CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970


tassevasi

Citat din: SPYKAL din Decembrie 12, 2013, 09:06:47 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 08:58:42 PM
azi am umblat la ele,profitand de vremea buna.prima parere?sant rele!! :yahoo_cry: :yahoo_cry:daca acum ca este frig si sant asa...bine ca la vara majoritatea sant afara la cules, dar le vad destul de agresive.vreo 30 erau in stare sa ma manance daca puteau :mad: :mad:.m/am echivocat:stupii sant cu corpuri de 3/4(doua corpuri),sant ME? :uimit:
Pe la ce ora ai umblat la ele? Azi toata ziua a fost foarte rece. Parerea mea este sa le lasi in pace daca vrei sa le gasesti la locul lor in primavara. La 2 grade cat era azi la pranz nu ai ce cauta in stupi. Oricum la vremea asta nu ai cum sa vezi daca au diaree

     :) :)  Vedeti ca in Spania are  stupina.
         Vedeti de  ce treb pus la  avatar date ?

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 09:25:25 PM
Tizule,eu vb.de madrid!!
Scuze prietene. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ Eu am crezut ca esti acasa. Stima si respect!!!

fiug1970

deci,lamuriti/ma:astea doua corpuri e de fapt cuibul?asta/i stupul ME?am inteles de la Abeja ca asta/i modelul de stup cu care se face apicultura aici.nu am decat doua rame cu foita din vara cred,pt.fiecare stup,putin lucrate.am nevoie de caturi,rame,foite :roll: :roll:.

fiug1970

iar nu pot sa postez foto :mad:ramane pagina alba si daca reincerc apare mesaj ca am trimis odata... ))/

fiug1970

Citat din: tassevasi din Decembrie 12, 2013, 09:29:39 PM
Citat din: SPYKAL din Decembrie 12, 2013, 09:06:47 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 08:58:42 PM
azi am umblat la ele,profitand de vremea buna.prima parere?sant rele!! :yahoo_cry: :yahoo_cry:daca acum ca este frig si sant asa...bine ca la vara majoritatea sant afara la cules, dar le vad destul de agresive.vreo 30 erau in stare sa ma manance daca puteau :mad: :mad:.m/am echivocat:stupii sant cu corpuri de 3/4(doua corpuri),sant ME? :uimit:
Pe la ce ora ai umblat la ele? Azi toata ziua a fost foarte rece. Parerea mea este sa le lasi in pace daca vrei sa le gasesti la locul lor in primavara. La 2 grade cat era azi la pranz nu ai ce cauta in stupi. Oricum la vremea asta nu ai cum sa vezi daca au diaree

     :) :)  Vedeti ca in Spania are  stupina.
         Vedeti de  ce treb pus la  avatar date ?
au fost destule ocaziile in care prin postarile mele se putea deduce cu usurinta locul de unde postez...doar un pic de atentie.. :uimit:

fiug1970

Citat din: SPYKAL din Decembrie 12, 2013, 09:30:05 PM
Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 09:25:25 PM
Tizule,eu vb.de madrid!!
Scuze prietene. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ Eu am crezut ca esti acasa. Stima si respect!!!
asi fi vrut eu tizule..mai ales de Craciun... :yahoo_cry:
de 10 ani.... :yahoo_cry:

stefan1

Citat din: fiug1970 din Decembrie 11, 2013, 10:02:59 PM
...   Sant cu cuibul de 3/4 si cat de 1/2(nu stiu cum se numeste modelul..) ...

 
Citat din: stefan1 din Decembrie 12, 2013, 12:56:29 AM
  Daca sunt albine pana jos inseamna ca sunt destul de populati si daca au si caturi probabil au si destula miere. ...

 
Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 08:58:42 PM
...    m/am echivocat:stupii sant cu corpuri de 3/4(doua corpuri),sant ME? :uimit:

  Cu atat mai vartos.
  Totusi din poze nu se vede o prea mare populatie, ba din contra. Vad ca au si foarte multa pastura, de fapt o caracteristica si pentru albina germanica, inrudita cu iberica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

Dl Stefan,nu am umblat in catul de jos,iar din poze nu se vede prea bine.Nu stiu ce/i jos,doar in magazie:am gasit doua rame cu foita putin lucrata ce erau in mijlocul catului si le/am dat pe margine,de/o parte si de cealalta.am vazut ca are destula miere,din opt rame,cred ca 5/6 erau pe ambele parti .Am vazut printre astea doua rame pe care le/am scos,in jos,intervalele destul de pline de albina(doar doua intervale de jos)si fiind cald erau intinse in tot cuibul si de sus pana jos.Nu am primit raspuns la intrebarea:ce model de stup este?Ma bucur ca a/ti pus aripa pe mine ca o closca protectoare:o sa am multa nevoie.Nu folosesc ghilimele fiindca nu stiu de unde sa l/e iau!!m schimbat tastatura) si nici/talpa/nu o gasesc.

abeja

#189
Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 09:38:36 PM
deci,lamuriti/ma:astea doua corpuri e de fapt cuibul?asta/i stupul ME?am inteles de la Abeja ca asta/i modelul de stup cu care se face apicultura aici.nu am decat doua rame cu foita din vara cred,pt.fiecare stup,putin lucrate.am nevoie de caturi,rame,foite :roll: :roll:.

Stupul  din  pozele  tale  este stupul  vertical(ME) Langstroht (perfeccion)cu  rame  de 48-pe 23 in  ext si 42 pe 20 cm in  int.Poti  lucra  cu  o  singur corp  pt  cuib,cu  doua  corpuri pt  cuib daca  este  necesar si  apoi  un  al  treilea  corp pt cat,cu gratie  si  fara  gratie .Apicultorii prof lucreza cu un  corp  pt  cuib ,gratie  si  apoi  alalalt corp  vine  drept  cat.PT iarna  foloseste  doar  un  singur  corp.Cu  siguranta  pt  zona  ta  iti  ajung  cele  doua  corpuri si  nu-ti  trebuie sa  cumperi caturi.Salutari .


fiug1970

Merci Abeja,acum nu am ce/i face,il las asa cu magazia deasupra,nu?Stupii,dupa cum i/am vazut eu,sant doar de vanzare material genetic.N/au aspect de stup de supina.Am de gand sa/i mut in stupi in conditii.Cand se poate muta?

abeja

Da normal ca vei  continua  asa acum  si  in  urmatoarele  ierni.GRIJA  MARE  CU  MANCAREA si  din  luna  ianuarie incepi cu  o  punga  de  apimiel,apifonda etc.Bafta.

fiug1970

Citat din: abeja din Decembrie 14, 2013, 10:38:00 PM
Da normal ca vei  continua  asa acum  si  in  urmatoarele  ierni.GRIJA  MARE  CU  MANCAREA si  din  luna  ianuarie incepi cu  o  punga  de  apimiel,apifonda etc.Bafta.
chiar daca mai au miere?Ieri am taiat ceva porci la parcela si am stat putin sa vad activitatea la stupi.Cred ca aveau cules(nu stiu de unde),dar la un stup veneau si plecau de parca era martie.Am vazut si cateva ce veneau cu polen in cosulete.La celalat stateau pe peretele stupului,neavand scandurica de zbor.Am plecat de lanaga ele si o albina m/a (salutat)pe obraz.Cred ca la vara am sa umblu cu costum de neopren!!!!!

fiug1970

\100_1145.JPG

fiug1970

100_1148.JPG
100_1146.JPG