CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Nu sţiu de_al tău,dar al meu ţine la glumă.e ardelean.

sandupop

Citat din: fiug1970 din Iunie 05, 2013, 03:20:28 PM
Nu sţiu de_al tău,dar al meu ţine la glumă.e ardelean.
Clar.......daca-i musai îi musai... =)), al meu nu e ardelean.......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

PricopArthur

Multumesc  fiug1970.
Nu am alte cuvinte sa pot cuprinde mai mult ceeace am simtit cand am citit ceea ce ai scris.
Miere multă şi inimă curată!

fiug1970

Mulţumirile vin din partea mea pt.dv.pricoparthur şi pentru toţi care.şi fac puţin timp să mă citească!!

fiug1970

Sandupop,musai ne-musai,chestia e ca l-am convins sa cumparam ceva roi si sa-i"chinuim" pe parcela lui(eu stau la cucurigu,et.4 dau mana cu tarcile,el are o parcela cumparata la ceva km de Madrid).Problema e ca a gasit la alt roman(ce vrea sa vanda parcela si sa se retraga in Ro.)doi roi pe care la plecare vrea sa-i dea degeaba.Am inteles ca a tras ceva miere din ei si mi-e cam teama de ce va ramane din ei.In caz ca v-am cam ametit cu parcele peste parcele:inainte era moda ca romanii sa-si "traga"mertan vito,acum e la moda sa-si cumpere parcele si dupa ceva timp n-au cui sa le vand fiindca din cauza crizei sant obligati sa plece in Ro.
Am gasit sa cumpar roi pe patru rame la 42€,online,insa n-am incredere cu transportarea de asa ceva!

fiug1970

Ma macina o intrebare.Si ma adresez tuturor si in speta veteranilor.Pasiune mea(pe care am practicat-o) este pescuitul,am participat si in vanatori organizate(si nu numai...)dar ca gonaci.De mic stiam ca pescarii au ca semn distinctiv o vanataie pe antebrat(de la marimea pestelui "prins!!!"),iar vanatorii aveau vanataia in frunte(unde sa laudau toti ca au nimerit animalu').Acum intrebarea:Care-i semnul distinctiv pentru apicultorii care "intind"de miere mai mult decat e firesc??
Nu sant in masura sa judec pe nimeni,dar am citit azi cateva chestii cu privire la cantitati produse de un superstup si.... mi-am privit antebratu' :nono: :nono: :nono: :nono:

sandupop

Dacă tot suntem la acest subiect...., inainte de 89 la muncitorii forestieri din zona mea, care lucrau cate o saptamana in padure, li se dadea luni dimineața ratia  de alimente ,in acea perioada la un magazin forestier aveam un unchi gestionar, printre alte alimente, slanina, brânză, malai era si zahar, dar cum nu se prea gasea zahat tos au primit in locul lui, miere artificiala in butoaie de lemn, un fel de sirop gros de consistenta mierii, care se putea usor confunda cu mierea,..de catre saracii tapinari... in gluma unchiul meu le zicea ca este "miere de la albine rusești,  altoite, de marimea unei vrabii care depun mierea direct in butoi" =)) =)).
Cat despre unitatile de "măsură " ale apicultorilor.......nu cred ca există. ...deoarece apicultorii nu sunt mincinosi... =)) =))  :rotfl: ca pescarii sau vânătorii ......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Cum tot ce e rusesc tre să fie balşoi  :rotfl: =)).credeam ca au vreo poreclă mai aparte.

fiug1970

cine poate sa-mi spuna cat poate cantari un roi pe 5 rame?aprox.

fiug1970

Stire calda si in acelasi timp tragica.IN GIRONA(in nord-estul Spaniei) PESTE 2 MILIOANE DE ALBINE MOARTE!!!Le aduna de jos cu pumnul,ca pe nisip!!Care mai miscau pareau bete si scuturau din abdomen.Au fost adunate si duse la institut pt.analize.Se presupune ca pesticidele sant autoarele!

stefan1

  Uneori culesul de la tei, la inceputul lui poate fi toxic. In mai multi ani am avut asemenea cazuri, desi am putini tei in zona si la distante mari. Curios sau nu, cele mai puternice familii erau afectate cel mai mult, dar situatia dura 2-3 zile iar familiile se redresau repede (fiind in maximul de dezvoltare). Presupun totusi ca in Spania teiul a inflorit ceva mai demult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

