Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

filip

Bio,
am avut si eu un bursuc care umbla in lazi,pe perioada de vara am crezut ca e om (apicultor) avea dexteritate la scos rame din stup fara sa-i rastoarne.Cand a nins am vazut urme.Daca vine cu tot neamu si face cursuri de perfectionare in stupina la tine ai o mare problema..........
Bafta multa la gasirea unei solutii radicale!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Bursucul e un animal foarte inteligent si social. Am vazut cand eram mic cum carau fructe (mere). Unul se aseza cu burta in sus si restul puneau mere pe burta lui. Apoi restul il taraiau cu tot cu mere spre vizuina. Sa ai grija ca au prostul obicei de a musca de unde nu trebuie barbatii cand se simt atacati. Ar mai putea fi sacali. Sunt o specie invadatoare la fel de inteligenta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Iunie 18, 2015, 08:02:48 AM
Bursucul e un animal foarte inteligent si social. Am vazut cand eram mic cum carau fructe (mere). Unul se aseza cu burta in sus si restul puneau mere pe burta lui. Apoi restul il taraiau cu tot cu mere spre vizuina. Sa ai grija ca au prostul obicei de a musca de unde nu trebuie barbatii cand se simt atacati. Ar mai putea fi sacali. Sunt o specie invadatoare la fel de inteligenta.

=))   =))   =))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

relutu

Nea Bio lasa oule acasa vand mergi la stupi. =))

bio

Citat din: filip din Iunie 18, 2015, 07:32:24 AM
Bio,
am avut si eu un bursuc care umbla in lazi,pe perioada de vara am crezut ca e om (apicultor) avea dexteritate la scos rame din stup fara sa-i rastoarne.Cand a nins am vazut urme.Daca vine cu tot neamu si face cursuri de perfectionare in stupina la tine ai o mare problema..........
Bafta multa la gasirea unei solutii radicale!

Miine vind ultimii roi care ii am la ferma si poate scap de bursucul caruia ii place pastura si mierea. Cred ca mi-a facut varza peste 30 de rame  :sad:

Citat din: oroles din Iunie 18, 2015, 08:02:48 AM
Bursucul e un animal foarte inteligent si social. Am vazut cand eram mic cum carau fructe (mere). Unul se aseza cu burta in sus si restul puneau mere pe burta lui. Apoi restul il taraiau cu tot cu mere spre vizuina. Sa ai grija ca au prostul obicei de a musca de unde nu trebuie barbatii cand se simt atacati. Ar mai putea fi sacali. Sunt o specie invadatoare la fel de inteligenta.

Bursucul este un animalut simpatic... dar din ce am auzit si eu, ai dreptate ca ar sarii la c**ie...

Citat din: relutu din Iunie 18, 2015, 06:46:15 PM
Nea Bio lasa oule acasa vand mergi la stupi. =))

.... =))..

cornelioandanciu

Pai mai bine asa, lasa-l, nu-l omori, este si el o faptura a lui Dumnezeu. El nu stie ca iti face rau, asta este bisnisul lui ! :) Altii au distrus fauna si acuma le pare rau, in Franta de exemplu in nord vest au disparut fluturii. In Alpii Maritimi au exterminat populatiile de lupi, acum cativa ani lupul a fost din nou vazut pe acolo, s-au alarmat foarte tare, in Alsacia viticultorii se plang ca mistretii le mananca strugurii in fiecare an, dar se vede ca au taiat masiv padurile pentru a planta vii, intelege-te si dumneata cu bursucul, ca oameni sinteti ! =))
Va salut.

bio

Citat din: bio din Iunie 19, 2015, 10:00:42 PM
....
Miine vind ultimii roi care ii am la ferma si poate scap de bursucul caruia ii place pastura si mierea. Cred ca mi-a facut varza peste 30 de rame  :sad:
....
Bursucul este un animalut simpatic... dar din ce am auzit si eu, ai dreptate ca ar sarii la c**ie...
....

Citat din: cornelioandanciu din Iunie 20, 2015, 07:03:30 PM
Pai mai bine asa, lasa-l, nu-l omori, este si el o faptura a lui Dumnezeu. El nu stie ca iti face rau, asta este bisnisul lui ! :) .... intelege-te si dumneata cu bursucul, ca oameni sinteti ! =))

...nu as putea sa il omor . Eu acasa nici gaini nu tai ca sunt milos .

