CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

in orice caz nu.i ca la Braila la ora asta!!!!Iarna autentica din Baragan!!!am vazut ca au inmugurit migdalii.Pe la 15 luna care vine,se vor dedulci la bunatati pe anul asta!! :bzz: :bzz:

fiug1970

Azi am fost la FIARE!!(par albine dar le lipsesc dintii!!! :mad: :mad:)
Am reusit sa ridic catul de pe stupul cu putina activitate(nu c/ar fi fost greu,dar nu era vremea prielnica sa/l vantur)si mi/a atras atentia niste celule la partea de jos a ramei ce par(cu lipsa mea de experienta...)botci:
\100_1257[1].JPG

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Februarie 02, 2014, 04:22:18 PM
Azi am fost la FIARE!!(par albine dar le lipsesc dintii!!! :mad: :mad:)
Am reusit sa ridic catul de pe stupul cu putina activitate(nu c/ar fi fost greu,dar nu era vremea prielnica sa/l vantur)si mi/a atras atentia niste celule la partea de jos a ramei ce par(cu lipsa mea de experienta...)botci:
\100_1257[1].JPG

Sunt trantori, botcile sunt crescute altfel ... si se vede bine in poza ca regiunea respectiva a ramei are celule de trantor.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

\100_1256[1].JPG
sa fie celule de trantori?prea putine si parca prea in locul unde de obicei se cladesc botcile.... :sad: :sad:
poate cineva ma lamureste cat de cat...

fiug1970

da,am vazut ca erau si celule de trantori dar doua celule,parca depaseau marime de celule de trantori si nu erau capacite inca....nu am vazut matca,dar nici nu m/am uitat atent sa o caut.acum cred ca sant de trantori.mersi pt.raspuns

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Februarie 02, 2014, 04:30:32 PM
da,am vazut ca erau si celule de trantori dar doua celule,parca depaseau marime de celule de trantori si nu erau capacite inca....nu am vazut matca,dar nici nu m/am uitat atent sa o caut.acum cred ca sant de trantori.mersi pt.raspuns

Daca nu iti dai seama din comportamentul albinelor, daca au matca sau nu ... mai repede cauti oua proaspete in rame, daca sunt indivizi multi dureaza mai mult pana vezi matca.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

am vazut majoritatea ramelor cu miere si pastura,in cuib nu cred ca am doua rame cu puiet,restul sant cu mancare,iar sus doar mancare.in cuib lipsea o rama(erau doar noua)si stiu ca daca le lasi o distanta mai mare decat intervalul,matca nu oua,asa ca le/am restrans ramele si am bagat dupa a doua rama din margine o rama putin cladita(altceva nu am ...)ca sa fie 10 rame

bucovineanu

Sunt celule de trantori, dar se pare ca acea regina are probleme. De ce zic asta? Puietul nu e compact si s-ar parea ca exista si puiet de trantori in celule de albine. Poate ma inseala imaginea din poza.....

PARINTELE

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2014, 06:57:51 PM
Sunt celule de trantori, dar se pare ca acea regina are probleme. De ce zic asta? Puietul nu e compact si s-ar parea ca exista si puiet de trantori in celule de albine. Poate ma inseala imaginea din poza.....
cheama pe cineva cu experienta si mai uitati-va din cand in cand impreuna,cum spune si dl. Bucovineanu ne inseala imaginea din poza.
cu respect

mmacreanu

De obicei celulele cu lucratoare nu sunt bombate, in poza se observa multe celule pe mijlocul ramei cu capacul bombat care numai trantori pot contine, si nu doar asta e problema, nici ponta matcii nu este bine batuta, cam sare randul ... as opta pt regina noua!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

si eu am avut impresia ca e ceva cu familia asta......fata de cealalta,e diferita.am sa/l rog pe Abeja sa treaca la sf.saptamanii sa vada despre ce e vb.Multumesc pt.pareri...

dodo79

Citat din: fiug1970 din Februarie 02, 2014, 04:49:18 PM
am vazut majoritatea ramelor cu miere si pastura,in cuib nu cred ca am doua rame cu puiet,restul sant cu mancare,iar sus doar mancare.in cuib lipsea o rama(erau doar noua)si stiu ca daca le lasi o distanta mai mare decat intervalul,matca nu oua,asa ca le/am restrans ramele si am bagat dupa a doua rama din margine o rama putin cladita(altceva nu am ...)ca sa fie 10 rame
trebuia sa faci o poza si deasupra ramelor.sa vedem si noi cam cate rame sunt acoperite cu albine.din cate stiu eu la inceperea pontei cuibul se strange si mai tare ca sa ponteze cat mai compact.sper ca rama aceea introdusa nu ai pus-o intre ramele deja puiate.trebuia sa o pui undeva la capat daca tot ai pus-o.sa ajunga si la primele 2 rame cu miere si pastura,daca ai asa ceva.

dodo79

cate rame ai cu puiet si unde se afla pozitionate?

fiug1970

am bagat rama dupa a doua dintr/o margine.rame cu puiet:2 in mijloc,iar restul catre margini cu miere necapacita si capacita si pastura

dodo79

Citat din: mmacreanu din Februarie 02, 2014, 07:48:39 PM
De obicei celulele cu lucratoare nu sunt bombate, in poza se observa multe celule pe mijlocul ramei cu capacul bombat care numai trantori pot contine, si nu doar asta e problema, nici ponta matcii nu este bine batuta, cam sare randul ... as opta pt regina noua!
din poze nu se vede sa fie lipsa de matca.pozitia aripilor arata asta.si eu iti recomand o matca noua,cat de repede posibil.daca vrei poti pune a treia rama goala.sa o cladeasca ele doar ptr celule de trantori.ma gandesc ca de aceea ai pus acea rama .