CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 01:47:01 AM
am impresia ca propietarul la parcela cu maslini unde am facut foto,are stupi,fiindca nu a discuit decat intre rândurile de maslini,nu si intre maslini,asa cum se face deobicei si nu/i mare mirare sa fi semanat intentionat.
tot mai bine arata asa,decat pamantul acela galben rosiatic.
sanatate

fiug1970

Privelistea/i frumoasa:un camp cu flori!!si multe :bzz:
cred ca aduce ceva invidie,privind codurile de prin tara :dinti: :dinti:

SPYKAL

Tizule spune-mi te rog daca acea punga cu fermoar din poza da vreun randament pt ca am asa ceva si intentionez sa le folosesc cand voi pune primele turte. Banuiesc ca fiind mai groase decat cele folosite de obicei nu pot fi trase intre rame nu?

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 26, 2014, 11:12:56 AM
Tizule spune-mi te rog daca acea punga cu fermoar din poza da vreun randament pt ca am asa ceva si intentionez sa le folosesc cand voi pune primele turte. Banuiesc ca fiind mai groase decat cele folosite de obicei nu pot fi trase intre rame nu?

Eu am incercat multe feluri de pungi in toamna, cele mai bune au fost cele mici la sul in sensul ca albinele luau foarte repede continutul din ele, alte pungi au ramas pline, erau prea groase. este drept ca punga lasata mult timp albinele incearca sa o scoata afara si se pot intampla dezastre dar cred ca se intampla rar.
Punga cu fermoar nu am folosit si sunt si eu curios cu toate ca o banuiala imi zice ca turtele solide nu se pot administra si merge doar pentru sirop!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

Am folosit doar 6 pana acum(din 4kg de zahar,2/1 atatea au iesit).Nu am folosit si din acelea subtiri,cu toate ca aveam sulul de pungi la mine,dar mi/am dat seama ca singur nu as putea sa le umplu si sa le leg.Doar cu gume elastice de la bani si multa dexteritate si egal de mult risc poate reuseam.Ce m/a facut sa folosesc pungi mai groase?Am vazut pungile de la apicola de aici cu sirop ce se numesc APIMIEL si in prospectul de uz scria ca se aseaza peste rame si se face o taietura DEASUPRA nu dedesupt ca la pungile cu turte.Pungile erau groase ca ale mele,asa ca...zis si facut.Am sa fac si un video când am sa am cameraman!Introduc o palnie mica de plastic,trag fermoarul pana la palnie,cu dreapta torn siropul,doua trei polonice,pana se umple cam 3/4,scot palnia,apas usor in jos partea cu fermoar pana iese tot aerul,dupa care trag fermoarul pana la capat.Avantaje:
1.nu necesita 4 maini
2.rezista pana la 70 grade
3.rezistente la manipulare
4.inchidere ermetica(depinzând si de marca si calitate,am cumparat pungi pt.cuburi de gheata din Carrefour,Ro.  si curgea apa din ele,erau ciuruite!!)
5.nu le misca de pe rame când le golesc(le gasesc lipite cu ceara de spetezele superioare:am sa fac un video când le dezlipesc)
6.pret accesibil 1,40€, 20 de pungi(cel putin pt.mine cu doi stupi,nu vb. pt. ceilalti),7 centi punga.
7.nu exista risc de varsare peste albine:le tai pe burta,4,5 cm si ele trag siropul.

fiug1970

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2014, 11:31:21 AM
Citat din: SPYKAL din Ianuarie 26, 2014, 11:12:56 AM
Tizule spune-mi te rog daca acea punga cu fermoar din poza da vreun randament pt ca am asa ceva si intentionez sa le folosesc cand voi pune primele turte. Banuiesc ca fiind mai groase decat cele folosite de obicei nu pot fi trase intre rame nu?

