Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Tinule cati stupi ai? Ca vad ca la teorie esti bun.
Oricum as crede ca dn.Bucovineanu stie mai multa apicultura decat scrie unele manuale de apicultura.

tinumaftei


tinumaftei

Citat din: Eugen B din Decembrie 10, 2015, 05:28:22 PM
Tinule cati stupi ai? Ca vad ca la teorie esti bun.
Oricum as crede ca dn.Bucovineanu stie mai multa apicultura decat scrie unele manuale de apicultura.

Eugen B

Nu uita ca multa ii teorie, cand dam de aceste lucruri in practica este complet alta treaba.
Acelasi lucru l-am observat si eu, cand este cules, foarte putine albine vin la apa. Si in functie de temperatura albinele vin la apa, daca nu este foarte cald albinele oricum nu se vor inghesui la apa.
Oricum multi avem dreptate pe acest forum, dar nu intelegem un alt adevar spus de un coleg pe limbajul lui.
Cred ca este bine sa facem discutii constructive, nu sa ne certam sau sa aratam cata teorie stim. Sunt convins ca in urma unor discutii mai invatam una alta, nu exista stuparul perferct sau care le stie pe toate.

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Decembrie 10, 2015, 05:28:22 PM
Tinule cati stupi ai? Ca vad ca la teorie esti bun.
Oricum as crede ca dn.Bucovineanu stie mai multa apicultura decat scrie unele manuale de apicultura.
Nu poti contrazice manualul, in special pe teme de bioalogia albinei. Cel putin manualele mele de tehnologie apicola de acum 25-30 de ani.

Eugen B

In toate manualele care l-am citit sunt cazuri ideale. Foarte rar te intalnesti cu cazul exact cum este in carte. Nu contrazic nici un manual, eu vad ce se intampla in stupina mea si vad ca treaba merge bine. Cred ca practica in stupina face mai mult decat 1000 de manuale.
Tema biologica a albinei este alta parte, nu pot sa stiu de ce mor albinele pana nu le fac analize, dar cu atatea chimicale nici nu ma mir ca avem pierderi. Sunt cazuri care le cunoastem si noi , varroa , diaree si eu mai stiu ce, dar facand analize vedem cu ce s-a otravit mai exact.
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni, si la urma urmei fiecare face ce vrea in stupina lui.
Eu le dau apa zilnic de primavara, chiar si in pastoral sunt pregatit sa le ofer apa daca nu am apa curata in zona, dar doar in adapatoare mari.
In rest sa fim sanatosi!

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Decembrie 10, 2015, 05:58:45 PM
Nu uita ca multa ii teorie, cand dam de aceste lucruri in practica este complet alta treaba.
Acelasi lucru l-am observat si eu, cand este cules, foarte putine albine vin la apa. Si in functie de temperatura albinele vin la apa, daca nu este foarte cald albinele oricum nu se vor inghesui la apa.
Oricum multi avem dreptate pe acest forum, dar nu intelegem un alt adevar spus de un coleg pe limbajul lui.
Cred ca este bine sa facem discutii constructive, nu sa ne certam sau sa aratam cata teorie stim. Sunt convins ca in urma unor discutii mai invatam una alta, nu exista stuparul perferct sau care le stie pe toate.
Noi toti facem observatii din afara stupului. Prea putini dintre noi au facut observatii in biologia interna a familiei de albine. Si atunci, pana la proba contrarie, trebuie sa luam de buna tehnologia existenta si informatiile stiintifice acceptate. Pe astea nu prea le gasim aici, ci in carti. Asta este demersul meu. Forumul este f util. Aici vine cineva care acum incepe si ia de bun ce scrie aici. Una ar fi ca pe timpul marilor culesuri matcile maresc ponta! Asta nu poate fi adevarat nici in luna mai atunci cand timpul diurn este in crestere!
Si eu folosesc alte forumuri in subiecte in care sunt incepator si nu as vrea sa culeg informatii nestiintifice! Nu o luati niciodata ca atac la persoana, desi uneori sunt categoric!!!

Eugen B

Eu din cate stiu si in acelasi timp vad si in stupina , daca este cules puternic , vor iesi multe albine la cules si nu stiu cate vor mai avea grija de tot puietul.
In plus eu observ ca de la rapita si pana la FS maticile de buna calitate depun puiet mult constant.

bucovineanu

Adevarul e undeva la mijloc. Albinele folosesc apa pentru a prepara hrana pentru puiet  si pentru a scadea temperatura in stup, atunci cand  temperatura exterioara este prea ridicata si temperatura din interiorul stupilor nu poate fi scazuta suficient prin ventilatie. Aduc apa in stup si o imprastie pe rame. Apa are proprietatea de a absorbi caldura din interior pentru a se evapora, ducand  astfel la reglarea temperaturii in stup. Hrana puietului se prepara din polen, miere si apa. Atunci cand  este adus in stup nectarul contine de regula o mare cantitate de apa si albinele pot sa prepare hrana pentru puiet fara a folosi apa din exterior. Dupa o zi de cules, chiar daca temperatura exterioara este scazuta, vedem albine la urdinis care fac ventilatie. De data aceasta ventilatia nu se face pentru a scadea temperatura interioara ci pentru a evapora surplusul de apa din nectarul adus.
Afimatia ca albinele nu aduc apa numai daca nu au puiet, nu sta in picioare. In timpul iernii albinele pot sa creasca puiet fara sa aduca apa din exterior. Folosesc apa din condensul ce se formeaza in stup pentru a prepara hrana necesara puietului.

bucovineanu

Dar ne-am intins la vorba si nu e topicul potrivit. Ii cer scuze lui bio pentru ca ii poluam topicul. :hi:

Jimmy2011

Apa...Albinele sintetizeaza apa cu ajutorul unor organe numite tuburile lui Malpighi (un fel de rinichi).... asa ca nu au neaparat nevoie de condens in stupi !!
Sunt stupi care pe perioada iernarii au condens zero, acolo cum credeti ca se desfasoara viata ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bucovineanu

Eu inca nu am intalnit stupi cu condens zero in timpul iernii. Dar cine stie, or fi si nu am intalnit eu. 

bio

Tinu-le...
...inteleg pina acum nu ai avut probleme cu depopulare peste media normala  la floarea soarelui . Poate nu ai dat peste vreo sola cu probleme , dar cred ca ar fi bine sa fii mai receptiv si intelegator fata de ce s-a intimplat foarte multor stupari la culesul de floarea soarelui din 2015 .


