Iarna grea,omatul ...

Creat de bismark, Februarie 26, 2012, 05:05:04 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Pai ai cam lipsit Pistule ---sper ca nu din motive de sanatate

Referitor la porcarii---SA AVETI POFTA  :hi:

bio

Citat din: bismark din Decembrie 14, 2015, 05:09:24 PM
    Azi pus cirnataraia la afumat dupa  o metoda spusa de Donbazil, vintorul,, la ceaun,repede si bun,,.Intr-un ceaun se pune folie de aluminiu pe fund ,apoi rumegus de mar,prun sau fag si un gratar pe care se pun bunatatile de afumat.Se pune ceaunul pe o plita acoperit cu un capac si se da foc la plita si intr-o ora-doua gata afumatura la cel mai bun gust.Degustati cu privirea si spuneti-mi cit de bun a fost :razz:.Simplu si fara prea multa fumarae,cu un pumn de rumegus in care puteti pune si niste mirodenii afumati orice cu un control sigur,ca nu o sa va puteti abtine sa nu gustati.Cu respect  ^:)^

...imi aduc aminte de prima data cind am afumat eu ceva slanina... :smile:


Am pus intr-un butoi de tabla de 200 litri, pe fundul butoiului afumatorul apicol cu rumegus de fag , iar pe niste4 tije metalice agatate la gura butoiului am prins cu ata legate bucatile de sunca ...apoi am acoperit gura butoiului.

Am repetat operatiunea de vreo 3 ori ...si gata sunca afumata... =))

Nu a iesit mare lucru.... :sad:... dar pentru inceput a fost destul de bine... =))

bismark

    Mosule,prmi-si pachetul?Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

#573
Citat din: bio din Decembrie 15, 2015, 09:23:51 AM
...imi aduc aminte de prima data cind am afumat eu ceva slanina... :smile:


Am pus intr-un butoi de tabla de 200 litri, pe fundul butoiului afumatorul apicol cu rumegus de fag , iar pe niste4 tije metalice agatate la gura butoiului am prins cu ata legate bucatile de sunca ...apoi am acoperit gura butoiului.

Am repetat operatiunea de vreo 3 ori ...si gata sunca afumata... =))

Nu a iesit mare lucru.... :sad:... dar pentru inceput a fost destul de bine... =))

Sa inteleg ca carnea nu a avut nevoie de fum?
Ai consumat-o neafumata?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

    Dane,incearca si o sa-mi zici pe urma :razz:Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Mie îmi place carnea afumată, fiind obișnuit cu stilul tradițional de pregătire.
Bunicu folosea esențe diferite, de la prun la fag, etc. Au murit însă cu el rețetele. Îi am înregistrați pe minidisc pe ambii bunici cum povesteau despre rude care mai erau în viață sau nu, despre strămoși, stil de viață, cele două războaie mondiale etc. dar despre prepararea cărnii la fum nu am discutat. Știu ca era în stare să afume bucățele subțiri de rezistau fără frigider și în mijlocul verii. La coasă cu pastramă și  slănină de un lat de palma trăgeai fără grijă toată ziua. Și nu te deranja colesterolul pt ca munca depusă ardea tot. Rețin ca era vânjos dar slab și avea vascularizarea lui Van Dame din zilele lui de glorie. Bunicu trecuse însă de 70 de ani.
A trăi în armonie cu natura era ceva firesc. Nu făcea niciodată excese. Asa a trecut de 83 de ani fără să vadă doctorul vreodată.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Dane,pina anul acesta nu am folosit metoda asta dar sa stii ca ma cucerit cit de repede se face si ce este esential, se afuma numai la suprafata, gustul si mustul ramin nealterate ceea ce la afumarea mai indelungata se scurge tot sucul gustos.Afumarea se face cu lemn de mar,par sau prun facut talas si in ceaun talasul nu se aprinde scoate doar fum cu parfumul respectiv.Totul este sa ai un capac la ceaun fest sa nu piarda mult fum,si ceaunul sa fie cit mai mare,eu am folosit de 8 l ca asta l-am avut.Cred ca acesta era secretul bunicilor tai,afumarea numai la suprafata inchide porii prin care se poate strica carnea din interior ca in vid.Cred ca si sunca, voi incerca sa o afum in acest fel,acum sta la sare cu boabe de coreandru,dupa care voi face un bait de mujdei de usturoi si apoi un pic zvintata si afumata va fi buna si la vara.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Sunca o ținea 6 săptămâni în sare și mujdei de usturoi. Abia apoi intră la fum.
Ulterior o punea în lădoaie de lemn în sare excesivă. Cam 2 cm de sare peste fiecare bucată.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

costelgeorgel

Citat din: bismark din Decembrie 08, 2015, 02:36:41 PM
    Azi 8 decembrie zi frumoasa,brocoli sint inca vii si infliorite,am terminat de pregatit de iarna stupii.Mai se vede cite o albina pe florile de brocoli,ce o mai gasi?, nu-mi dau seama,sau poate sug apa.Uf,iar am uitat sa fixez data,a ramas de la ultimele poze.Cu respect  ^:)^
Dar folia de pe stupi nu deranjeaza albinele cand este vant?

bismark

   Eu pun folie pe stupi pentru ca apa rezultata din zpada sa nu se scurga pe stupi cind se dezgheata  sa ude si sa tina umezala in stupi.Nu deranjeaza ca este fixata cu pietre sa nu o zboare vintul.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

    A venit,iarna draguta,hai copii pe deal in sus sa ne dam cu saniuta.Bine ca a venit ca era dorita de unii si hulita de altii care au plecat la drum in plin crivat.Miine incep dezapezirea in stupina,pina atunci in casa la caldura cu ochii pe geam la viscol.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

albinasebes

a venit si pe la sebes, numai buna de sanie. vantul mai incurca lucrurile, dar la ce diferente de temperatura am avut e si firesc.
maine dam zapada de la urdinis.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bismark

     Iarna grea omatul mare,viscoleste.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

   Azi, zi cu soare,am facut poteca pina la stupi si prietenul meu ariciul.Totul este acoperit de zapada.Dupa ce am descoperit fata stupilor de zapada si curatat urdinisurile am pus cite un maldar de coceni la pomii exotici ca se anunta ger.Deocamdata toti dorm inclusiv ariciul care pare un motor la relanti.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: bismark din Ianuarie 19, 2016, 01:18:28 PM
   Azi, zi cu soare,am facut poteca pina la stupi si prietenul meu ariciul.....Deocamdata toti dorm inclusiv ariciul care pare un motor la relanti.

Pai si ariciu', unde e poza cu ariciu'? =))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.