stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

nu am lucrat cu stupi de poliuretan, dar am lucrat cu stupi de polistiren expandat. imi inchipui ca nu exista mari diferente intre ei.
daca as face o investitie maine si nu m-ar interesa pretul, sigur as alege "noul".
avantaje:
- nu lucreaza in timp ca lemnul;
- nu necesita intretinere la 2-3 ani (vopsiri, chituiri, "carpeli":wink:;
- au o rezistenta la intempreii net superioara lemnului;
- exista solutii pentru lipirea lor in cazuri de distrugeri acidentale;
- pot fi folositi in sistem bio;
- vopsirea se face cu vopsele pe baza de apa care in mare parte sunt bio.
ce nu inteleg eu la unii oameni:
cum pot fi atat de siguri pe ce spun daca nu au facut acel lucru niciodata?
eu cred ce este fabula aia cu vulpea si strugurii.

D006

Pentru domnul  cromba si domnul cristi x,
Pentru prima data am citit despre minunile astea prin '82 in cartea lui Ruttner despre cresterea matcilor.
Am lucrat 30 de ani intr-o fabrica unde s-au facut frigiderele marca 'FRAM'
prin 85 mi-am construit un nucleu si un stup din minunea asta de spuma poliuretanica (sunt sute de tipuri dupa compozitie).S-au dus demult.Corpurile de brad inca mai rezista.
Chiar credeti ca scriu brasoave sau sunt in necunostinta de cauza si la o varsta peste cea a domnului cromba sa ma tin de lucruri de-astea.
Am rugat sa veniti cu avantaje,ati venit  cu altele(ca nu stiu ce scriu, fabula cu vulpea si strugurii)
Toate sorturile de poliuretani se obtin din doi componenti(poliol si izocianat plus un agent de spumare care este un freon sau butan)De ce compusi da cu apa acel izocianat sa nu mai vorbim.
Polistirenul este mult mai stabil chimic
Va urez sa fiti sanatosi .

balasbebe

Citat din: cristi xnu am lucrat cu stupi de poliuretan, dar am lucrat cu stupi de polistiren expandat. imi inchipui ca nu exista mari diferente intre ei.
daca as face o investitie maine si nu m-ar interesa pretul, sigur as alege "noul".
avantaje:
- nu lucreaza in timp ca lemnul;
- nu necesita intretinere la 2-3 ani (vopsiri, chituiri, "carpeli":wink:;
- au o rezistenta la intempreii net superioara lemnului;
- exista solutii pentru lipirea lor in cazuri de distrugeri acidentale;
- pot fi folositi in sistem bio;
- vopsirea se face cu vopsele pe baza de apa care in mare parte sunt bio.
ce nu inteleg eu la unii oameni:
cum pot fi atat de siguri pe ce spun daca nu au facut acel lucru niciodata?
eu cred ce este fabula aia cu vulpea si strugurii.

  Am stupi, din 1941, si inca mai rezista
  Stupii din lemn, vopsiti, de 20 de ani, inca mai rezista.
  Stupii minune, daca sunt tinuti la soare, dupa 5 ani, se sfarma, ca si branza
  Despre reparatii nu are rost sa discutam
  Cat despre BIO, nu are rst sa mai discutam, ca  nu sunt agreati. Este un sistem creat artificial, nefiind un produs natural.
  Si lemnul se poate vopsi cu solutii pe baza de apa.
 
  Mergeti pe lemnul din padure. Restul este doar un moft.

crombra

Pentru cunoscatori si nu numai iata aici o mica descriere a poliuretanului.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&a ... t=13491604
Eu atat am avut de spus despre stupii din poliuretan si cu asta inchei orice discutie pe forum. cine doreste putem discuta in particular pe privat .
Sa aveti o zi cat mai buna.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

balasbebe

Eu am 52 de ani. Stiu ca pe forum, este o disutie libera, si fiecare isi poate expune liber parerea. Este doar o parere personala, pe care eu o pot sustine.
  Nu poti sa afirmi doar ca sunt buni pentru miere bio. Eu mierea pe care  o produc, o vand cu borcanul la clienti, de mai bine de 20 de ani. De la socru am invatat multe, am ramas si cu lazile lui, in plus am mai cumparat stupii, si destul de vechi. Atunci cand i-am desfacut am gasit ziare, din 1941, intre peretii dubli de scandura.
  Eu mai bine nu as fi scris nimic, dar grija fata de albine ma face sa scriu. la albine le place sa traiasca in mediul lor natural, lemnul. Tot ce este sintetic roade. Cu bumbacul se comporta la fel foarte bine. Nici un fir de ata, nu rezista in stup, daca este sintetic. Mai nou am observat la niste diafragme, din PFL, ca au fost roase, si au scos totul afara. Daca venim cu materiale rezistente, nu le vor roade, dar nu stiu, daca nu se streseaza, cu astfel de inventii?

