CHEMAREA PAMANTULUI!!

Creat de fiug1970, Aprilie 06, 2013, 12:48:18 AM

« precedentul - următorul »

SPYKAL


fiug1970

\1509319_548532185267567_4011583934044189466_n.jpg

dodo79


fiug1970

...bem prea mult,fumam prea mult,cheltuim banii nesabuit,radem prea putin,conducem prea repede,devenim din ce in ce mai furiosi,stam seara pana tarziu,ne trezim prea obositi,citim prea putin,ne uitam la televizor prea mult.Ne/am inmultit posesiile,dar ne/am redus valorile.Vorbim prea mult,iubim prea rar si uram prea des.Am invatat cum sa vietuim dar nu stim cum sa traim.
Am adaugat ani vietii,nu viata anilor.!!! :sad: :sad: :sad:

fiug1970

Bine v/am regasit!!!Am revenit dupa o pauza destul de lunga,am avut timp sa/mi fac ordine in gânduri,sa arunc la gunoi amintiri neplacute,sa retraiesc amintiri frumoase,sa inchid o pagina cu punct....si de la capat!Nu a fost usor.M/i s/a inchis o usa ,dar s/a deschis o fereastra!M/am angajat la o firma de intretinere de parcuri si spatii verzi in comunitati de vecini,urbanizatii si case particulare.Am programul mult mai scurt(implicit si salariul),dar pentru prima data in multi ani,muncesc cu placere si mi/am dat seama ca este mult mai important decat banii.Nu are pret munca fara stres si mai ales când faci ceva ce/ti place!Cu apicultura am incheiat/o atat de repede cum am si inceput.Am ramas cu fotografiile,cu amintiri placute si experienta de neuitat!Am avut putin timp dar a fost intens.Din când in când mai dau o raita prin imagini si sant singurele clipe când m/i se umezesc ochii din toti acesti ani pierduti.Mi/am gasit o ocupatie in plus:sant un fel de Maica Teresa pentru tot felul de pui de vietati cazute din cuiburi.....Culmea a fost când am gasit intr/un bazin de beton dintr/o fabrica pe cale de inchidere(fabrica ROCA de obiecte sanitare),o rata salbateca cu 10 ratuste cat o nuca de mari...A doua zi mai erau doar trei si m/au cuprins remuscarile ca l/e puteam salva daca sunam pe cei de la protectia animalelor.Dar eram nou in echipa si m/am protejat pe mine inaintea lor...si nu am facut bine!!Mi/am dat seama ca nici cele trei nu vor avea sansa sa traiasca fiindca in bazin nu aveau surse de hrana,doar apa si aia scazand pe zi ce trecea.Incepand din ziua urmatoare am inceput sa le aduc paine si sa le arunc in apa.Am ramas ingrozit când am vazut ca au lasat frica la o parte si s/au repezit sa devoreze bucatile de paine cu o foame inspaimantatoare!!!!De atunci au trecut o luna si jumatate si in fiecare zi ma asteapta sa vin sa le arunc painea zilnica.S/au facut mari aproape cat mama lor si toate patru sant unicul lucru bun ce mi s/a intamplat de multi ani încoace.Astept cu nerabdare si tristete,in acelasi timp,sa vina ziua când vor zbura din închisoarea in care au avut nesansa sa vina in lumea asta.Am sa postez cateva fotografii cu ele.

fiug1970

100_1324.JPG
\100_1329.JPG
100_1336.JPG
\100_1348.JPG
\100_1350.JPG

stefan1

  Bine ai revenit! Chiar ma intrebam ce faci. Daca ai un loc de munca si iti place, banii pot fi pe locul doi. In viitor, daca vrei neaparat, tot vei gasi modalitatea sa ai 1-2 stupi. Si pe forum poti participa oricum.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970

 =D> =D> =D> =D>
asa este....dupa 10 ani m/am trezit la realitate....stiam ca undeva in eter am un coltisor ce ma asteapta oricând cu bratele deschise ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
la anul in primavara punem punct aventurii pe plaiuri iberice..si o luam de la capat!!pe plaiuri mioritice.....si sper sa pot incepe cu adevarat sa practic apicultura...vom trai si vom vedea....

dodo79


fiug1970


fiug1970

lipseau vacile......
\DSC_1469.jpg

fiug1970

am facut pt.prima oara tinctura de propolis...am avut 35g de propolis din scurta aventura apicola si am adaugat vodka de 40 grade(cea mai tare bautura de aici..) e slaba dar altceva n/am.si am pus aprox.100ml de vodka intr/o sticla de sticla cu filet.am incalzit cuptorul si am dizolvat propolisul.cand am scos sticla,sa/mi sara sapca din cap!!!!!tinctura parea lapte/n biberon..era cam alba :uimit: :uimit:
am investigat amanuntit si...EZISTA O ESPLICATIE!!! capacul avea o garnitura alba din ceva polimeric.prin incalzire si cu ajutorul alcolului s/a cam dizolvat :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:
asa ca am ramas ca la inceput.......fara tinctura dar cu o experienta !!!!aviz celor ca mine!!!!!!

SPYKAL

uite poate asa reusesti sa il deschizi

fiug1970

acum daaaaa.merci  !dator vandut de/o :beer: .
acum vad ca doar cuibul are debitarea pt. locas de scandurica.

fiug1970

\10616107_755822364481904_787132731525332596_n.jpg
10514673_755822234481917_6553817207956457005_n.jpg
Ratoi la apaaaa !!