CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

inseamna ca se poate afla originea unui roi masurand diametrul celulei?In zona unde am gasit fagurii respectivi(1100/1200m altitudine)doar printr/o minune sa fi existat apicultura.Albinele salbatice(sau salbaticite)ce traiesc in mod natural, roiesc?Daca da,si dupa dimensiunile albinelor moarte gasite in celule,acel roi avea toate sansele sa fi fost salbatic.

fiug1970

Azi vroiam sa vad ce s/a intamplat cu pungile de sirop puse saptamana trecut,dar e o vreme de...numarat banii sau de facut copii! :uimit:si cum bani.. :nono: :nono: :nono:,n/am de ales si fac...gimnastica la falange =)) =))

marian sima

Dupa cum prezinta fagurele mai inchis la culoare acolo nu sa crescut mai mult de cateva generatii de puiet.
Raza de zbor a albinei in cules este de 3-4 km insa cercetasele pot parcurge mai mult+ca un roi poate avea o locatie temporara 2-3 zile si de acolo cercetasa sa zboare pentru gasirea altei locatii.

Roiurile cu matca neimperecheata zboara mai mult.

Roiesc si albinele salbatice.

marian sima

UN sfat daca-mi permiti,ai grija cu acei faguri,dupa distribuirea polenului in celule acolo a fost o ponta haotica,e posibil ca roiul sa fi avut ceva probleme cu bolile.

Tine departe de stupi acei faguri .

fiug1970

Asa e,nu are culoarea foarte neagra si eu cred ca nu era de mult timp roiul acolo si nici locul nu era propice pt.o familie(in varful unui pomisor la 2,5/3 m)langa o sosea circulata.Fagurii ii tin acasa fiindca ne place cum miros.Iar stupii ii am la 45km.Merci pt.sfat.

fiug1970

100_1232.JPG

fiug1970

o sursa de polen\(si nectar cred) la mica distanta de stupi,dar vremea nu/i in asentimentul harnicutelor

fiug1970

100_1239[1].JPG
asa arata o punga ce a avut sirop dupa o saptamana...eu zic ca nu/i rau.le/a placut siropul de novice,sau norocul prostului :roll: :roll:

fiug1970

\100_1238[1].JPG

fiug1970

am avut o fereastra si am dat fuga sa vopsesc stupii.A iesit ceva de Hello Kitty :mad: :mad:
la partea din fata am sa vopsesc cu dungi de diferite culori dupa ce se va usca bine vopseaua

fiug1970

\100_1234.JPG
\100_1235.JPG
asa aratau dupa ce le/am administrat pungi cu sirop.Dc.erau asa de active?Le/am provocat senzatie de cules?

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 20, 2014, 09:55:35 PM
\100_1234.JPG
\100_1235.JPG
asa aratau dupa ce le/am administrat pungi cu sirop.Dc.erau asa de active?Le/am provocat senzatie de cules?
au iesit la aer :).dar codu ala de bare de pe stupi de la ce e? :D

fiug1970

dc. au iesit la aer?era prea iute siropul?? :nebun:
dupa ce se usuca dungile albe le acopar cu hartie de caroserie de aceeasi latime si vopsesc in diferite culori dungile de  culoarea lemnului,ceva vintage :uimit:  :uimit:
prefer sa experimentez pe afara,decat pe dinauntru!! :nod:

dodo79

ai pus pimiento rojo in sirop :) ?au iesit si ele la curatenie.am crezut ca acel cod de bare il pui si pe borcanele cu miere si cand le scanezi iti da pretu . =)).glumeam.oricum ai migalit putin.
sanatate

fiug1970

Ce borcane??In pungile de sirop am sa le invat sa bage mierea.Acum le invat sa scrie pe pungi sortimentele!!Sa iasa pungile scrise. =))