CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

2014-01-11 11.04.22.jpg
ce minunatie!!pacat ca erau culese de crude ,altfel cumparam si eu una pt.seminte.1,300kg bucata!!!! :uimit: :uimit:

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 22, 2014, 09:14:46 PM
2014-01-11 11.04.22.jpg
ce minunatie!!pacat ca erau culese de crude ,altfel cumparam si eu una pt.seminte.1,300kg bucata!!!! :uimit: :uimit:
alea nu sunt sanatoase..ce e sanatos acolo e maslina si lechuga.sa ni uit de higo(adica smochinele)
prima data am crezut ca ai pus pungile cu miere culese de albine. =))
sanatate

fiug1970

am lucrat in toamna intr/un sat in avila si am cumparat doua rosii de un kg buc.pt.seminte.erau dulci si moi ca ale noastre.chiar ieri mi/am facut o mini rasadnita si am semanat 400 de seminte bob cu bob.am sa pun poze când or rasari(daca..).
stai linistit ca am vazut ca nici in ro.nu mai este nimic sau aproape nimic natural:de la legume, fructe la carne si lactate.ca si aici :au forma culoare dar n/au gust!!
le/am pus pungile sa le arat cum trebuie sa faca!!sambata trebuie sa ma uit in cuibul de la stupul rosu ca nu/mi place cum se comporta:putina albina,apatice..nu/l vad prea bine..

dodo79

ai dreptate si pe noi ne-a invadat turcii.
rar gasesc si eu rosii autohtone,dar gasesc.e plin de hibrizi.
apropo,de la maslini culeg ceva?

fiug1970

te referi la albine?daca da,maslinul se autopolenizeaza cu ajutorul aerului,albinele nu ajuta cu nimic.de nectar nici vorba.astept luna care vine sa inceapa înflorirea la migdali(daca vremea e ca si pana acum..)sursa foarte importanta de polen

dodo79

la albine m-am referit.ma gandeam ca doar polen pot sa adune de pe maslin,daca aduna.cat am stat pe acolo nu am vazut sa aiba floare.dar au nistemasline a dracului de amare.ce am muscat-o o data la inceput.nu stiam ca trebuie tratate si murate.am mancat asa cruda. :limba: dar n-o mai fac :)

fiug1970

http://www.gradinamea.ro/_files/Image/articole/original/230px-Olivierfleurs.jpg
asta e o viitoare maslina,floarea e marita mult
asa/i ,au un gust indescriptibil.se elimina gustul rau, inclusiv cu soda caustica!!
am mai scris mai inainte metoda de eliminare a gustului rau.anul asta am conservat in saramura maslinele.

fiug1970

2014-01-24 16.40.53.jpg
e normal sa fie trantori in stup??
in catul de sus am descoperit cam de/o palma puiet pe o singura rama pe ambele fete.cred ca daca ma uitam mai bine vedeam si pe coana Mita

dodo79

vad ca ai puiet in toate stadiile.ai grija cand ies sa le areti pungile.sa stie unde trebuie stransa mierea :)

fiug1970

2014-01-24 16.34.27.jpg
de ce cladesc asa de mari celulele?si in partea dreapta celulele aveau un fel de tocatura,rosatura de ceara pe pereti

fiug1970

daaaa,sa stii.la astea din urma trebuie sa le dau sublerul =)) =))
urat mai construiesc

dodo79

era dreapta foita de ceara cand ai pus-o pe rama ,sau ondulata.
asta chiar nu stiu.am vazit si eu la cineva tot asa .
sanatate
apropo apicultorii mai experti sunt acum in discutii despre legi..,bani,subventii ,stupii lui ursu,ce ii intereseaza si pe ei.nu au cum sa raspunda si incepatorilor

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 24, 2014, 09:22:43 PM
daaaa,sa stii.la astea din urma trebuie sa le dau sublerul =)) =))
urat mai construiesc
eu cred ca au uitat ingineru printre alealalte  =)) =)) =))

fiug1970

am vazut :sad: :sad:
nu stiu cum era foita,asa ii am,dar stupul asta are rame stranii!! unele au gauri in ele,sant stramb cladite,am vreo doua care ar trebui sa le topesc,dar n/am ce pune in loc,de foita inca e prea devreme sa vorbesc

dodo79

lasa-le asa deocamdata.ai grija sa stramtorezi cuibul mai tare acuma ca sa apucat de puiat.