CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970


dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 27, 2014, 08:49:58 PM
nu am pus apa rece suficienta.daca trânteam un castron de capsuni,iesea o dulceataaa.... :rotfl: :rotfl:
trebuia doar aroma de fructe ca dulceata ai facut-o  =)) =))
ai pus 2 kg zahar la unul de apa ?

fiug1970

da,2/1,dar n/am priceput dc.se mai pune apa rece,dc.nu se lasa sa fiarba pana la consistenta dorita,sau ca invertirea sa aiba loc,sa se puna2/2 si sa se fiarba pana când ajunge un sirop ca sa imite nectarul ca consistenta,invertirea se produce prin fierbere si nu in urma adaugarii apei reci,apa rece se adauga pt.diluare,cred,nu?

dodo79

ti-am scris anterior cum fac eu siropul.eu zic sa il faci 1/1.pun apa si las sa dea in clocot sa distruga eventuali microbi.opresc focul .las 2-3 minute si bag zaharul.amestec pana se topeste.eventual daca fac cantitate mai mare de sirop aprind focul si il las sa arda foarte incet.nu face sirop la foc mare.

G. Iulian

Poate ajută rețeta lui nea Gică Romanescu:(preluare de pe Stupăritul)

Reteta pe care o voi posta nu-mi apartine.Invertirea zaharului este cunoscuta de mult timp.Varianta de invertire pentru apicultura a fost stabilita si batuta in cuie de o ruda acum mai bine de 40 de ani.Personal nu am schimbat nimic la ea.
Puteti folosi orice cantitati de zahar cu conditia respectarii proportiilor pentru celelalte componente si esentialul,vasul in care pregatiti sa aiba volumul dublu fata de nr. de kg. de zahar.La 5 kg vas de 10 litri,la 100 kg butoi de 200 litri.
Varianta folosita de mine:
Intr-un pet de 2 litri pun 100 grame sare de lamaie umplu cu apa si amestec pana la dizolvare.Aceasta este solutia de sare de lamaie 5%.Continutul ajunge pentru invertirea a 100 kg de zahar.

Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.

Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.

fiug1970

reteyta asta am gasit/o pe net,a lui Gica Romanescu,dar tot nu pricep de ce se pune initial 5/1 ca pe urma sa se adauge 4 litri de apa rece??dc.nu se pune 5/5,cand da apa in fiert se pune zaharul si se fierbe  de ex.10 min.si gata!!
dodo,dupa ce pui zaharul nu mai aprinzi focul,la cantitate mica de sirop??(si cat de mica/i cantitatea mica??)

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 27, 2014, 10:33:15 PM
reteyta asta am gasit/o pe net,a lui Gica Romanescu,dar tot nu pricep de ce se pune initial 5/1 ca pe urma sa se adauge 4 litri de apa rece??dc.nu se pune 5/5,cand da apa in fiert se pune zaharul si se fierbe  de ex.10 min.si gata!!
dodo,dupa ce pui zaharul nu mai aprinzi focul,la cantitate mica de sirop??(si cat de mica/i cantitatea mica??)

daca ai observat, in timp ce se face invertirea siropul face o spuma (atunci are loc invertirea zaharului) dupa ce trece spuma (maxim 1 minut) siropul devine transparent si ai un sirop de zahar invertit de concentratie mare, adaugi 4l apa pt 1/1 si 1,5 l apa pt 2/1.  Sa fierbi 5l de apa + 5kg zahar iti trebuie recipient mai mare si pana ajunge la temperatura de invertire din cei 5l de apa se mai evapora (daca ai observat se pune 1,1l apa si 5 kg zahar dupa reteta)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Ianuarie 27, 2014, 09:41:16 PM
ti-am scris anterior cum fac eu siropul.eu zic sa il faci 1/1.pun apa si las sa dea in clocot sa distruga eventuali microbi.opresc focul .las 2-3 minute si bag zaharul.amestec pana se topeste.eventual daca fac cantitate mai mare de sirop aprind focul si il las sa arda foarte incet.nu face sirop la foc mare.

hmm ... nu prea este o idee buna. Ideea este ca descompunem molecula de zahar (zaharoza=fructoza+glucoza), in compusi separati, in glucoza si fructoza. Daca nu o facem noi, albinele sunt obligate sa o faca ele, nu ne-ar deranja daca nu s-ar uza albinele cu aceasta treaba. Invertirea se face prin fierberea zaharului + sare de lamaine/acid citric.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 27, 2014, 10:33:15 PM
reteyta asta am gasit/o pe net,a lui Gica Romanescu,dar tot nu pricep de ce se pune initial 5/1 ca pe urma sa se adauge 4 litri de apa rece??dc.nu se pune 5/5,cand da apa in fiert se pune zaharul si se fierbe  de ex.10 min.si gata!!
dodo,dupa ce pui zaharul nu mai aprinzi focul,la cantitate mica de sirop??(si cat de mica/i cantitatea mica??)
ce stiam eu de invertit :D .am pus 1 l apa si unu de zahar.de aceea nu mai prindeam focu.se topea un-doi.omu cat traieste invata.

fiug1970

am priceput :hi: :hi:
tu,dodo,nu/l legai si eu il faceam dulceata!!! =)) =))
am mai pus cam 400ml de apa dupa aceea ,ca de nu......le faceam dropsuri!!!!! =)) =))

dodo79

ramaneau saracele fara dinti  =)) =)) =))

fiug1970

adevarul e ca daca il uneam pe al tau cu al meu,iesea un sirop traznet =))
ramaneau albinele ca la dentist! :rotfl:

dodo79

 :bravo: nu faceau nici macar carii  :rotfl: :rotfl:

fiug1970

azi sa racit si la noi destul de bine!!sant 8 grade la ora asta dar bate vantul tare si senzatia e de mai putine grade.

dodo79

stiu cum e sa bata vantul acolo.mai ales daca vine dinspre nord.aduce frigu de la munte