Sunt oleaca suparat pe bursuc ... dar vorba ta Cornele : bursucul i-si face treaba lui ... si profita de faptul ca eu am lasat rame pe afara prin padurea care ma inconjoara si el sa naravit la pastura din ele in primul rind si apoi cauta la miere.

Azi am vindut ultimii roi de la ferma-- ultimii stupi care ii aveam pe jos--.. si in pavilion nu are cum sa mai ajunga la rame . Pe viitor voi fi mai atent sa nu mai las rame aiurea imprashtiate peste tot ca i-si gasesc stapin sa le manince ramsitzele de pastura care mai sunt prin ele.

bismark

   De unde stii ca este bursuc si nu-i bursuca de la financiar ca sint mai multi bursuci vorba lui Toma Caragiu :rotfl: Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tuturicius

Noa am dus un stup de control la floare, increzator in orice caz, pentru ca la mine a plouat, dupa cum vorbeam zilele trecute.
Si mi-au bagat un miiinus de ooopt sute de grame  =)) Or fi facut un zbor de recunoastere mai larg, si prin vecini si nah ... motorina costa ...  :D

bio

Citat din: tuturicius din Iulie 03, 2015, 12:16:02 AM
Noa am dus un stup de control la floare, increzator in orice caz, pentru ca la mine a plouat, dupa cum vorbeam zilele trecute.
Si mi-au bagat un miiinus de ooopt sute de grame  =)) Or fi facut un zbor de recunoastere mai larg, si prin vecini si nah ... motorina costa ...  :D

Sal Tuturicius...

....ai avut 2 cintariri la 24 de ore distanta..??.. amindoua cintariri pe aceeashi vatra..??

Daca ai cintarit in seara asta pe o vatra si miine seara pe alta vatra vei avea diferenta mare in minus si datorita faptului ca la un transport apar diferente mari de minus la cintar ... se spune ca datorita stresului de la transport .

tuturicius

Ceau!
Intr-adevar, am cantarit pe doua vetre diferite. Poate nu mai tin eu bine minte, parca anul trecut am facut la fel si am avut plus din prima zi. Nu mai conteaza pentru ca am cantarit seara asta din nou si e plus 1,600. Mi-a venit inima la loc, mai ales ca asta cantarit la floare nu e cel mai bun stup. Maine ii duc pe toti in camp.
:hi:

bio

Astazi cind am ajuns la ferma am avut o "surpriza" neplacuta . La nici 150 de metrii de ultimul stup al meu i-si amlasase  nesimtit o stupina~ 200 de familii ~~  un alt apicultor > nu este vorba de vreun amator ci de un apicultor relativ serios care ma cunoaste de multi ani .


Cu toate ca a vazut ca la ferma mai am ~ 40 de4 familii si ~ 30 de roiuri s-a asezat si intre mine si padurea unde zboara la cules albinele mele care le am la ferma . PPavilioanele le am la niste sole cu floarea soarelui aflate la citiva km de ferma../. sole care imi mai ofera ceva cules .

A mutat stupii acolo si el a disparut din zona lasind un fel de paznic la stupi....Sunindu-l la telefon si vorbind cu el mi-a raspuns cam ciudat pentru cineva care il atentionezi  ca a gresit amplasinduse astfel .
Oricum are citeva zile sa i-si indrepte greseala si cam de miercuri incolo incep "sa-mi8 fac dreptate singur"... mult imi este ca daca o apare miine pe acolo sa nu ma iau de git cu el  cu toate ca as profita pentru inceput de acest musafir si sa adun ceva albina pentru niste roiuri care trebuie sa le formez zilele acestea .

Am dat pe Google Earth si are cam 130-140 de metrii de la ultimul stup al meu si primul lui stup .
Putea omeneste sa se duca la o distanta respectabila de stupina mea ca in orice directie are lua pe multi km nu este nici o alta stupina... dar omul nostru s-a asezat cum se spune cam  "in curul  meu."
Avea loc in orice directie sa se aseze ... kilometrii buni nu este picior de albina, dar el nu stiu ce a gindit.

Am facut si un scurt filmulet.....se incarca cam greu .

crisian-nicolae

ASTA este rominul,rusine!!!!! :qp:

bio

..in prima faza o sa am grija sa ii adun tot ce este albina culegatoare,.... lucru destul de simplu pe foametea asta... =))

Pustu

Citat din: bio din Iulie 19, 2015, 11:30:19 PM
..in prima faza o sa am grija sa ii adun tot ce este albina culegatoare,.... lucru destul de simplu pe foametea asta... =))
Adica cum ?