stefan1

Am facut anul asta cateva diafragme din polistiren extrudat. Una am pus-o la un roi natural primar, alaturi de 5 faguri artificiali si unul cu miere. A doua zi mi-a fugit roiul din lada, dupa ce pe noapte era crescut un fragur artificial. Nu pot spune ca acea diafragma este cauza. Am mai avut alteori asemenea cazuri, dar am pus acum in cauza si aceasta posibilitate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1Am facut anul asta cateva diafragme din polistiren extrudat. Una am pus-o la un roi natural primar, alaturi de 5 faguri artificiali si unul cu miere. A doua zi mi-a fugit roiul din lada, dupa ce pe noapte era crescut un fragur artificial. Nu pot spune ca acea diafragma este cauza. Am mai avut alteori asemenea cazuri, dar am pus acum in cauza si aceasta posibilitate.
Da ram cu puiet ai pus?Cred ca avea locul pregatit si a preferat libertatea,chiar de plateste tribut prin infestare cu varooa si in sfarsit moartea.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Anul acesta este mai deosebit pentru roi. Nu se pot prinde decat in cosuri de papura, tinuti cateva zile, si pe urma  se scutura pe rame noi. Este un fenomen, tare ciudat.
  La fel si cu polistirenul. Albinele din start nu-l suporta, si au posibilitatea sa fuga de el.

dyaboliq001

salut!
am luat si eu o roinita de 6 rame din polistiren extrudat. Am vrut sa prind un roi, dar pana am ajuns si-a gasit casa..o sa mai astept si alte ocazii si o sa va zic cum se comporta in roinita sintetica.
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".

stefan1

Pentru Filip
Un fagur cu puiet fixeaza sigur roiul. Am evitat pentru ca obisnuiesc sa fac un tratament antivarroa care e eficient in lipsa la puiet. Eu fac doar un tratament antivarroa pe toamna si, unde se poate, unul in timpul verii, daca nu mai e puiet capacit in stup.
Reiau ideea pe care am mai expus-o undeva. Eu cred ca stupii roiesc si pentru a se apropia astfel de zonele de cules, mai cu seama daca sunt departe de acestea.
In momentul cand a fugit roiul, mai era salcam spre munte, la peste 2,5 km de stupina. Roiul s-a dus in directia aceea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

O sa fie cam inutila grila antisoareci pt ca o sa treaca rozatoarele prin cutii fluierand si cu capu pe sus. Daca ai posibilitatea schimbai in cutii de lemn ca altfel.....
    Stupii de poliuretan pot fi facuti franjuri de soareci.
To: apicultoriRO@ yahoogroups. com
Date: Sunday, September 28, 2008, 8:28 PM
DISCUTIE PE INTERNET.
asa este ?
INTREB PE CEI CE AU.( Marius = Combra )

crombra

Nu am inteles prima parte a postarii. De unde provine mesajul?
Cat despre intrebare, asta va fi a treia iarna si nu am avut evenimene neplacute.
De nici un fel.
Placute, DA. Albinele mele au "boierit-o" asta vara cand la noi erai 40 grade la umbra. La stupii mei din lemn (din fericire din ce in ce mai putini ca numar) 'barbi' si toata albina facea ventilatie, ca nu mai avea timp de cules. La poliuretan, cules normal. S-a vazut asta din recolta de miere. Am avut de doua ori caturile(3/4) pline de miere si as mai fi tras si a treia oara dar m-am gandit sa las si ceva rezerve pentru la primavara.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

florin_apis

Hai domnule dao incolo la 40grade la umbra cules normal?

crombra

Pentru florin_apis:
Se pare ca nu ai citit bine postul. Culesul normal se referea la cantitatea de albina care pleca la cules din stupul din poliuretan fata de cel din lemn.
Nu am comparat culesul dupa variatia temperaturii sau dupa alti factori externi.
Pur si simplu la 40 grade din stupii din poliuretan ieseau mult mai multe albine la cules decat din cei din lemn.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006