Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 12:09:12 PM
Ca sa nu mai spunem ca mai intra cate unul si i se taie din prima microfonul. E ceva de genul "Nu te primim la masa noastra"........Daca tot nu lasi pe toti sa participe, ...

Cine a patit asa ceva ?  ))/ ))/ Eu abia astept pe cineva nou  ))/ ))/

Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 12:09:12 PM
Mai lasa-i pe cei care fac apicultura prin Canada.

Pai mai sus spuneati ca ... . Acum imi spuneti sa le tai microfonul . Ceva nu se leaga  . Daca ma mut in Canada ce fac ?
ps : Dar la cei din Australia ce sa le fac ?

Cipi

Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 12:09:12 PM
......... Ca sa nu mai spunem ca mai intra cate unul si i se taie din prima microfonul. E ceva de genul "Nu te primim la masa noastra".

Sunt si lucruri bune, dar pe astea le-am apreciat cu alte ocazii. Iti recomand sa iti pui invitatii sa se pregateasca inainte de a participa la discutii. Daca tot esti moderator nu mai permite divagarea. Daca tot nu lasi pe toti sa participe, ofera sansa de a adresa intrebari invitatilor din partea lor.
Da-mi voie sa te contrazic, conferinta are un numar limitat de locuri, zece, de cate ori am vrut sa intru am intrat si nu mi s-a intamplat sa ma dea cineva afara sau sa-mi taie microfonul. Invitatii pot pune intrebari pe chat-ul youtube.

oroles

In urma cu ceva timp am intrat si mi s-a taiat microfonul din prima. Erau cred ca vreo 4-5 care vorbeau. Un coleg de pe chat a fost intrebat de Pustu daca vrea sa ii dea accept. El a refuzat si a zis ca ramane pe chat.

Da, se iau intrebari de pe chat si se raspunde "la misto". Doar unii dintre invitati dau raspunsuri corect si la obiect. Petru Manea are dreptate. Trebuie sa stii ceva apicultura ca sa extragi ceea ce e esential.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu

#1728
Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 12:53:15 PM
In urma cu ceva timp am intrat si mi s-a taiat microfonul din prima.
Daca asa s-a intamplat imi cer scuze si va asigur ca nu a fost cu intentie . Imi vine greu sa cred asa ceva . De regula nici nu urmaresc pagina in care stam de vorba sa vad cine intra si cine nu . Probabil s-a intamplat ceva . De regula cand tai un microfon explic de ce fac lucrul asta .
Ps : puteti sa-mi spuneti numele cu care ati intrat ?
Ps : diseara in jur de 8:45 o sa va trimit o invitatie in privat , pentru a ma asigura ca prindeti loc . Chiar vreau sa-mi cer scuze public  exact acolo unde s-a intamplat rusinea  :rusine:

romikele

Acum am inteles problema lui oroles: e gavrilist!  :rotfl:

oroles

@Pustu, chiar nu mai stiu cand s-a intamplat. Oricum intrasem cu numele personal, nu cu ID-ul Oroles. Iti trimit pe privat adresa mea. In seara asta cu siguranta nu pot intra pentru ca sunt pe drumuri. Oricum, trebuie sa imi placa tema si sa pot vorbi ceva. Experienta asa mare nu am, insa cred ca pe anumite teme as putea sa o fac.

@romikele, nu sunt gavrilist. Intotdeauna cand a zis Dragos ceva ce nu mi-a placut l-am "taxat". Sper sa nu se fi suparat, desi asa cun l-am vazut se supara usor si il tine mult. Cand a fost de apreciat am facut-o!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

El s-a nascut suparat, d`aia nu-i trece!  =))

Pustu


Pustu


MOTANUL

Uite cum arata o albina proaspat eclozionata.
Eu le-am pozat pe rama. Dupa ce se inzdravanesc ajung si pe scandurica de urdinis pentru primul lor zbor.
Ies in evidenta imediat fata de celelalte.

Aspectul e caracteristic - dar si comportamentul completeaza foarte bine imaginea. (sunt nesigure pe ele de obicei si albinele batrane le indruma/îngrijesc pe scandurica).

Daca vezi una sau mai multe albine cu aspectul asta pe scandurica nu are rost sa mai cotrobai dupa matca sa vezi daca a trecut iarna sau nu. (o sa spuna carcotasii ca putea muri de acum 21 de zile si sa nu fie matca in stup).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Jimmy2011

Citat din: MOTANUL din Martie 07, 2016, 09:59:53 PM
Uite cum arata o albina proaspat eclozionata.....

.....................
Daca vezi una sau mai multe albine cu aspectul asta pe scandurica.....

Sa nu te superi...dar albinele proaspat ecluzionate nu ajung pe scandurica de zbor niciodata !...Sau cel putin eu , inca nu am vazut.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Martie 07, 2016, 09:59:53 PM
Uite cum arata o albina proaspat eclozionata.
Eu le-am pozat pe rama. Dupa ce se inzdravanesc ajung si pe scandurica de urdinis pentru primul lor zbor.
Ies in evidenta imediat fata de celelalte.

Aspectul e caracteristic - dar si comportamentul completeaza foarte bine imaginea. (sunt nesigure pe ele de obicei si albinele batrane le indruma/îngrijesc pe scandurica).

Daca vezi una sau mai multe albine cu aspectul asta pe scandurica nu are rost sa mai cotrobai dupa matca sa vezi daca a trecut iarna sau nu. (o sa spuna carcotasii ca putea muri de acum 21 de zile si sa nu fie matca in stup).
La afirmatia cu matca gresesti.
Ieri am controlat la rand si am gasit unul pe 4 rame care avea trei rame pline cu puiet in toate stadiile. Si.... surpriza: matca inghesuita intr-un ghem mic de albine. O cotonogisera bine, abia isi mai tara un picior si avea deja o aripa distrusa. Am last-o pana azi cand am inlocuit-o.

MOTANUL

Citat din: Jimmy2011 din Martie 07, 2016, 10:18:20 PM

Sa nu te superi...dar albinele proaspat ecluzionate nu ajung pe scandurica de zbor niciodata !...Sau cel putin eu , inca nu am vazut.

Nu am de ce sa ma sțupar eu am scris '' dupa ce se inzdravenesc'' ajung pe scandurica de zbor. Asta presupune ca va trece un timp intre eclozionare si iesitul la primul zbor. Dar aspectul nu este mult diferit. Tot cu aspect infantil si perisor specific sunt.

@tinumaftei: pot sa se intample multe in cele 21 de zile. Asta am si scris. Ai dreptate.
De curiozitate e vorba de o familie la care nu ai modificat nimic din toamna? Ca sa omoare matca primavara intr-o perioada fara trantori nu e ceva tocmai obisnuit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Uneori, orizontul albinelor nu corespunde cu punctul nostru de vedere!

In ce priveste familia in cauza. Trantorii aici au aparut deja. Albinele schmba linistit matcile atunci cand au semnale specifice. Pentru asta matca trebuie sa depuna ou in botca construita pentru mazilirea ei. Unele nu depun ou acolo si atunci se trece direct la represalii. Controlat, stupul avea  botci de schimb pentru asa ceva dar fara ou!!

Pustu

Citat din: MOTANUL din Martie 07, 2016, 11:09:35 PM
... eu am scris '' dupa ce se inzdravenesc'' ajung pe scandurica de zbor. Asta presupune ca va trece un timp intre eclozionare si iesitul la primul zbor...

Cat inseamna asta ? o ora ? o zi ?