..o tot dai  dupa colt cu :...."apa care o bea albinele".... "ca era planta de porumb si nu era de floarea soarelui" . Eu am convingerea ca unde s-a folosit saminta tratata cu neonecotinoide din grupa celor 3 substante interzise in U.E. --ca doar aia no'r fi interzis de prosti-- seva plantei este otravita si odata cu seva plantei este otravit si nectarul plantei si polenul plantei.
Aceste otravuri actioneaza  asupra albinelor culegatoare care  dispar in citeva zile din familie si ne ramin familii care nu mai au albine culegatoare, ci numai albina de stup .


Pina una alta sa ne bucuram de iarna asta blinduta.... sa vedem ce ne va oferii in contiunuare .

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Decembrie 10, 2015, 02:35:05 PM
Atunci cand exista cules de nectar, albinele nu au nevoie si de apa. Deja au prea multa in stupi adusa odata cu nectarul, pe care trebuie sa o elimine.
Acum 2ani la salcam1, desi era spor la cantar de 5kg/stup, beau si  50 de litri de apa zilnic.
Nectarul avea concentratie mica de apa . Dar de cele mai multe ori lipsa albinelor la apa este semn
ca au cules.

tinumaftei

Citat din: bio din Decembrie 10, 2015, 07:28:42 PM
Tinu-le...
...inteleg pina acum nu ai avut probleme cu depopulare peste media normala  la floarea soarelui . Poate nu ai dat peste vreo sola cu probleme , dar cred ca ar fi bine sa fii mai receptiv si intelegator fata de ce s-a intimplat foarte multor stupari la culesul de floarea soarelui din 2015 .


..o tot dai  dupa colt cu :...."apa care o bea albinele".... "ca era planta de porumb si nu era de floarea soarelui" . Eu am convingerea ca unde s-a folosit saminta tratata cu neonecotinoide din grupa celor 3 substante interzise in U.E. --ca doar aia no'r fi interzis de prosti-- seva plantei este otravita si odata cu seva plantei este otravit si nectarul plantei si polenul plantei.
Aceste otravuri actioneaza  asupra albinelor culegatoare care  dispar in citeva zile din familie si ne ramin familii care nu mai au albine culegatoare, ci numai albina de stup .


Pina una alta sa ne bucuram de iarna asta blinduta.... sa vedem ce ne va oferii in contiunuare .
Pana acum nu auzisem de acest tratament la FS. Stiam ca se face la rapita si chiar eu am patit-o in 2006. In general FS nu are probleme cu daunatorii externi gen gargarite, viermi. A fost un atac in Dobrogea prin 2000. De aceea am zis ca nu cred. Prin zona aceatsa nu s-a tratat. Tratamentul cu N.. la FS este frectie la piciur de lemn, o cheltuiala inutila.
De aici eu desprind urmatoarele concluzii:
1.Pana la interzicerea N.. nu avem decat sa evitam sa mergem la FS. Diferenta de productie pentru agricultor (chiar si in cazul hibrizilor autofertili) este de minim 30%. Pe aici agricultorii sunt interesati sa mergem la solele lor. Asta inseamna ca daca refuzam sa mergem si sa ne otravim albinele, noi avem castig si ei pierdere. Daca un an sau doi nu am merge la FS ar renunta ei singuri la N.. Asta presupune sa gasim surse alternative, cum ar fi fanete. Oricum riscul pe care ni-l asumam mergand in orb (pentru ca nu putem verifica ce au pus ei in pamant) este foarte mare.
2.Vine timpul si la noi cand trebuie sa cultivam relatii de incredere cu cultivatorii de FS, adica sa ii asiguram ca polenizam, iar ei sa ne garanteze ca nu trateaza cu N.. Asta acolo unde este posibil si sunt sole compacte lucrate de un singur om. Daca sunt multe parcele este complicat si riscant.
Oricum, nu luati orice depopulare la FS ca fiind data de otravuri cu N.. Daca nu stiti sigur ca s-a semanat samanta tratata cu nicotinoide, verificati mai intai celelate surse de poluare. Clasicele fungicide sau insecticide cu care oricum sunt tratate semntele nu cred ca sunt periculoase. Eu am avut depopulare in doua ocazii de la insecticidele de la grau (albinele traversau o sola tratata) si porumb (probabil ca luau si ceva polen de la porumb). Cat despre apa in pastoral, sa tacem. Din 20 de stupine la FS daca are una apa (ca la carte). Cei mai multi pun un lighenas, ceva acolo, sa nu zica ceilalti  ca nu pun albine, dar cu speranta ca albinele lor se vor descurca pe seama celorlalti. De apa e scumpa, costa motorina, drumuri proaste, ceva efort. Dar apoi ne miram ca ne cad albinele pe jos ca au baut apa din cine stie ce baltoaca unde a spalat vreun destept masina de ierbicidat! Pana la urma chiar au nevoie de apa.
Cat despre mine in martie-aprilie: verificare insamantare la FS. Daca nu trebuie gasita alternativa..