CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

A fost...a fost..ce greu îmi vine să vorbesc la trecut despre el...Au mai fost câini şi poate vor mai fi,dar ca el nu se vor naşte.A trăit atât de puţin şi şi_a făcut atâţia prieteni.Reuşea să molipseasca cu energia lui pe fiecare.Avea multe clipe frumoase de dăruit în faţă,avea o aură a lui ce_l făcea deosebit.Când am plecat din madrid către casă,am oprit prima lui zgardita la madrid.soţia m.a întrebat dc.nu o luăm cu noi?i_am răspuns ca să am ceva de la el.Nu ştiam ca soarta vă fi atât de parşivă şi mă vă lasă doar cu zgardita.

andreiu

      Dar cum s-a intamplat Florine, de ce a murit Nero ? Sincer, imi pare rau, te inteleg. Eram si eu destul de necajit cand s-a imbolnavit catelusa noastra, Ara dar din fericire a scapat cu viata.

fiug1970

de ceva de care mor si oamenii in ro.:MALA PRAXIS!,nene.Avea un vaccin tripluvalent si parvoviroza,trebuia sa-i mai refortez triplul la 3 luni si la parvoviroza la 4 luni.Recunosc ca nu i-am facut din necunostiinta de cauza.In nici un moment nu sa pus problema de bani.Sambata trecuta a inceput sa vomite si sa nu mai manance.Seara sa dus la un veterinar din cartier si i-a dat ceva calciu si alte injectii.Noapte l-a dus la un cabinet si doar dupa faptul ca nu avea trecut decat antirabicul in pasaport au zis ca are parvoviroza fiindc nu era trecut niciun alt vaccin.De unde l-am luat(gratis dealtfel)aveau un veterinar in sat,de multi ani,care se ocupa de vaccinari si nu le scotea act de evidenta la vaccinuri.Trebuie sa spun ca nu se ocupau cu vanzarea de caini ci doar dadeau cateaua la monta sa nu se imbolnaveasca si ofereau cateii gratis la cunoscuti,deci nu se poate vorbi de pacaleala.Adoua zi,duminica starea era mai rea si s-a dus la o alta clinica veterinara.Aici i-au facut analize de sange si saliva si l-au gasit pozitiv la parvoviroza!!Si i-au facut tratament pentru parvo.Duminca dimineata a murit in bratele baiatului!!M-am interesat la medicul de aici ce i-a facut ultimul vaccin si ce am aflat m-a lasat masca!
Testul pt.parvoviroza se face NUMAI IN FECALE!!in sange se poate confunda cu vaccinul ce reprezinta VIRUS MODIFICAT GENETIC sa poata stimula organismul sa produca anticorpi pt.o eventuala infectare.
Avea doar un vaccin si da,putea infectarse cu virus dar la varsta lui si rasa avea sanse foarte mici sa moara,se putea vindeca.
Nu murea in 48 de ore!Dura 5-6 zile datorita volumului corporal.
Fiind un virus gastrointestinal,PRIMELE SIMPTOME SANT:VOMIT SI DIAREE si la final diaree cu sange,hemoragie intestinala,etc.Nero nu a facut decat pipi de sambata pana a murit!!!
Concluzii:a avut ceva in stomac,vreun plastic,lemn ceva ce a inghitit accidental si NIMENI NU I-A FACUT O RADIOGRAFIE!!!
Acum o mie de vorbe un ban nu fac.Mor oameni de"boala" asta daramite un caine!!

fiug1970

                     TOAMNA-N BARAGAN


        E iara toamna-n Baragan,si-a ruginit frunza in vii,
        Miroase a frig si a pustiu,miroase a dus de ciocarlii.
        E iara toamna-n Baragan,si randunelele au plecat,
        Miroase a must,a nuci batuti,miroase a strugure brumat.....


            Corneliu Iuga,Madrid,14/10/2013
       

fiug1970

1382401_528088630612205_97112333_n.jpg

fiug1970

DE MAINE MA APUC DE APICULTURAAAAAAAAAAAA :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
deocamdata la doi stupi pe care i-a dat sefului,romanul despre care va vb.ca isi vinde parcela si doneaza stupii!
maine ma duc sa-i vad!!

abeja

 :yes: :yes: :yes: :yes:
Grija  mare  cu  echipamentul  de  protectie si  atentie  la  intepaturi.In rest :sa  le  folosesti  cu  placere  si  noroc. =D>

fiug1970

Gracias Abeja!Deocamdata ma duc cu multe iluzii in loc de echipament!!Doar asta am:iluzii!Nu stiu,sper sa ma protejeze :rotfl: :rotfl:
(daca nu-s indiscret,ce legatura are Abeja cu numele in spaniola de albina?)

abeja

Pai legatura este  ca  stau in Alcala .(Madrid). :hi:

fiug1970

Alcala de Henares,hahaha,nu-i rau!Si stupi unde ai?

abeja

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 03, 2013, 12:05:27 PM
Alcala de Henares,hahaha,nu-i rau!Si stupi unde ai?