Nu a inflorit inca teiul,abia s-a scuturat salcamul de 2-3 saptamani.Nu stiu mai multe despre Girona fiindca n-au spus mai multe detalii la stiri,dar am vazut ca dintr-o stupina mai ramasese doar suportii unde au stat stupii!!Eu stau in Madrid la aprox.600 m altitudine si Girona e la nivelul marii.Problema mai mare e ca m-am trezit tarziu cu incercarea" mierii cu degetu":nu mai gasesc roi la aceasta perioada.Vanzarea-cumpararea,aici,incepe in martie-aprilie,numai ca anul asta a fost o primavara foarte capricioasa si nu s-au putut dezvoltat familiile incat sa se poata produce suficienti roi(artificiali sau naturali).Asa ca pt. mine incercarea a murit de la nastere :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

cornelioandanciu

#72
Citat din: fiug1970 din Aprilie 06, 2013, 10:26:00 PM
Adevarat,m-am simtit eliberat dupa ce am scris,si nu dupa esecul de a nu gasi ceea ce cautam cu adevarat!Fiecare avem un copil inauntru nostru!Faptul ca de fiecare data cand recitesc,m-i se umezesc ochii,semnifica ca sant obligat sa termin ce-am inceput:sa-mi gasesc "mausoleul"neamului meu(mormantul unde odihnesc oasele strabunicii,bunicii,si unchiului meu).
Domnule, scrie in continuare! Scrii excelent.Citind prima postare, mi-au dat lacrimile.De ce?Pentru ca si eu , ametit de mirajul lumii,am plecat sa-mi caut norocul pe aiurea, iar cand obosesc  uneori ma reintorc in satul meu.Ai mei s-au dus demult, dar vin sa mai simt acea vibratie tainica a sufletului meu pe care doar in curtea casei parintesti o pot simti! De ce fac asta? Nu stiu, poate pentru ca am o gramada de remuscari ca in multe momente le-am aratat parintilor mei ca nu am fost cel mai bun fiu. Si mai vin pentru ca sa imi amintesc! Amintirile astea ma ajuta sa pot privi in ochii copillului meu!
Va salut.

cornelioandanciu

Citat din: fiug1970 din Iunie 06, 2013, 09:45:16 PM
Sandupop,musai ne-musai,chestia e ca l-am convins sa cumparam ceva roi si sa-i"chinuim" pe parcela lui(eu stau la cucurigu,et.4 dau mana cu tarcile,el are o parcela cumparata la ceva km de Madrid).Problema e ca a gasit la alt roman(ce vrea sa vanda parcela si sa se retraga in Ro.)doi roi pe care la plecare vrea sa-i dea degeaba.Am inteles ca a tras ceva miere din ei si mi-e cam teama de ce va ramane din ei.In caz ca v-am cam ametit cu parcele peste parcele:inainte era moda ca romanii sa-si "traga"mertan vito,acum e la moda sa-si cumpere parcele si dupa ceva timp n-au cui sa le vand fiindca din cauza crizei sant obligati sa plece in Ro.
Am gasit sa cumpar roi pe patru rame la 42€,online,insa n-am incredere cu transportarea de asa ceva!
Daca ramele sint bine fixate, stai linistit! Si sa primeasca si aer daca transportul dureaza mai mult.Albinele alea spaniole sint tare agresive, asa am auzit, o fi adevarat?
Va salut.

fiug1970

Multumesc,cornelioandanciu pt.aprecieri.
"La izvorul numelui meu tremură un fir de izmă şi o creangă de pelin. Dorm cu capul pe iarba dorului. Visez aiurea bucurii pe care le-am trăit. Pentru că m-am născut în Bărăgan, unde am învăţat să fiu mereu vesel, să ascult şi să spun poveşti ce par unora neverosimile. Pentru că nu pot fi nicăieri acasă decât acolo, pe mal însorit, între grâu, pepeni, vii şi prepeleacuri (...) Mulţumesc lui Dumnezeu pentru naşterea în această parte de ţară – Bărăganul, care a făcut din mine un culegător de ziceri din spaţiul brăilean, precum şi generozităţii fluviului Dunărea, că n-am rămas un povestitor de drumuri înguste"marele Fanus Neagu,Dumnezeul sa-l odihneasca in pace.