CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

\100_1247.JPG
asa arata punga cu sirop(e cam goala,dar e la locul ei)

fiug1970

100_1241.JPG
asa arata punga de fondant

fiug1970

100_1248.JPG
\100_1245.JPG
si putina destindere la camp

dodo79

iti trimit si eu sa iti aminteasca de casa.chiar daca nu e dunarea sau balta brailei sa te multumesti cu raul mures.i-am aratat azi lui ficioras de unde aduce albina polenu la primavara.

fiug1970

Ce/l invidiez pe puiul de muresean!!Ce m/as fi tavalit in zapada, :yes: :yes:
Sa va traiasca!!Si nu/l lasa sa creasca singur,cat ar fi painea de/amara!Anii care/i pierzi p,aiurea,nu/i recompenseaza nici o moneda din lume!Si crede/ma,stiu ce spun!!

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 06:31:34 PM
Ce/l invidiez pe puiul de muresean!!Ce m/as fi tavalit in zapada, :yes: :yes:
Sa va traiasca!!Si nu/l lasa sa creasca singur,cat ar fi painea de/amara!Anii care/i pierzi p,aiurea,nu/i recompenseaza nici o moneda din lume!Si crede/ma,stiu ce spun!!
stiu asta fata a fost cu noi in spania si pe cel mic acolo l-am injectat  :).anul trecut am fost in Italia din iulie.intantionam sa raman pana de craciun dar dorul de ei nu ma lasat.asa ca inca vreo cel putin 10 ani intentionez sa raman cu ei acasa,daca nu ne mutam toti pe alte meleaguri.
ps .sa vezi ce sa mai tavalit cu catelul de ia inghetat mainile la saracu

fiug1970

Lasa ca/i bine!!Asa se caleste si seactiveaza sistemul imunitar.Nu cu injectii si pastile:activitate fizica,mancare sanatoasa si ger cat ii iarna de mare.

fiug1970

100_1248.JPG
iar noi,astia de pe coclauri,ne calim cu ceva...colesterol!da/i fript :rotfl: =)) :rotfl:

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 06:48:53 PM
100_1248.JPG
iar noi,astia de pe coclauri,ne calim cu ceva...colesterol!da/i fript :rotfl: =)) :rotfl:
mi-e dor de o panceta.

fiug1970

Pai la voi nu/i bacon crud?din asta e panceta.
O intrebare:am observat ca aveam ceva sirop cristalizat in pungi.dc.a cristalizat?l/am fiert prea mult?

dodo79

spune si modul cum l-ai preparat.se pune apa la fiert pana da in clocot sa omoare eventualii microbi.se lasa la racit putin.cateva minute si se introduce zaharul.se amesteca pana se dizolva tot zaharul.asa nu are cum sa cristalizeze.doar daca nu a fost dizolvat tot zaharul.
sanatate

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 11:04:54 PM
Pai la voi nu/i bacon crud?din asta e panceta.
parca acolo este mai stratificata.aici ori prea grasa,ori prea macra.

fiug1970

Cand a inceput apa sa fiarba am adaugat zaharul si am continuat fierberea la foc mic dar cred ca l.am legat ca la dulceata....

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 27, 2014, 11:35:53 AM
Cand a inceput apa sa fiarba am adaugat zaharul si am continuat fierberea la foc mic dar cred ca l.am legat ca la dulceata....

Mi-a ramas intr-o sticla de 5 l niste sirop 1/1 din toamna, nu este cristalizat nici acum, eu dupa ce face spuma siropul, il mai las 3 minute la fiert si opresc focul, pun imediat apa in completare si gata, nu am avut niciodata probleme sa se cristalizeze, si folosesc doar sare de lamaie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

nu am pus apa rece suficienta.daca trânteam un castron de capsuni,iesea o dulceataaa.... :rotfl: :rotfl: