CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: fiug1970 din Aprilie 05, 2014, 11:09:05 AM
sa clarific:nici eu nu sant la zi cu termenii apicoli si ma costa sa ma fac inteles!
Am avut doi stupi.Pe amândoi i/am mutat in lazi noi.Amandoi aveau matca.La unul cred ca i/am omorat matca cu mutarea.Dupa cateva zile m/am trezit cu o multime de botci la cel fara matca(am pus poze in acel timp..).am cautat matca dar n/am gasit/o,nici oua,doar puiet si mult puiet de trantori.Am luat 5 rame din el cu puiet,miere,pastura,etc si am facut un roi.Am lasat doua botci mari si am mai scuturat doua rame de albina in lada in care am pus ramele.Din familia veche ramasa am rupt botcile mai mici si am lasat cateva mari.Ieri erau botcile roase dar doua erau intacte si cu albine gramada pe ele.Asta avea rame intregi cu trantori.Nu am vazut oua proaspete,dar nici matca,dar cred ca nici nu a putut iesi la imperecheat datorita timpului rece si ploilor in ultima saptamana(in caz ca are matca).Roiul format din familia asta are matca noua.
Al doilea stup avea matca si am vazut pe o rama doua botci pe mijlocul ramei si 4/5 la partea de jos a ramei,in total 7,8 botci in toata lada.Avea oua proaspete peste tot pe unde erau celule libere.Am gasit matca,am luat 5 rame cu puiet,miere,pastura si matca,am scuturat 2 rame de albina si am format un roi.Roiul asta ieri avea oua proaspete,dar nu am rame sa.i dau la ouat si de aceea am zis......fara faguri pt.ouat.A ouat in locul puietului eclozionat,dar se lupta cu culegatoarele care aduc nectar......Familia de baza are botcile roase,nu are oua,dar nu am insistat sa caut matca,ci doar oua proaspete,dar daca timpul a fost nefavorabil la unul...a fost pentru toti si nu au putut iesi matcile la imperecheat zic si eu......
GRESELI??trebuia sa scutur mai multa albina....la cel cu matca omorata cred ca trebuia sa astept sa iasa matca noua,sa oua, sa aiba puiet si dupa aceea sa fac un roi ..si multe altele,dar....

  Nu stiu exact comportamentul albinei iberice, dar probabil se aseamana cu albina neagra germana. Probabil si la schimbarea reginei are un comportament specific, dar nu poate diferi mult de albina noastra. Sunt alte specii la care acest comportament este mult diferit (cum ar fi de ex albina egipteana).
  Este posibil ca matca din familia cu trantori sa fi fost epuizata si sa o fi schimbat el, deci nu esti tu vinovat de disparitia ei. Vinovat esti ca te-ai apucat sa-l imparti, ca nu putea avea foarte multe albine daca a crescut atati trantori. Iara esti vinovat ca nu faci cateva mici socoteli. Ai vazut inca doua botci capacite in el. Asta inseamna ca recent a iesit o regina, care a intepat parte din botci (pe care le-ai vazut roase). Probabil si pe celelalte doua le va roade. De cand a iesit matca, socotesti 10-15 zile (nu cunosc daca la iberica sunt deosebiri) si ar trebui sa inceapa noua matca sa oua. Nu ai cum sa cauti oua cand matca veche a disparut de o vreme si el mai are inca botci. Cand isi alege noua regina, distruge toate botcile si abia pe urma iese la imperechere si dupa cateva zile incepe sa oua. Puteai si sa calculezi exact data cand ti-a disparut matca veche, studiind cel mai tanar puiet care mai e in rame; daca mai sunt larve este mai usor, daca nu descapacesti una-doua celule de la marginea puietului si apreciezi varsta pupelor si deci stii de cand nu a mai ouat matca si daca esti sau nu tu de vina de disparitia ei. Zici ca era bine sa faci roi dupa ce incepea matca sa oua. Nu cred ca era asa de puternic ca sa fie despartit si trebuie sa te gandesti ca prin diparitia matcii vechi este o pauza in puiet. Noua matca o sa gaseasca fagurii goli si trebuie sa-i insamanteze si este nevoie de albine sa creasca acel puiet.
  Celalat stup:
  Zici ca ai facut un roi cu matca batrana si roiul are oua. Normal ca are oua daca are matca batrana. Eu zic totusi ca nu-i mai trebuie faguri pe moment, deoarece majoritatea culegatoarelor le-a pierdut si albina ramasa cred ca abia poate sa ingrijeasca o suprafata de puiet cat a avut la formare, puiet care iese treptat si face loc celui nou. La stupul ramas doar cu botci, din nou trebuie sa socotesti varsta botcilor, data cand vor iesi si data probabila cand ar incepe regina sa oua. Asta ca sa nu-l deschizi mereu in aceasta perioada sensibila, cand matcile pot dispare in timpul controalelor (fie la strangi, ca sunt mult mai sprintene si pot fi oriunde on stup, fie isi iau zborul si nu mai stiu unde sa se intoarca).
  Ne mai spui ce ai reusit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

