CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

inaine,in timpul si dupa....
ODR3QLCB\DSC_1308[1]

pad3

dupa ar fi trebuit sa fie tava goala, la cum arata  miam, ce pofta mi-ai facut   :bravo:
somnul ratiunii naste monstri

fiug1970

dupa...COACEREEE!!daca era tava goala,trebuia sa fac poza la burta :nudie:

fiug1970


fiug1970


fiug1970

Am fost azi la parcela sefului sa montez niste lumini exterioare si am vazut si stupii(era aproape noapte si nu am foto).Sant cu cuibul de 3/4 si cat de 1/2(nu stiu cum se numeste modelul..)Am pus urechea pe stup,nu se auzea nimic si l/am lovit usor.Au zumzait puternic,dupa 3,4 secunde s/au potolitsi au intrat in tacere.Am luminat cu lanterna pe urdinis si le/am vazut ca miscau pe sub rame,erau pana aproape de fund si pe destul de multe rame.Nu stiu cate rame sant ca nu am ridicat capacul fiind rece si aproape noapte.Nu erau albine moarte pe fund si nici urme de diaree.Cred ca ierneaza in conditii optime.

stefan1

  Daca sunt albine pana jos inseamna ca sunt destul de populati si daca au si caturi probabil au si destula miere. Diaree, ma cu seama in zona ta, nu e de presupus sa fie la aceasta data.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

azi am umblat la ele,profitand de vremea buna.prima parere?sant rele!! :yahoo_cry: :yahoo_cry:daca acum ca este frig si sant asa...bine ca la vara majoritatea sant afara la cules, dar le vad destul de agresive.vreo 30 erau in stare sa ma manance daca puteau :mad: :mad:.m/am echivocat:stupii sant cu corpuri de 3/4(doua corpuri),sant ME? :uimit:

fiug1970

 2013 002.JPG

fiug1970

 2013 002.JPG
2013 003.JPG

fiug1970

 2013 001.JPG

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 08:58:42 PM
azi am umblat la ele,profitand de vremea buna.prima parere?sant rele!! :yahoo_cry: :yahoo_cry:daca acum ca este frig si sant asa...bine ca la vara majoritatea sant afara la cules, dar le vad destul de agresive.vreo 30 erau in stare sa ma manance daca puteau :mad: :mad:.m/am echivocat:stupii sant cu corpuri de 3/4(doua corpuri),sant ME? :uimit:
Pe la ce ora ai umblat la ele? Azi toata ziua a fost foarte rece. Parerea mea este sa le lasi in pace daca vrei sa le gasesti la locul lor in primavara. La 2 grade cat era azi la pranz nu ai ce cauta in stupi. Oricum la vremea asta nu ai cum sa vezi daca au diaree

fiug1970

erau albine la urdinis,si erau vreo 15 grade

fiug1970

oricum nu mai umblu la ele.vroiam sa imi fac o idee de ce si cata mancare au

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 12, 2013, 09:12:43 PM
erau albine la urdinis,si erau vreo 15 grade
15 grade? pe care scara....Faraday? Oricum, parerea mea este sa le lasi in pace. Pana in ianuarie nu ai ce cauta in stupi daca lucrarile au fost facute bine si la timp.