ce sa nu recunosc,am zis/o de multe ori:sa fi avut 20/25 de ani,sa ajung aici,sa am un loc de munca platit omeneste cu 1000€,sa n/am copii,casa,acareturi in tara,traiesti intr/un mod mai mult decat decent aici.Sa pasesti in viata cu dreptul cum s/ar zice....dar la mine a fost alta situatie....
Viata nu are meniu...
Esti servit cu ceea ce meriti sa primesti.

fiug1970

E o vorba la spanioli:Algunos nacen estrellas,otros,estrellados! ce in traducere mot-a-mot inseamna:Unii se nasc stele,altii,izbiti !..stele verzi !

yulian

Tocmai de asta am zis : daca esti dispus sa te sacrifici pentru copii, nepoti, stranepoti...pentru ca stiu foarte bine ca tu, primul, vei fi tot timpul un strain...dar urmasii tai vor fi de acolo. Eu nu vreau sa incurajez pe nimeni sa plece, dar nici sa ramana in tara. Fiecare cum are constiinta de sine si motivatiile personale. Dar, sunt curios, cati dintre cei care au 10, 15 ani de stat in orice tara din vest ar fi dispusi sa se intoarca la salariul si conditiile mizere din RO?? Cati ar rezista 1 an sa traiasca cu minimul pe economie, sa vada ca de la o luna la alta nu ajung banii, indiferent de ce ar face sa fie vesnic in aceeasi mocirla?? Nu acuz pe nimeni de nimic...pentru mine este doar o concluzie nefericita: Romania nu este ceea ce trebuie pentru romani!

fiug1970

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 12:25:09 PM
Tocmai de asta am zis : daca esti dispus sa te sacrifici pentru copii, nepoti, stranepoti...pentru ca stiu foarte bine ca tu, primul, vei fi tot timpul un strain...dar urmasii tai vor fi de acolo. Eu nu vreau sa incurajez pe nimeni sa plece, dar nici sa ramana in tara. Fiecare cum are constiinta de sine si motivatiile personale. Dar, sunt curios, cati dintre cei care au 10, 15 ani de stat in orice tara din vest ar fi dispusi sa se intoarca la salariul si conditiile mizere din RO?? Cati ar rezista 1 an sa traiasca cu minimul pe economie, sa vada ca de la o luna la alta nu ajung banii, indiferent de ce ar face sa fie vesnic in aceeasi mocirla?? Nu acuz pe nimeni de nimic...pentru mine este doar o concluzie nefericita: Romania nu este ceea ce trebuie pentru romani!
Din fericire(sau din pacate..)am baiatul de 21 de ani in tara,munceste sofer pe camion si nu s/a pus problema niciodata sa vina aici.Doar in vacante(când era la scoala).Stiu ca la multi l/i s/ar parea ca ma hazardez când raspund ca:DA,eu m/as intoarce in tara.Acum cred ca pot fi acuzat de inconstienta(pantaloni scurti pe langa alte acuzatii..).Eu consider ca,poate,am fost inconstient când am plecat:tara straina,ilegal,fara sa cunosc limba,etc.
Sa ma intorc in tara in conditiile de care vb. tu nu cred ca pot fi acuzat de asa ceva.De ce?
Explic cum cred eu ca vad lucrurile(e doar parerea mea...):
Cazul meu cu sotia cu mine,ca alta e situatia de unul singur..
Sotia castiga 1150€ lunar,cu un program de 12 ore.De luni pana vineri.Nu are contract de munca de 10 ani(trebuia sa/i faca patronii dar nu au vrut sa plateasca la stat 200€ pe luna)
Eu castig(castigam ca acum sant in somaj de 500€ pe luna) 900€ pe luna(1000 daca lucram doua sambete),de luni pana vineri program de 8 ore.
Pe luna am urmatoarele cheltuieli:
500-chiria
100-curentul electric
100-gaz metan
50-apa
50-cablu(pachet de internet,mobil,fix,tv)
50-tlf.sotiei
500-bani pt.acasa(facturi impozite,bani de materiale de constructii,manopera(insuficienti de fiecare data..)
80-motorina la masina mea
60-motorina la masina sotiei(nu e un lux sa ai doua masini ci o necesitate:abonamentul costa mai mult decat 60 pe luna si pierde mai bine de doua ore cu transportul in comun pe zi si dupa 12 ore de stat in picioare fiecare minut in statia de autobuz iti iese prin piele.Mersul pe jos este exclus!!!!)
300-bacania(zahar,ulei,etc,etc)
1790€ !!ce a ramas din 2050? 260€ mari si lati pt.toata luna....Si n/am pus banii de paine zilnica plus neprevazutul:asigurarile la masini,vreo reparatie,etc
Acum cativa se vor trezi sa spuna:poti sa dormi pe sub pod,sau ca mananci la restaurante,sau ca,comanzi numai pita si ancare chinezeasca,etc...
In concluzie cat ajunge in tara?20 DE MILIOANE DE LEI.......multi,putini?Nu stiu...

