Ionut vlv

Creat de ionut vlv, Martie 14, 2015, 11:02:25 PM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

''Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.
Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.
Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce.''
                                                                                                            Gica  Romanescu
Un strop de nectar. Ce uşor poate fi coruptă harnica albină!
Mierea: nectar amestecat cu lacrimi de albină.

Bine v-am gasit,numele meu este  Buleteanu Ionut,sunt din Valcea.
O parte din voi ma cunoasteti de pe la intalniri,cu o parte am colaborat si ne-am auzit numai la telefon,iar cu ceilalti...timp cu zile sa avem si drumuri incrucisate si ne-om cunoaste  daca e placere.
Incerc sa fac viata grea albinelor  in sezon si usoara in extra sezon din '97,cu cata pricepere...numai ele stiu.detin 64 de familii anul asta si dupa o iarna buna zic eu,mortalitatea in randul familiilor este 0.
5 matci au cazut la datorie si au fost inlocuite la momentul optim cu matci iernate in nuclee.
2014-un an apicol dezastruos pentru mine,dar plin de experiente bune.inclusiv invazia  varroa de anul asta o trec la experienta buna.
Sunt un tip deschis la nou si atunci cand nu mai sunt noutati incerc sa redescopar roata pana fac o obsesie din asta.imi place sa practic  apicultura veche,traditionala dar cu utilaje de generatie noua pe care mi le confectionez singur.
sunt unul dintre abonatii la videoclipurile lui MMLM,ma fascineaza acest om prin felul de a fi.
de meserie sunt electronist ,dar sincer va spun ca de cand China produce(copiaza) orice am cam pierdut pasul .
hobby-uri :utilajele CNC, proiectarea mecanica 3d si modelismul aero.
Personaje de pe acest forum care mi-au hranit sufletul( si nu numai )atunci cand am avut nevoie,
Janese si regretatul Gica Romanescu.
Ce caut aici?
Schimb de informatie si socializare intr-un cadru civilizat,fara ranchiuna,fara jigniri ,fara motive ascunse.un loc unde sa primeze respectul si informatia pura,nu goana dupa rating.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

G. Iulian


NYK74

Bun venit iti urez Ionut, foarte frumos ce ai scris,"timp cu zile sa avem si drumuri incrucisate si ne-om cunoaste  daca e placere." :hi:


ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

 :welcome: :bravo:

Scopul, acestui forum este acela de a oferi informatii, nu de a obtine rating, asa ca ai "nimerit" foarte bine.
Succese, impliniri, viata lunga alaturi de familia Apiardeal si sa auzim doar de bine!
:hi:

orbanstefan64


ionut vlv

multumesc de primire!
domnule Mihai,asa sa fie cum spuneti dumneavoastra.
referitor la sederea aici...ati fost ,asa cum spune Janese,ziarul meu de dimineata si gazeta de seara inca de cand apiardealul vechi.. exista si era la inceputuri.
de ce n-am fost vizibil?
nu-mi place calare pe doi cai  desi nu ar fi avut relevanta.si nici nu a avut.
  romikele,ca tot v-am prins aici,incercam sa gasim impreuna defectul la o pompa de injectie?
este vb de o pompa bosch,comandata de ecu autoturismului(nu ecu incorporat)
partea de joasa si partea de inalta sunt in parametri,partea electrica face probleme.
de asemenea partea de avans dinamic este ok.
simptoma,mers in suturi atat la accelerare(1700-2100rpm)cat si la decelerare.
exista un motor pas cu pas ,cu senzorii de pozitie si temperatura aferenti, ce comanda tija  de debit.
problema e catalogata ca si..."boala lor"
daca o vedeti ca o provocare si mai aveti timp si de asta,va pot trimite o unitate .
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

MOTANUL

Citat din: romikele din Martie 15, 2015, 08:07:52 AM
Scopul, acestui forum este acela de a oferi informatii, nu de a obtine rating, asa ca ai "nimerit" foarte bine.

Stiu eu cel putin unul pe acest forum pt. care ratingul e important. Noroc ca este cantitate neglijabila  :D
Nu iese fum fara foc  :D E clar ca a mai citit pe aici...

Din '97 a curs multa apa pe Dambovita... Si 64 de familii nu sunt de acolo.

Nu ar strica niste imagini cu stupina.

Bina ai venit!


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionel07196555

Bun venit printre noi

romikele

Citat din: ionut vlv din Martie 15, 2015, 09:31:00 AM
...incercam sa gasim impreuna defectul la o pompa de injectie?
este vb de o pompa bosch,comandata de ecu autoturismului(nu ecu incorporat)
partea de joasa si partea de inalta sunt in parametri,partea electrica face probleme.
de asemenea partea de avans dinamic este ok.
simptoma,mers in suturi atat la accelerare(1700-2100rpm)cat si la decelerare.
exista un motor pas cu pas ,cu senzorii de pozitie si temperatura aferenti, ce comanda tija  de debit.
problema e catalogata ca si..."boala lor"
daca o vedeti ca o provocare si mai aveti timp si de asta,va pot trimite o unitate .

Din pacate detectarea acestui defect se poate face numai pe un stand performant, computerizat.
Pot sa va dau o sugestie, luati legatura cu cei de la ELECTROMECANICA OP Sinaia.
Toti cei pe care i-am trimis acolo au rezolvat problemele.

ionut vlv

problema a fost rezolvata schimband pompa cu una din urmatoarea generatie .ce vreau sa fac e numai sa dau hrana la neuroni.

acum trecand la specificul forumului;anul trecut dupa "stimularea" cu nectar de salcam si o vizita in locul unde urma sa duc stupii la urmatorul cules,fiind dezamagit de ce am gasit acolo am luat hotararea sa nu pierd anul stand degeaba pe coclauri si mai bine sa ma apuc sa-mi transform camionul in pavilion.ma batea demult acest gand .am muncit o luna ,in 4 zile l-am populat si l-am dus pe malul Oltului cu speranta unui cules de intretinere de lunga durata,dar mai mult pentru a vedea pe propria piele cum se comporta familiile de albine in noul sistem.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

ionut vlv

capacitate 40 familii adapostite in corp 1/1+cat 3/4.l-am construit dupa necesitatile mele si nu dupa un tipar anume.astfel spatiul imi permite si izgonitor+cat de 1/2 pentru fiecare stup.
pe interval mai intra 40 de familii (varsat).deocamdata nu ma pot dezice de stuparitul in aer liber.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

ionut vlv

ceva experiente din anii trecuti
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/