Iarna grea,omatul ...

Creat de bismark, Februarie 26, 2012, 05:05:04 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Da, Gore si la mine a nins linistit s-a pus cam de 10-15 cm si arata frumos.Mantia asta face bine culturilor contra ingheturilor,asa ca poate va fi un an mai bun. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dinupaltinis

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 26, 2014, 09:21:15 PM
Citat din: dinupaltinis din Noiembrie 26, 2014, 08:32:10 PMStimate domnule Bismark daca aveti nevoie de aluni altoiti pot sa va trimit cu tot dragul cati doriti.Stima.
Aş fi şi eu interesat, dacă nu e cu supărare...
Aţi putea să daţi mai multe amănunte ?
La noi a fost ferma pomicola inainte de 89" si au plantat aluni.Acuma sau inmultit de sa facut padure de ei.Toti fac alune mari si frumoase.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

MirceaCalin

Aş fi şi eu amator de vreo 3-4 aluni !

bismark

   Eu nu am aluni. Dinupaltinis are dupa cum spune si pe care il voi onora la primavara daca imi trimite MP cu adresa. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

    A venit iarna draguta , hai copii pe deal in sus, sa ne dam cu saniuta.Prisaca in hibernal.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Foarte frumos peisajul. La mine da dat de 5 cm iar apoi a plouat si a topit-o toata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea

#366

bismark

   Multam,Petre mi-ai adus aminte de copilarie. Cam asa eram, mic si infofolit cu haine vechi de la tata si caciula tot de-a lui.Imi facuse tata o sanie cu talpici de salcim cu platbanda de la cercuri de butoi.Zburam nu alta, nici mincare nu ne trebuia toata ziua.Eram fericiti.Cu respect =D> :-c :bravo:   
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Astazi fericirea copiilor se masoara in procesoare octocore de cat mai multi Gb, camere foto de cat mai multi Mpixeli, viteza de transfer la internet si like-uri pe facebook. Trist...
Copiii de astazi nu mai stiu sa traiasca, sa se joace, sa socializeze, nu stiu sa fie liberi, desi pentru libertatea lor au murit unii la "revolutie".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Foarte adevarat. Marele necaz este ca inclusiv majoritatea elevilor de liceu, nu prea mai stiu din pacate sa scrie. Extemporalele si tezele se dau sub forma de teste, la care trebuie numai sa bifeze raspunsul. Daca se apuca sa scrie, trebuie mult timp pentru a putea descifra "opera". Nu mai vorbim de faptul ca nimeni nu mai pune mana pe o carte de literatura. Despre cultura generala nu se mai vorbeste. Poate asa trebuie sa fie si noi astia mai in varsta suntem depasiti.  :smile:

D006

  Nea Bucovineanule , Finlanda are cel mai performant sistem de invatamant de pe planeta . Din 2016 in scolile lor nu se va mai scrie de mana , doar se va tasta . In urma cu ceva ani un academician roman vorbea despre " analfabetism functional" , asta pt. ca pur si simplu intr-o zi , specia umana nu va mai avea nevoie sa scrie si sa citeasca.

PS. Cultura generala o gasesti pe GOOGLE , e ceva banal.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:52:03 PM
  ... PS. Cultura generala o gasesti pe GOOGLE , e ceva banal.

Si ce te faci daca nu ai conexiune la net? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Decembrie 01, 2014, 07:29:54 PM
... Poate asa trebuie sa fie si noi astia mai in varsta suntem depasiti.  :smile:
Am serioase îndoieli, domnule Vasile !!!
Din păcate, la noi agramaţii sunt din ce în ce mai mulţi şi li se şi pare că e "cool", "trendy" şi "beton" să mesteci un bagaj jenant de cuvinţele.

Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:52:03 PM
  ... PS. Cultura generala o gasesti pe GOOGLE , e ceva banal.

Cred că îmi amintesc şi personajul care a colportat pentru prima dată în public această teorie !

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:52:03 PM
PS. Cultura generala o gasesti pe GOOGLE , e ceva banal.
Te-a inspirat si aici idolul tau.  :smile:

bismark

    Sper sa nu apuc ziua in care nepotii mei sa nu poata sa-mi scrie o scrisoare, din cauza ca nu stiu sa scrie literele, daca nu are o tastatura de calculator sau de smartfon si sa semneze cu semnatura electronica, ca de stiut sa se joace numai stiu, iar sa citeasca o carte nu-i atrage.Oare citi copii au mai citit Jules Verne sau povestile lui Ispirescu.Daca te uiti in caietele copiilor de acum, chinuiti de la 6 ani crezi ca a scris hieroglife Tutancamon.Daca intrebi orice copil din tarile Europei pe unde am mai umblat, habar nu au de istorie,geografie,aritmetica,chimie,fizica etc.Dar daca il intrebi de internet mai stie cite ceva.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/