dodo79

Citat din: yulian din Septembrie 08, 2014, 12:25:09 PM
Tocmai de asta am zis : daca esti dispus sa te sacrifici pentru copii, nepoti, stranepoti...pentru ca stiu foarte bine ca tu, primul, vei fi tot timpul un strain...dar urmasii tai vor fi de acolo. Eu nu vreau sa incurajez pe nimeni sa plece, dar nici sa ramana in tara. Fiecare cum are constiinta de sine si motivatiile personale. Dar, sunt curios, cati dintre cei care au 10, 15 ani de stat in orice tara din vest ar fi dispusi sa se intoarca la salariul si conditiile mizere din RO?? Cati ar rezista 1 an sa traiasca cu minimul pe economie, sa vada ca de la o luna la alta nu ajung banii, indiferent de ce ar face sa fie vesnic in aceeasi mocirla?? Nu acuz pe nimeni de nimic...pentru mine este doar o concluzie nefericita: Romania nu este ceea ce trebuie pentru romani!
Greșit yulian.romanii nu sunt ce trebuie pentru România .
Eu am plecat din România a doua oară in 2007 dand demisia din cadrul armatei.salar de 12 milioane . Am lucrat 7 luni pe 800 €.am plecat in tara in concediu,mi-am adus familia(soția si fetița)avea trei luni când am văzut-o prima data.am ajuns înapoi fără loc de munca,chiar dacă aveam promis locul la întoarcere .am găsit in alta parte un an de zile la pus țigle pe case.am avut norocul ca mi-a făcut acte de munca. Am găsit apoi un an la un roman in alpinism utilitar. Aici aveam 90€ la 8 ore.m-a pu pe picioare.am reușit sa trimit acasă bani PTR materiale ca sa îmi termin casa. Casa tot eu am ridicat-o si finisat-o.in 2009 a venit criza si era pe drum băiatul .am venit acasă si cu Speranta ca BOC va face ceva bun."ia-o in bot " cu amintea și Florin .
Sa nu crezi ca afara e ușor.acum am venit aici tot PTR copii,PTR traiul lor mai bun,deși ei m-a vreau lângă ei.doar cei fără sentiment si suflet pot spune ca ai plecat si acuma o duci bine.ce îți pasa tie. Acei oameni nu se gândesc câte sacrificii ai făcut .
Așa ca o paranteza îți spun ca aici am venit fără un loc de munca asigurat.
Multumesc lui Dumnezeu ca sunt sănătos si eu si familia si ca mi- am găsit repede de munca.sper sa pot oferi familiei un trai mai bun.

yulian

Ma repet, nu acuz, nu dau cu bolovanul in nimeni.... Dar in tara? Cu 200 eur salariul minim x2..nici macar nu ajungi la cei 2000 lei pusi deoparte, ca sa nu vorbim ca daca ai nesansa de a sta in chirie cu minim 100 eur...ce sa mai zic de cheltuieli zilnice, ce masina, ce vise?? Nimic. Probabil ca fiul dvoastra nu are nesansa de a sta in chirie, sa castige un minim pe economie...sau hai sa zicem un mediu de 1700 lei, sa mai aibe si un copil. Din pacate realitatea este dura in Romania si nu e de mirare ca natalitatea se prabuseste de la an la an si in vreo 20 ani o sa fim vreo 15 mil de rromani.

P.S. eu mi-am facut datoria fata de tara si am facut 3 copii  :D

P.S.2  cand m-am referit la Romania, era vorba despre tot unitarul care formeaza tara asta. Evident ca este vorba de romanii care au avut haturile la un moment dat si si-au batut joc de noi, de copii nostrii si de tara asta.