CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Martie 24, 2014, 11:03:33 PM
\1503334_416511431867259_429874952_n.jpg
generatia cu cheia la gat!!!!
=D> =D> =D>  =D> =D> =D> =D> =D> :bravo: :bravo: :bravo:Perfect adevarat tizule! Stima si respect!!!

fiug1970

Asa a fost sa fie,tizule!Puteam avea nesansa sa ne nastem intr.un catun din Africa,dar ne.am nascut in Romania.Nu as schimba copilaria de atunci pe cea de acum pt.nimic in lume...chiar daca mai simt si acum cheia atarnata de grumaz...!! =D> =D> ^:)^ ^:)^

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Martie 29, 2014, 09:23:03 PM
Asa a fost sa fie,tizule!Puteam avea nesansa sa ne nastem intr.un catun din Africa,dar ne.am nascut in Romania.Nu as schimba copilaria de atunci pe cea de acum pt.nimic in lume...chiar daca mai simt si acum cheia atarnata de grumaz...!! =D> =D> ^:)^ ^:)^
Asa este. Imi aduc aminte cu drag de acele vremuri.

fiug1970

am in cap ceva de genul Amintiri din copilarie....bineinteles cu modestia de rigoare fata de Marele Creanga!!!...sa vad când am predispozitie,inspirate si timp.....

fiug1970

azi am fost la,fiare,si am urmatoarele rezultate:
1 roi cu matca noua nefecundata.
1 roi cu matca veche cu oua proaspete,dar fara faguri pt.ouat
1 roi cu botci roase si doua botci intacte,pazite cu strasnicie de albine!!
1 roi cu botci roase si trantori 50% din populatie!!!

stefan1

  N-am inteles nimic din ce ai spus mai sus. Ai facut acum roi sau numesti roi coloniile facute anul trecut? Normal dupa ce au trecut iarna nu mai sunt roi.
  Cum adica "roi cu matca veche cu oua proaspete,dar fara faguri pt.ouat"? Adica pe ce a ouat matca daca nu are faguri?
  " roi cu botci roase si trantori 50% din populatie!!!" Adica are sau nu are puiet? Daca a avut botci trebuie ca a avut si puiet. E de trantori, e amestecat, nu mai e deloc? Ce ai pazit de a ajuns in situatia asta? Daca are botci roase ar trebui sa fi iesit o matca. Mai este sau nu in stup? Sau matca veche a ros botcile si mai este in stup, urmand ca roirea sau schimbarea sa o faca mai tarziu?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

sa clarific:nici eu nu sant la zi cu termenii apicoli si ma costa sa ma fac inteles!
Am avut doi stupi.Pe amândoi i/am mutat in lazi noi.Amandoi aveau matca.La unul cred ca i/am omorat matca cu mutarea.Dupa cateva zile m/am trezit cu o multime de botci la cel fara matca(am pus poze in acel timp..).am cautat matca dar n/am gasit/o,nici oua,doar puiet si mult puiet de trantori.Am luat 5 rame din el cu puiet,miere,pastura,etc si am facut un roi.Am lasat doua botci mari si am mai scuturat doua rame de albina in lada in care am pus ramele.Din familia veche ramasa am rupt botcile mai mici si am lasat cateva mari.Ieri erau botcile roase dar doua erau intacte si cu albine gramada pe ele.Asta avea rame intregi cu trantori.Nu am vazut oua proaspete,dar nici matca,dar cred ca nici nu a putut iesi la imperecheat datorita timpului rece si ploilor in ultima saptamana(in caz ca are matca).Roiul format din familia asta are matca noua.
Al doilea stup avea matca si am vazut pe o rama doua botci pe mijlocul ramei si 4/5 la partea de jos a ramei,in total 7,8 botci in toata lada.Avea oua proaspete peste tot pe unde erau celule libere.Am gasit matca,am luat 5 rame cu puiet,miere,pastura si matca,am scuturat 2 rame de albina si am format un roi.Roiul asta ieri avea oua proaspete,dar nu am rame sa.i dau la ouat si de aceea am zis......fara faguri pt.ouat.A ouat in locul puietului eclozionat,dar se lupta cu culegatoarele care aduc nectar......Familia de baza are botcile roase,nu are oua,dar nu am insistat sa caut matca,ci doar oua proaspete,dar daca timpul a fost nefavorabil la unul...a fost pentru toti si nu au putut iesi matcile la imperecheat zic si eu......
GRESELI??trebuia sa scutur mai multa albina....la cel cu matca omorata cred ca trebuia sa astept sa iasa matca noua,sa oua, sa aiba puiet si dupa aceea sa fac un roi ..si multe altele,dar....