corect.toate cele spuse...am avut botci aprox.de aceeasi varsta in 16 martie la ambii stupi.am vazut matca noua la un roi dar nu stiu de când este.ultimile 10 zile nu am fost la stupi deoarece a fost frig si a plouat.normal ma duc o data pe saptamana,sambata sau duminica.daca ploua mai trece o saptamana pana ma duc la ele..asa ca de deranjat nu cred ca o data pe saptamana se numeste deranj.cautam oua ca sa nu zic ca...cautam matca..deoarece este nemarcata si greu o pot gasi si cum sant rele le deranjez mai putin daca doar privesc in celule pe fuga dupa oua..chiar vineri când am fost la ele cred ca am fost martor la zbor de imperechere:dintr/o data activitatea la urdinis a inceput sa creasca,se forma un norisor de albine in fata stupului,crestea in intensitate zumzetul,albinele roiau in fata stupului in cercuri.am trei caturi de 3/4 si albinele erau la inaltimea stupului ca un nor.era la 14.00 ceasul.nu le/am bagat in seama eu umblând la alt stup,decat a doua zi când mi/am amintit ce am facut la stupi am ramas un pic pe gânduri la ceea ce putea fi...
o curiozitate:am vazut la matca noua un comportament curios.era la partea de sus a ramei,chiar aproape in colt  pe o zona cu pastura si isi baga fundul in celulele cu pastura am vazut/o 2sec.albinele nu o prea bagau in seama/nefiind imperecheata cred../dar ea circula repede si nu pot afirma cu siguranta dar cred ca am zarit la mica distanta de ea o silueta ce parea o alta matca pe sub albine,am suflat cu gura sa indepartez albinele dar a disparut si una si cealalta....
oricum ar fi..am invatat ceva din asta..pacat ca pe pielea lor...dar cineva trebuie sa stea de cobai in viata asta pentru ca cei ce vor veni dupa ei sa nu sufere la fel!!
multumesc pt.raspuns si va tin la curent.sper ca sambata ce vine sa am vesti bune cu prima ponta.Ar fi cel mai frumos dar de ziua numelui pe care l/am primit vreodata!!! :yes: :yes:

stefan1

  Pe vreme rece zborurile de imperechere sunt mai periculoase, deci atentie sa nu se piarda reginele. Daca se pierd si nu se intervine, e pericol de bezmeticire.
  Un sfat pe care ti-l mai dau: fa notatii cu ce lucrezi in stupina. Asta nu pentru controalele pentru subventii ci pentru o mai buna intelegere a evolutiei familiilor. Imi spui ca in 16 martie ai vazut botci. E insuficient. Trebuie sa aproximezi macar varsta lor si mental sa facu un 'orar' al e evolutiei fiecarei familii. Cand deschizi roiul tu trebuie dinainte sa stii la ce sa te astepti, adica matca este de atatea zile, a trebuit sa iasa cam la data de ___ la zborurile de imperechere, sau va iesi peste atatea zile, iar controlul doar sa-ti confirme sau sa-ti infirme aceste prevederi ale tale. Fara a tine acest orar risti sa te panichezi ca o matca nu oua desi inca nu ar fi timpul sa o faca sau, dimpotriva, sa tot astepti sa vezi oua mult dupa perioada normala de incepere a pontei, timp in care matca fie este tarata si nu se poate imperechea, fie poate chiar a disparut si roiul e in pericol de bezmeticire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

