Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Dupa editare parca am minim 2 rame in plus in cuib . Rog pareri .

http://www.youtube.com/watch?v=IfhULZzJwK0

Cristel

Pustule, daca vrei "sa-ti traga" in cuib, delimiteaza prin ceva acel cuib! Unde e diafragma? Si un carton sa fie, dar sa marcheze pentru albine faptul ca au cuib intr-o parte si "hrana" de dupa diafragma poate fi dusa in cuib.
Ar mai fi o varianta de lucru, da ramele de tras de la o familie altei familii si tot asa. Cum simt ca e alt miros, imediat se activeaza "harnicia" de a duce in cuib ce au gasit.
Cred ca poti reduce mai mult cuibul, sa fie mai stranse in ghemul de iernare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Eu as mai fi scos 2 rame, cele pe care le-ai lasat la capat. Timpul pentru trasul mierii de catre albine  este redus. Deja e destul de frig afara. Saptamana asta le impachetez si eu si cu mila lui Dumnezeu ma mai vad cu ei in primavara. Asta daca nu ma apuca melancolia dupa jumatatea lui ianuarie si ma determica sa le bag cate o turta cu miere deasupra. Sper sa ma lase vremea sa imi fac treaba.

Am fost la o cunostinta incepator sa ii verific stupii. Se plangea ca el crede ca nu are mancare. Avea miere pentru doua ierni (mai multa decat las eu). Cu toate ca ii zisesem sa stranga fara mila, nu a strans. Stupi pe care ii lasase pe 7 i-as fi lasat pe 5.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Salutare baieti!
Nu am vazut niciodata la un apicultor experimentat cum si cat restrange cuibul. Eu pana acum i am restrans dupa cum am apreciat eu.  Daca ar fi fost dupa mine as fi lasat pe maxim 5 rame acea familie. Voi cum ati fi procedat.  :thanks:

dan sebastian

Te rog ca în discuția de mâine seara să pui problema chimizării  culturilor agricole, a neonicotinoidelor. Toți am vazut ce se intampla. Pt ca nimeni nu mai muncește viile și dau cu ierbicid când înflorește p. Țigăncii ai depopulare la salcâm cât cuprinde. Când te duci la rapița și da cu substanțe neecologice ai mortalitate mare. La fel la floare soarelui.
Am vazut azi pe știri agricole ca cei care s-au dus să protesteze la Madr cu apicultura contra interzicerii derogărilor folosirii neonicotinoidelor in agricultura au fost luati in batjocura. Sunt colegi de ai nostrii de la alta asociatie apicola.
Au comentat ca s-au intalnit sa sarbatoreasca un an de la ultimul protest si nu ca vor binele tuturor si al albinelor si al populatiei care consumă miere și al apicultorilor.
Jenant.

http://agrointel.ro/40922/protest-cu-apicultori-in-fata-la-madr-s-au-strans-cei-carora-le-au-murit-albinele-din-cauza-pesticidelor-ce-spun-fermierii-care-cer-derogari-pentru-neonicotinoide/
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eduard Rotaru

Citat din: dan sebastian din Octombrie 09, 2015, 04:33:09 PM
Te rog ca în discuția de mâine seara să pui problema chimizării  culturilor agricole, a neonicotinoidelor. Toți am vazut ce se intampla. Pt ca nimeni nu mai muncește viile și dau cu ierbicid când înflorește p. Țigăncii ai depopulare la salcâm cât cuprinde. Când te duci la rapița și da cu substanțe neecologice ai mortalitate mare. La fel la floare soarelui.
Am vazut azi pe știri agricole ca cei care s-au dus să protesteze la Madr cu apicultura contra interzicerii derogărilor folosirii neonicotinoidelor in agricultura au fost luati in batjocura. Sunt colegi de ai nostrii de la alta asociatie apicola.
Au comentat ca s-au intalnit sa sarbatoreasca un an de la ultimul protest si nu ca vor binele tuturor si al albinelor si al populatiei care consumă miere și al apicultorilor.
Jenant.

