CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

#375
Citat din: alex_sa din Martie 16, 2014, 04:38:47 PM
Citat din: dodo79 din Martie 16, 2014, 02:43:06 PM
nu prea cred.din cate stiu botcile de roire le fac pe marginea laterala si in partea de jos a fagurelui.
alea sint boci de salvare .au ramas fara matca.
la asta am facut si eu referire ca isi vor schimba matca.din fericire la el sunt deja trantori si se imperecheaza mai repede.
Citat din: fiug1970 din Martie 16, 2014, 02:48:57 PM
se poate....nu stiu...la asta nu am gasit matca nici nu am luat ramele la ochi,dar la celalalt am vazut/o.dc.sa o schimbe??s/au plictisit de moaca ei?maine ma duc si ii impart in doua....

e cam cu cantec.ar trebui sa astepti sa vezi ce matca vor avea.daca nu a fost facuta la timp botca sar putea sa iasa matca slabuta.

din ce vad acolo este puiet de trantor si sa-r putea sa iasa trantorita.
daca acolo ai doar puiet de trantor atunci poti distruge toate botcile ,lasa 2-3 zile si unifical cu altul.dupa unificare la 2-3 saptamani il poti face din nou roi dar cu puiet de lucratoare si el isi va trage botci bune.repet asta in cazul in care ai doar puiet de trantori..

fiug1970

la asta cu ramele noi,am avut trantori toata iarna,si unde sant botcile pe rama noua nu are puiet de trantor,o caut maine si fac un roi cu ea(daca/o gasesc) si las doua botci mari si mai /coapte/ in stupul de baza,iar restul le rup.
celalalt are doar cateva si nu sant capacite(rama inchisa la culoare...)dar ii fac si lui la fel...

dodo79

am modificat mesajul de mai sus.daca are matca trebuie sa aiba si oua de 1-2,3 zile.daca are inseamna ca o vor schimba.daca nu are oua deloc atunci a ramas si a doua fara matca.

dodo79

la rama a doua,maro, nu am vazut nici un fel de puiet capacit.
in nici o varianta nu iti recomand sa le nu faci roi daca nu gasesti matca.

fiug1970

nu are puiet capacit intr/adevar,si nici alte botci înafara de astea nu are...
roiul il fac cu rama pe care este matca...deci daca nu este..nu fac roi....
eu cred ca o voi gasi chiar de trebuie sa scutur albina pe diafragma haneman...
nu am vazut oua proaspete in cat fiindca nu m.am uitat cu atentie,dar am vazut larve de varsta mica deci in urma cu douya saptamani era matca...
zic si eu ...ca daca e sa se intample ceva cu ea...intr/un moment se poate intampla...

fiug1970

ce am observat la ele:s/au mai imblanzit la ambii stupi!dar ataca la departare de 200m de stupi!l/a ars pe sefu in cap si ieri si azi!! :rotfl: :rotfl:
au simtit ele ca la cap e buba?? =)) =))

dodo79

Citat din: fiug1970 din Martie 16, 2014, 09:20:29 PM
nu are puiet capacit intr/adevar,si nici alte botci înafara de astea nu are...
roiul il fac cu rama pe care este matca...deci daca nu este..nu fac roi....
eu cred ca o voi gasi chiar de trebuie sa scutur albina pe diafragma haneman...
nu am vazut oua proaspete in cat fiindca nu m.am uitat cu atentie,dar am vazut larve de varsta mica deci in urma cu douya saptamani era matca...
zic si eu ...ca daca e sa se intample ceva cu ea...intr/un moment se poate intampla...

uite-te cu atentie.daca sunt larve raspandite asa la intamplare e o problema.acelea nu sunt de la matca.un ou dupa 8 zile este capacit.in cuib trebuie sa ai puiet capacit.daca nu ai trebuie neaparat sa unifici cu o alta familie asta foarte repede.daca a inceput sa oua albinele atunci e mai greu.
cand il duci pe jefe al tau sa ii zici sa nu mai bea inainte cu o zi.i se urca la cap si la albine nu le place alcoolul  =)) =)) =))

fiug1970

hahaha..azi am baut si eu dar la mine n/au tras!!
vad eu maine ce si cum....

dodo79

nu sa incarcat poza.
in acest moment la noi e vijelie cu ploaie. a si fulgerat si tunat

fiug1970

100_1316.JPG
la mine e soare si agitatie!!

fiug1970


fiug1970


fiug1970

dodo..ai avut dreptate!nu/mi vine usor sa/ti dau dreptate,pt. ca am pierdut matca...botcile erau de salvare in ramele noi.cred ca atunci când am schimbat lazile am omorat/o.. in nemernicia mea...de aia erau asa de multe...cred ca am avut 30 de botci!!am avut/o pana am schimbat lazile...stupul era mult mai dezvoltat decat celalalt....in ianuarie avea un petic de puiet batut in cat,pe când celalalt abia avea ceva albine in cat...acum era in urma,avea albina insa nu explodase ca celalalt ...
al doilea(cu rama neagra din poza)are cateva botci in centrul ramei din foto,dar am gasit 4/5 pe speteaza inferioara si pe lateral..in total cred ca 10...am luat la rand catul de doua ori..cuibul de doua ori si când am cautat in cat a treia oara!!!am gasit DOAMNA....pe unde vedeam celule goale erau ouate..dar ea nicaieri.Am luat/o si am facut un roi pe 5 rame,iar familia mama am lasat/o cu doua botci mai mari si mai vechi.

fiug1970

am avut norocul prostului:fara experienta,cu doi stupi si fiecare cu mod diferit de situatie de roit..am putut compara ce inseamna botci de salvare si botci de roit...pacat ca am pierdut matca ca era buna la ouat ordonat!acum peste doua zile ma duc sa vad daca am avut mana usoara la facut roi!!

dodo79

Citat din: fiug1970 din Martie 18, 2014, 09:17:52 PM
am avut norocul prostului:fara experienta,cu doi stupi si fiecare cu mod diferit de situatie de roit..am putut compara ce inseamna botci de salvare si botci de roit...pacat ca am pierdut matca ca era buna la ouat ordonat!acum peste doua zile ma duc sa vad daca am avut mana usoara la facut roi!!
cum ti-am spusbotcile de roit se fac pe lateral si inpartea inferioara a ramelor.cele de salvare le-ai vazut.cele schimbare linistita sunt pe centru si putin mai sus.acelea nu sunt decat maxim 2-3.ai grija cu roiul.daca vezi ca nu are culegatoare trebuie sa o ajuti.daca a intrat in febra roitului sar putea sa iti plece chiar daca ai facut roi.trebuie neaparat sa aiba puiet amandoua si sa le dai de lucru.daca nu are cules da sirop si punele si rame la tras.cate una,maxim doua rame cu foita.nu toate odata.
referitor la matca pierduta  ai invatat ca trebuie sa  ai grija de acum cu transvazarea.
si eu am pierdut o matca.sambata am unificat roiul cu unul pe 4 rame.astept sa vad maine ce timp este si sa scot diafragma dintre ele.am vazut ca a decurs bine dar cand sa scot diafragma vreo 20 de MIG-uri nervoase mau atacat.le-am lasat sa se mai linisteasca .
trebuie sa ai grija acuma si de cel fara matca.lasa urdinisul deschis doar de max 1 cm.daca nu ai cules este vulnerabil la furtisag.cu siguranta stii acestea ,dar nu ma pot abtine sa nu ti le spun