ai perfecta dreptate,dar...exista un dar întotdeauna....nu sant in curtea mea stupii ..acum s/a marit ziua si pot ajunge dupa program adica dupa ora 19.00,dar...trebuie sa.i cer cheile ..daca mi le da...aveam botci in 16 martie,dar nu erau toate de aceeasi culoare,si vineri am vazut matca de unde sa stiu din care botca a iesit daca 14 zile nu m/am putut duce?nu se vb. de subventii aici si la doi stupi nici atat...e o aventura pt. atunci când voi reveni in tara si imi cumpar stupii mei.stiu ca e bine sa notez,tata avea caietul apicultorului in care nota,dar avea stupii in curte si putea tine o evidenta la ce si cum.....nu umbla in fiecare zi dar la 3/4 zile tot umbla si atunci putea observa o matca noua si o nota in caiet sa poata sti când incepe ponta,etc...in 14 zile se pot intampla multe..si bune si rele...si mai ales primavara!vremea rece a trecut.acum sant 20 grade la ora 21.00.ce se poate face la familia cu rame intregi de trantori maturi?are mai multi trantori decat albine...daca scutur ramele afara din stup mai intra in  stup?

stefan1

  Iarasi nu inteleg. Sunt trantori eclozati sau inca puiet de trantori gata sa eclozeze? Sunt numai trantori sau si pui de albine? Daca ii scuturi si sunt si pui de albine care nu au facut inca zborul de recunoastere, le vei pierde. Daca au facut zborul, si trantorii se vor intoarce. Oricum, trantorii daca zboara pot sa intre si intra si in alte familii, ca nu sunt controlati.
  Nu stiu cum sta acolo treaba, bine ar fi sa-ti dea proprietarul si tie o cheie si sa poti merge cand ai timp sau cand crezi ca e necesar. Sigur ca uneori pauze de doua saptamani in stupina sunt cam lungi.
  Referitor la botci: spuneai ca au fost de mai multe varste. De obicei prima matca iesita distruge botcile si deci pe ea trebuie sa o iei de reper. In caz de roi artificiali - la fel; la roi naturali e putin mai complicat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

Iepurasul de Pasti a venit c/o veste rea!!Am ramas fara munca :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:!!!
........poate ca uneori....e nevoie sa te întorci din drum......pentru a putea merge inainte!!!

dodo79

Citat din: fiug1970 din Aprilie 10, 2014, 09:51:08 AM
Iepurasul de Pasti a venit c/o veste rea!!Am ramas fara munca :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:!!!
........poate ca uneori....e nevoie sa te întorci din drum......pentru a putea merge inainte!!!
ai vazut daca la intepat pe seful tau albina.I-a schimbat gandirea :D

fiug1970

a stiut albina unde/i putregaiul,de l/a intepat la cap!!!!
pestele de la cap se/mpute!!!

fiug1970

prima data in 10 ani când sant somer!!

dodo79

Citat din: fiug1970 din Aprilie 10, 2014, 03:33:54 PM
prima data in 10 ani când sant somer!!
niciodata nu e prea tarziu :D

fiug1970

s/ar potrivi mai bine:in viata trebuie sa treci prin toate!! :hi: :hi:

dodo79

la anii tai o sa iei un somaj frumusel si de buna durata.asta daca ai fost cu acte acesti ani.
cum stai cu matcile?

fiug1970

tocmai aici e buba:n/am decat 5 ani cu acte si ultimul an cu program de femei gravide:4 ore(din 10 reale)cu nomina de 700€ :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:
primele 7 luni cu 80% din salariu,dupa care 70%asa ca nu/i mare lucru.macar chiria daca mi/o platesc din somaj is multumit.de luni s/ar putea sa/mi iasa ceva de munca ^:)^ ^:)^ ^:)^
am incheiat activitatea de apicultor!!!a durat mai mult pregatirile decat activitatea!!!

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Aprilie 10, 2014, 05:18:10 PM
am incheiat activitatea de apicultor!!!a durat mai mult pregatirile decat activitatea!!!
Sa inteleg ca nu mai ai albine? :uimit: :uimit: :uimit: ce s-a intamplat cu ele?

fiug1970

a ramas sefu cu ele................