http://agrointel.ro/40922/protest-cu-apicultori-in-fata-la-madr-s-au-strans-cei-carora-le-au-murit-albinele-din-cauza-pesticidelor-ce-spun-fermierii-care-cer-derogari-pentru-neonicotinoide/

Ralax Dane ca majoritatea nu stiu ce e ala protest...prefera sa faca gargara...scuze, gargara online ca la asta se pricep toti in frunte cu "greii" apiculturii romanesti...

dan sebastian

Consider ca e necesară discuția.
Dacă Intrii în direct ridica problema.
Ai văzut ce se intampla la simplă ierbicidare a viei în primăvara. Nimeni nu mai pune mâna pe sapă.
La marii fermieri e și mai complicat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Vyktor

Citat din: Vyktor din Octombrie 09, 2015, 02:26:53 PM
Salutare baieti!
Nu am vazut niciodata la un apicultor experimentat cum si cat restrange cuibul. Eu pana acum i am restrans dupa cum am apreciat eu.  Daca ar fi fost dupa mine as fi lasat pe maxim 5 rame acea familie. Voi cum ati fi procedat.  :thanks:
.
O
????????  Pentru mine era important raspunsul

MOTANUL

#1088
Nu exista raspuns general valabil. Pentru ca nu avem stupi identici si nu sunt in aceeasi zona.
Adica ce este valabil pt. mine la campie sigur nu e valabil intr-o zona de deal sau munte - unde in maxim 1-2 saptamani nici nu o sa mai poata umbla in stupi.
Eu conform prognozei am zile cu 17 grade si in noiembrie in Bucuresti. (adica eu pot sa mai fac lejer si tratament cu VF si benzi cu mavrirol dupa).

Tinand cont de cele de mai sus:
Eu as fi procedat la fel (ramele negre in centrul cuibului); - OK
Ramele albe afara sau la margine. - OK
Ce nu este ok - gratiile sunt ridicate (sub 10 grade un soarice intrat face ravagii); Trebuie verificata temperatura si actionat in consecinta.
Tot 2 rame as fi scos si eu la acest moment (sa incarce mierea pe restul). Dupa - as face evaluarea (intr-o zi friguroasa bine m-as uita dimineata pe cate rame stau ele natural când sunt in ghem strans); Daca sunt pe 6 intervale raman 7 rame; Daca sunt 5 raman 6.
O verificare f. atenta a etanseitatii cutiilor (eu am avut o denivelare de 3-4 mm intre cuib si podisor si am gasit gheata in cuib in locul respectiv chiar unde statea cuibul; umezeala; pereti inegriti; etc); Adica o chestie minora vara poate produce mare deranj când e viscol si frig iarna. (vara nici nu o bagi in seama);

Stupii pe 10 rame in august la mine au ienat pe 6 rame anul trecut. Fiind destul de stransi au iesit bine in primavara.

Sa mai spuna si cei cu experienta mare mai multe... Eu sunt tot la inceput.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu

Multumesc tuturor pentru sfaturi . Noroc ca sunt in cod galben de ploi si trebuie sa mai aman lucrarile in stupina . Astept in continuare sfaturile dumneavoastra . Multa sanatate si numai bine .


Citat din: dan sebastian din Octombrie 09, 2015, 06:01:55 PM
Consider ca e necesară discuția.
Daca ati putea interveni ce bine ar fi !

Pustu

De la domnul Leonard cu dedicatie speciala si traducere in romana : Ferma apicola Vener


http://www.youtube.com/watch?v=FzgkZtFLeLs
http://www.youtube.com/watch?v=uMcFjZilRsc

Multumim frumos .

Pustu

De prin stupina

davcosti

Puteai să-ndoi un pic tabla de sus care culisează, să nu te chinui s-o miști! :P  =D>
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Pustu


Pustu