Daca zic ca  nui  rentabil sa  ai  stupi ,se  rad  unii  de  vai  doamne.Am  avut ,i-am  vandut si  acum  sunt "" sluga  la  straini "dupa  cum  zic  unii.Eu  lucrez la firme  de  apicultura si  nu  am  nevoie de  stupi de  moment.Acum sa  fiu  modest iti  spun ca  sunt  un  bun meserias  in  acest  domeniu si  poate am  sa-ti  donezi  niste  matci (fecundate)facute  de  mine .Sanatate si  mai  vorbim.

fiug1970

Am vazut(am citit)ce se starneste daca vb."Daca vorbesti,gauresti!".Unde nu-i rentabil sa ai stupi?In ro.sau in strainatate?
In ro.,in afara de experienta tatalui meu,cand aveam 13-14 ani,nu cunosc fiindca nu am practicat-o.Da,vreau sa incerc.Ca m-am saturat de slugarit strainii(mai precis romani ca si mine,da' cu ceva mai mult noroc).Dupa 10 ani de bantuit p'aiurea,cred ca a venit momentul sa schimb directia in viata,sa incerc si altceva si daca reusesc sa-mi platesc darile si sa-mi intretin familia,ma declar multumit.Deci nu alerg dupa himere,dupa 260kg de miere pe stup si cai verzi pe pereti!Cand capeti experienta,in timp,incerci sa sfatuiesti pe unu' si pe altu'.Problemele apar cand altii cu aceeasi experienta sa mai multa,sau mai putina, intervin si te contreaza,concurand la asa numitul"joc cu umbra"(se foloseste in antrenamentele de box).
In apicultura,ca si in viata trebuie sa evoluam,nu sa ne limitam!Un sfat este bun, atunci si doar atunci ,cand este cerut!Negatia nu inseamna progres!
In ro.nu-i rentabil nici sa traiesti!Paradoxal:nu-i rentabil nici sa mori!!!!Atunci??
Daca muncesti la straini,macar faci ce-ti place si macar nu o faci cu stresul de rigoare(sper!!).
Daca faci apicultura in spania si mai ales in comunidad de madrid,cred ca stii ce spui cand afirmi ca nu-i rentabila apicultura in ro.!
In madrid e rentabila???'Si ma refer doar la flora!Nu cunosc despre subventiile ce se dadeau!ca acum nu cred ca se mai cheltuie un cent din banul public.Am vazut culturi de fs.de se vedea iepurele de la 300 de metri!printre bete!
Deocamdata sa ma acomodez cu astia doi,sa vad ce si cum,sa-mi fac un minim necesar de unelte,in ianuarie sa ma trec pe lista pt.doi roi(am gasit in Valdemanco,madrid)si poate mai raman fo' doi ani p'aci.
Mi-ar face multa placere sa ne intalnim intr-o atmosfera de stupina si dc. nu sa ma initiezi in meserie la o :coffee:,sau mai bine o :beer:

abeja

#132
 :cu plăcere:
Eu nu  pot  sa-mi  dau  cu  parerea  despre Romania si  tot  ce  zic  tine  legat  de  mine  si  de  zona  unde  locuiesc.Sa  fie  rentabil  tre  sa  ai  de  la  600 stupi  in  sus(España).Spania are  o  vegetatie si-un  relief pe  care  multi  si  lar  dori insa.....Madridul are  cam  tot cei  trebuie  albinei :almendro:romero.tomilio,cantueso,castaño,espliego,retama etc....Cu timpul  sper sa-ti indeplinesti  visul  si  sa  fiu un  pic  sprijinul tau.

fiug1970

 :cu plăcere:
la timpul de acum se poate ridica podisorul sa vad in ce stare sant stupii,daca au rezerve,in ce conditii sant,sau sa iau de bune ce zice fostul propietar?

stefan1

  Bun venit ca PRACTICIAN!!!
  Eu zic ca poti lua de bine ce iti spune proprietarul. Asta si pentru ca un incepator crede totdeauna ca poate aduce 'imbunatatiri' care uneori pot fi foarte daunatoare. Greselile din toamna sunt mai rele decat cele din vara, cand familiile sunt in putere si mai au timp de remediere si la eventualele greseli.
  Mult succes!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)