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Aprilie 05, 2014, 11:09:05 AM
sa clarific:nici eu nu sant la zi cu termenii apicoli si ma costa sa ma fac inteles!
Am avut doi stupi.Pe amândoi i/am mutat in lazi noi.Amandoi aveau matca.La unul cred ca i/am omorat matca cu mutarea.Dupa cateva zile m/am trezit cu o multime de botci la cel fara matca(am pus poze in acel timp..).am cautat matca dar n/am gasit/o,nici oua,doar puiet si mult puiet de trantori.Am luat 5 rame din el cu puiet,miere,pastura,etc si am facut un roi.Am lasat doua botci mari si am mai scuturat doua rame de albina in lada in care am pus ramele.Din familia veche ramasa am rupt botcile mai mici si am lasat cateva mari.Ieri erau botcile roase dar doua erau intacte si cu albine gramada pe ele.Asta avea rame intregi cu trantori.Nu am vazut oua proaspete,dar nici matca,dar cred ca nici nu a putut iesi la imperecheat datorita timpului rece si ploilor in ultima saptamana(in caz ca are matca).Roiul format din familia asta are matca noua.
Al doilea stup avea matca si am vazut pe o rama doua botci pe mijlocul ramei si 4/5 la partea de jos a ramei,in total 7,8 botci in toata lada.Avea oua proaspete peste tot pe unde erau celule libere.Am gasit matca,am luat 5 rame cu puiet,miere,pastura si matca,am scuturat 2 rame de albina si am format un roi.Roiul asta ieri avea oua proaspete,dar nu am rame sa.i dau la ouat si de aceea am zis......fara faguri pt.ouat.A ouat in locul puietului eclozionat,dar se lupta cu culegatoarele care aduc nectar......Familia de baza are botcile roase,nu are oua,dar nu am insistat sa caut matca,ci doar oua proaspete,dar daca timpul a fost nefavorabil la unul...a fost pentru toti si nu au putut iesi matcile la imperecheat zic si eu......
GRESELI??trebuia sa scutur mai multa albina....la cel cu matca omorata cred ca trebuia sa astept sa iasa matca noua,sa oua, sa aiba puiet si dupa aceea sa fac un roi ..si multe altele,dar....

cand muti familia in lada noua nu cauti regina si muti rama respectiva prima in siguranta? eu la lucrarile mari (oraganizare cuibului, deblocarea cuibului in timpul culesurilor) scot rama cu matca si o pun intr-o roinita pe care o tin dupa mine mereu. e drept ca am stupi putini si doar la matcile foarte bune fac lucrul acesta (sa nu le pierd).
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

si ca s/o cauti...nu manipulezi toate ramele?daca iei o rama ,cauti matca si nu o gasesti...ce faci cu rama?o pui inapoi in lada veche?atunci ce rost are s/o mai cauti daca scoti o rama..o pui in lada noua,etc.am mai scris:stupii vechi erau pt.transport,vanzare familii,etc.ramele erau ingramadite si ca sa umblu in el trebuia sa scot o rama ,sa o dau deoparte si pe urma puteam scoate celelalte.problema mare era când bagam ultima rama la loc!!am luat ramele si le/am asezat in stupul nou in ordinea in care erau.prefer sa ma autoinculpez,dar putea muri din alte motive necunoscute mie!

fiug1970

ca sa gasesc matca de la celalalt stup am luat la mana cuibul si catul de trei ori!! pana am gasit/o!

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Aprilie 05, 2014, 11:43:24 AM
ca sa gasesc matca de la celalalt stup am luat la mana cuibul si catul de trei ori!! pana am gasit/o!

le ai vopsite?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79


ca sa gasesc matca de la celalalt stup am luat la mana cuibul si catul de trei ori!! pana am gasit/o!


le ai vopsite?

marcate a vrut sa zica.
intradevar trebuia sa lasi matca sa ponteze si pe urma sa faci roi.dar mai intreaba ca nu te costa nimik. :)
matca de regula sta pe ramele pontate.de exemplu ieri la un stup de la nea Aurel era pe partea superioara a ramei.cand am vazut-o a si fugit pe fagure.era pe a 4 rama.cand am cautat-o ptr marcare era deja pe rama a doua,dupa nici 30 secunde.
cel mai bine este sa le marchezi.este foarte usor de gasit.
cand incepi sa cauti o matca incepe cu penultima rama din partea dreapta spre stanga(astadaca familia este asezata in partea dreapta).scoti rama si o lasi langa stup.celelalte le lipesti de ultima una cate una.pana le verifici.pe urma refaci operatia inversa.

fiug1970

da de unde!!!
100_1266.JPG
aici se vede matca dar cam sters!!

dodo79

Citat din: fiug1970 din Aprilie 05, 2014, 12:24:03 PM
da de unde!!!
100_1266.JPG
aici se vede matca dar cam sters!!
stiu ,manusile sunt de vina :D

fiug1970

mai degraba lipsa unei a treia mana....cu o mana tin rama si cu una sa tin camera si cine sa apese pe buton??am manusi din piele fina si ma cam inteapa prin ele :bzz: :bzz:
azi dimineata la 2.00 a trebuit sa/mi tai un ghiul cu clestele ca ma intepase prin manusa si mi se umflase degetul!!!