Eu am incercat multe feluri de pungi in toamna, cele mai bune au fost cele mici la sul in sensul ca albinele luau foarte repede continutul din ele, alte pungi au ramas pline, erau prea groase. este drept ca punga lasata mult timp albinele incearca sa o scoata afara si se pot intampla dezastre dar cred ca se intampla rar.
Punga cu fermoar nu am folosit si sunt si eu curios cu toate ca o banuiala imi zice ca turtele solide nu se pot administra si merge doar pentru sirop!
am pus ieri ultimile pungi cu sirop facut de mine.saptamana care vine,pe vineri/sambata,am sa le pun turte de APIFONDA ce le/am cumparat.sant in pungi groase si am sa decupez partea de deasupra sa ramana turrta ca intr/o tava,sa nu se topeasca si sa curga(e destul de tare dar daca n/am mai pus....)La turte solide,se pot folosi doar ca sa se elimine riscul de accidente cu resturile de plastic.

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 11:55:14 AM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2014, 11:31:21 AM
Citat din: SPYKAL din Ianuarie 26, 2014, 11:12:56 AM
Tizule spune-mi te rog daca acea punga cu fermoar din poza da vreun randament pt ca am asa ceva si intentionez sa le folosesc cand voi pune primele turte. Banuiesc ca fiind mai groase decat cele folosite de obicei nu pot fi trase intre rame nu?

Eu am incercat multe feluri de pungi in toamna, cele mai bune au fost cele mici la sul in sensul ca albinele luau foarte repede continutul din ele, alte pungi au ramas pline, erau prea groase. este drept ca punga lasata mult timp albinele incearca sa o scoata afara si se pot intampla dezastre dar cred ca se intampla rar.
Punga cu fermoar nu am folosit si sunt si eu curios cu toate ca o banuiala imi zice ca turtele solide nu se pot administra si merge doar pentru sirop!
am pus ieri ultimile pungi cu sirop facut de mine.saptamana care vine,pe vineri/sambata,am sa le pun turte de APIFONDA ce le/am cumparat.sant in pungi groase si am sa decupez partea de deasupra sa ramana turrta ca intr/o tava,sa nu se topeasca si sa curga(e destul de tare dar daca n/am mai pus....)La turte solide,se pot folosi doar ca sa se elimine riscul de accidente cu resturile de plastic.

Folosirea turtelor fondante solide deasupra ramelor include decuparea pungii si asezarea ei cu decupatura in jos (o pui in cap la ghem) ca sa poata fi accesata de albine. Daca o tai deasupra cum ajung albinele la continutul pungii?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2014, 12:01:36 PM


Folosirea turtelor fondante solide deasupra ramelor include decuparea pungii si asezarea ei cu decupatura in jos (o pui in cap la ghem) ca sa poata fi accesata de albine. Daca o tai deasupra cum ajung albinele la continutul pungii?
[/quote]
nu stiu cum e apifonda dar daca faci decuparea jos la turta dulcofruct risti sa cam curga printre rame.mai ales daca e facuta recent si vanduta ca si sirop.asa a patit un prieten.a luat turta dulcofruct in stare lichida.cica cererea e mare si nu au timp sa o tina la intarit.o distribuie asa.a luat-o de 5 zile.ieri inca nu era intarita in totalitate.asa ca precautie.
eu am folosit turta si am decupat partea de deasupra si am pus-o peste rame.la foamete au carat-o si asa.la un stupa ramas o bucatica si am vrut sa o iau cu mana sa o mananc .mi-a intrat degetele in ea ca in zapada.era mai mult lichida.asa ca atentie.
sanatate

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Ianuarie 26, 2014, 12:21:54 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2014, 12:01:36 PM


Folosirea turtelor fondante solide deasupra ramelor include decuparea pungii si asezarea ei cu decupatura in jos (o pui in cap la ghem) ca sa poata fi accesata de albine. Daca o tai deasupra cum ajung albinele la continutul pungii?
nu stiu cum e apifonda dar daca faci decuparea jos la turta dulcofruct risti sa cam curga printre rame.mai ales daca e facuta recent si vanduta ca si sirop.asa a patit un prieten.a luat turta dulcofruct in stare lichida.cica cererea e mare si nu au timp sa o tina la intarit.o distribuie asa.a luat-o de 5 zile.ieri inca nu era intarita in totalitate.asa ca precautie.
eu am folosit turta si am decupat partea de deasupra si am pus-o peste rame.la foamete au carat-o si asa.la un stupa ramas o bucatica si am vrut sa o iau cu mana sa o mananc .mi-a intrat degetele in ea ca in zapada.era mai mult lichida.asa ca atentie.
sanatate
[/quote]

Aia nu e turta ... auzi, cererea mare :)) daca este vanduta drept hrana solida cel care o cumpara lichida ii place sa fie prostit. O turta nu trebuie sa curga. Eu nu cred ca la gradele cu minus este comod pentru albine sa urce deasupra turtei sa caute gaura. Eu de ex pun deasupra ramelor 2 bucati de lemn (laterale de rame de ex) intre care incadrez turta, pun folia peste turta, ziarul, paturica ... albinele nu au cum sa urce pe turta, o ciugulesc de jos :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970

Pai ajunge pe acelasi drum ca si la pungile cu sirop.Podisorul il am ca un capac,doar ca n/are tabla.Daca n/am nimic deasupra ramelor il pun cu placa in jos si ramane 2/3mm intre rame si podisor,iar când pun punga sau turta il asez cu placa in sus si am 4/5 cm de gol deasupra ramelor.La fondant spune ca se taie punga dedesupt,asa se incalzeste si e preluata de albine mai usor,dar aici nu/i asa de frig si presupun ca asa cum au luat siropul pe deasupra,tot asa vor lua si turta.Am sa pun la unul cu punga taiata in sus iar la celalalt cu taietura in jos.

fiug1970

e cald la noi,sant 19 grade la soare.ma duc acum la stupi si am sa fotografiez turtele.sant destul de tari nu vor curge.

mmacreanu

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 12:41:21 PM
Pai ajunge pe acelasi drum ca si la pungile cu sirop.Podisorul il am ca un capac,doar ca n/are tabla.Daca n/am nimic deasupra ramelor il pun cu placa in jos si ramane 2/3mm intre rame si podisor,iar când pun punga sau turta il asez cu placa in sus si am 4/5 cm de gol deasupra ramelor.La fondant spune ca se taie punga dedesupt,asa se incalzeste si e preluata de albine mai usor,dar aici nu/i asa de frig si presupun ca asa cum au luat siropul pe deasupra,tot asa vor lua si turta.Am sa pun la unul cu punga taiata in sus iar la celalalt cu taietura in jos.

tu in ce tara esti? daca este cald si albinele sunt imprastiate pe rame se schimba abordarea :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

fiug1970


dodo79

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 26, 2014, 12:35:04 PM


Aia nu e turta ... auzi, cererea mare :)) daca este vanduta drept hrana solida cel care o cumpara lichida ii place sa fie prostit. O turta nu trebuie sa curga. Eu nu cred ca la gradele cu minus este comod pentru albine sa urce deasupra turtei sa caute gaura. Eu de ex pun deasupra ramelor 2 bucati de lemn (laterale de rame de ex) intre care incadrez turta, pun folia peste turta, ziarul, paturica ... albinele nu au cum sa urce pe turta, o ciugulesc de jos :)
[/quote]
intre rame si folie la poliuretan este distanta de 1 cm,daca pui pe rama turta au pe unde sa o culeaga.inteleg ca tu ai pus cele 2 bucati de lemn care obstructioneaza accesul la turta.cand vine vreme buna am sa merg la batranelul la care i-am pus turta si am sa fac poze.turta nu am pozitionat-o pe ghem ci imediat langa.asa pot sa urce pe folia ramasa ,sa manance turta si sa se intoarca.temperaturile nu au fost atat de mici incat sa fie probleme cu deplasarea lor.
prietenul a cumparat turta luni.eu miercuri am fost la apicola,la cursul de apicultura si inca nu erau intarite.este bataie de joc din partea dulcofruct.
sanatate
ps fa poze si cu imprejurimile.asa ca sa imi aminteasca ca am locuit si eu pe acolo :)

fiug1970