CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

\2014-01-24 16.40.39.jpg
m/am chinuit sa fotografiez cu telefonul si cu manusi si nu mergea touchscreen :yahoo_cry:

dodo79


fiug1970

nu se aplica tehnicile din ro.nu se impacheteaza stupii,deja iarna a trecut,am ME pe 10 rame,una din corpul de sus are puietul asta iar restul de rame au miere si pastura in cantitati destul de bune.In cuib nu am umblat inca,astept sa se incalzeasca mai bine,poate duminica.Mai mult ma ingrijoreaza cel cu faguri deformati nu prea e activ,are mai putina albina,matca inca nu a urcat sus.acum sant 12grade la ora 20,37.

fiug1970

pe cate rame am iernat?pe cate au fost in stup:10 in cuib si 10 in corpul de sus.sus mai avea trei rame cu foita si erau bine lipite de sarme si drepte.una era putin lucrata pe ambele fete.le/am scos sa pot pune punga cu sirop:
100_1225.JPG

dodo79

dupa ce se termina siropu nu o scoate.poate vor si ele sa puna miere in ea.  :P

dodo79

prima data vreau sa invat bine ce e de facut si pe urma poate ma bag la un ME.pana atunci doaR vertical
sanatate.

fiug1970

[quote
apropo apicultorii mai experti sunt acum in discutii despre legi..,bani,subventii ,stupii lui ursu,ce ii intereseaza si pe ei.nu au cum sa raspunda si incepatorilor
[/quote]daca aveam un loc unde sa cerem ajutor si sa avem un apicultor de serviciu sa ne raspunda.....pana când ne vine rândul sa fimi cititi si ajutati......invatam singuri :roll:
sau transformam albinele in cobai!! :mad: :mad:

fiug1970

Citat din: dodo79 din Ianuarie 24, 2014, 09:52:19 PM
dupa ce se termina siropu nu o scoate.poate vor si ele sa puna miere in ea.  :P
pai sa stii ca daca nu avea taietura o puteam refolosi.intra in ea si o gasesc linsa,nu o rod, nu face scame, nu blocheaza urdinisul,nu sugruma matca,cum scriau unii catastrofici.am sa incerc sa o deschid 1/2 cm fara sa o mai tai sa vad daca pot muta siropul in totalitate.mai am doar doua pungi si dupa aceea am sa le dau turte de apifonda,ca le/am cumparat

stefan1

 Eu sunt cel catastrofic si poate ar trebui sa nu-ti mai raspund sa nu te mai invat vreo prostie. O mai repet insa, pungile puse peste rame pot fi trase intre rame, in fiunctie de calitatea turtei, a pungii, de marimea familiei si in unele cazuri pot bloca temporar accesul doicelor la celulele cu puiet, sa deranjeze ghemul ca in final sa ajunga la urdinis pe care uneori il pot optura. Sigur ca nu asta este regula, dar este o posibilitate nedorita.
  Fagurul pe care l-ai aratat, cu celule de trantori se pare ca nu e un fagur crescut din fagur artificial. Fie este intr-o rama chiar neinsarmata (ca un fagur crescator) fie fagurul artificial s-a dezlipit, albinele l-au ros si au crescut in loc de trantori. Mai e posibil ca fagurul sa fi fost mancat de molii sau soareci si albinele sa-l fi reparat cum au vrut ele. Folosesti fagur crescator? Cand albinele simt nevoia de a avea celule de trantori, le construiesc chiar cand le dai faguri artificiali buni sau chiar cand au deja fagurul construit bine, rod celulele de albine pe anumite portiuni (dar nu si fundatia ca in cazul de fata) si construiesc de trantori. Mai sunt anumite familii care probabil genetic construiesc ceva mai multe celule de trantori. Eu am avut o astfel de familie, altfel foarte harnica, dar care la fiecare fagur crescut modifica cateva celule, facandu-le de trantori, desi avea si fagur crescator. Curios ca generatie dupa generatie de regine din aceeasi familie isi transmitea si acest 'narav'.
  Daca am inteles bine, te plangi ca acea familie are mai multi faguri construiti rau. Explicatia, cum am spus, este fie ca i-ai bagat faguri cu defecte (rosi, gauriti) fie ca este chiar genetic programat sa faca mai multe celule de trantori. Un fagur crescator poate face si o familie mai inclinata sa strice fagurii sa cladeasca mai fara defecte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

multumesc dl.profesor pt.raspuns.dintr/o catastrofa citiva au de invatat întotdeauna si dv.puteti folosi punga mai groasa in loc de cea subtire sa evitati situatiile expuse mai sus,sau nu?eu scot punga lipita de spetezele superioare.sigur ca la apicola in ro.exista sirop la pungi si sant convins ca nu este ambalat in pungi subtiri ca s/ar rupe in atatea manipulari si sa nu/mi spuna cineva ca trasvazeaza siropul in pungi subtiri inainte de a/l da a albine ca nu/l cred!!sau nu se foloseste siropul de la ACA din diferite motive....
imi puteti raspunde daca e normal sa am trantori la timpul asta?stiam ca/s expulzati la sf.de septembrie,sau nu/i o regula generala?Oricum,multumesc pt.promptitudinea raspunsului.Cat despre invatarea la prostii.....hmmm,dv.impartasiti din experienta(chiar si catastrofele....)iar noi culegem ce e bun si daca mai aducem imbunatatiri.....apicultura e in castig!!
Parerea mea....

fiug1970

2014-01-25 11.33.20.jpg
am surprins o harnicuta!

fiug1970

2014-01-25 11.32.27.jpg

stefan1

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 09:30:19 AM
multumesc dl.profesor pt.raspuns.dintr/o catastrofa citiva au de invatat întotdeauna si dv.puteti folosi punga mai groasa in loc de cea subtire sa evitati situatiile expuse mai sus,sau nu?
...
imi puteti raspunde daca e normal sa am trantori la timpul asta?stiam ca/s expulzati la sf.de septembrie,sau nu/i o regula generala?Oricum,multumesc pt.promptitudinea raspunsului.Cat despre invatarea la prostii.
...

  Fara 'profesor' si fara 'domn', te rog!
  La voi anotimpurile sunt putin altfel, asa ca nu pot sa-ti spun exact daca e sau nu normal sa ai trantori acum. Mie imi pare ca acei trantori nu-s batrani ci sunt de acum dupa cum arata. Se poate insa ca o familie sa tina si peste iarna cativa trantori chiar in conditiile iernilor mai lungi de la noi. Aceasta se intampla in familiile cu regine batrane dar uneori si tinere, probabil cu ceva defecte ascunse.
  PS
Ce flori sunt alea din poze?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

100_1233.JPG
am inteles ca este ridichioaie,pare rapita salbateca in toate aspectele,mai putin culoarea si inaltimea,se aseamana mult cu ridichea când face samanta,dar nu.i asa inalta

fiug1970

am impresia ca propietarul la parcela cu maslini unde am facut foto,are stupi,fiindca nu a discuit decat intre rândurile de maslini,nu si intre maslini,asa cum se face deobicei si nu/i mare mirare sa fi semanat intentionat.