CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

tu fa.ti datoria si spune tot ce stii...eu selectez ce mi se potriveste si ce nu...adaptez..este cules foarte bun..pomi..flora de camp..am pus un cat de foite duminica si la ala cu matca se apucase de trei rame.cel cu matca...are multe petice cu oua proaspete...unde nu e puiet miere sau pastura a ouat....n/am avut rame cladite sa/i pot da rame intregi pt.ouat..dar...

fiug1970

am vazut albine ce/si scutura abdomenul ca si cum ar fi curentate...stie cineva ce poate fi?comunicatii sau boala?

dodo79

erau cu coada in sus si vibrau?
lipsa matcii sau te avertizau ca pot lansa atacul .

fiug1970

circulau pe rama si deodata tremurau din abdomen o data dupa care isi continuau mersul si iar scuturau...

fiug1970

astea ,da erau din cel fara matca...la celalalt nu am observat asa...

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Martie 19, 2014, 09:09:44 PM
circulau pe rama si deodata tremurau din abdomen o data dupa care isi continuau mersul si iar scuturau...
Este posibil sa fie si ...dansul albinei (daca se invarteau in cerc) ceea ce indica directia in care au gasit sursa de cules.


dodo79

Citat din: SPYKAL din Martie 19, 2014, 09:14:13 PM
Citat din: fiug1970 din Martie 19, 2014, 09:09:44 PM
circulau pe rama si deodata tremurau din abdomen o data dupa care isi continuau mersul si iar scuturau...
Este posibil sa fie si ...dansul albinei (daca se invarteau in cerc) ceea ce indica directia in care au gasit sursa de cules.
oooooooooooooooooooo  ^:)^  ^:)^ . avem timp si de forum. :P
erau inaintea ospatului. :D
florine ai primit raspunsul.poti sa stai linistit.sa ai grija de cel cu botci de salvare

fiug1970

in general cam toate circulau mai straniu...in suturi...si se asezau pe marginea catului cu fundu in sus si bateau din aripi repede ca si cum ventilau...nu erau multe doar cateva...

fiug1970

m/am linistit..multumesc pt.raspunsuri.maine ma duc sa vad ce fac roiurile :uimit: :uimit:

dodo79

nu e bine sa umblii in ele asa de des.arunca o privire de sus si atat.

fiug1970


SPYKAL

Citat din: dodo79 din Martie 19, 2014, 09:19:19 PM
oooooooooooooooooooo  ^:)^  ^:)^ . avem timp si de forum. :P
erau inaintea ospatului. :D
florine ai primit raspunsul.poti sa stai linistit.sa ai grija de cel cu botci de salvare
Am reusit sa mai deschid si eu putin calculatorul. S-a incalzit si este mult de lucru acum in gradina/stupina. :D :hi: :hi: :hi:

fiug1970

se mareste ziua..se incalzeste si te da natura afara din casa cu suturi in fund....si eu stau la colivie... :mad: :mad:

dodo79

Citat din: SPYKAL din Martie 19, 2014, 09:41:57 PM

Am reusit sa mai deschid si eu putin calculatorul. S-a incalzit si este mult de lucru acum in gradina/stupina. :D :hi: :hi: :hi:
vezi ca sau inventat tabletele.poti lua calculatorul cu tine :hi: :hi: :hi: