tratarea stupilor la exterior

Creat de taky86, Decembrie 10, 2007, 01:27:44 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

De ce ati facut partea superioara a lazii aplicata pe cea inferioara si nu in continuarea celei dintai?
Orizontal de 20 rame cu diafragma etansa pt 2 fam?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Stupii i-am cumparat, asa erau facuti. Partea superioara este propiu-zis, reazemul pentru capac, ea face cu peretele interior al doilea falt in care intra podisorul. insa faptul ca scandura e lata (12 cm) si se mai adauga si rama de la capac (9cm), iese un spatiu de 18-19 cm in care ar incapea o magazie de 1/2.
Stupii sunt intr-adevar de 20 de rame, au 2 urdinisuri, nu au deocamdata diafragma dar... sper ca o sa aiba.

D006

Sa vopsesc diferit urdinisurile, in eventualitatea unei diafragme fixe cu 2 familii?

D006


D006

adika asa

D006

Oare o sa le placa la albine?
:wink:
:razz: poate intra un roi in primavara... :rotfl:

PricopArthur

Nu rade cu roiul care intra singur intr-o lada.
Anul trecut, am avut stupii pe camp, iar acasa mi-au ramas cateva lazi cu faguri de rezerva. Mi-au venit de capul lor 3 roi. Urdinisuri inchise, dar au gasit o crapatura in lateralul unei lazi, un urdinis deschis de tata la momentul oportun, si unul nu mai stiu cum a intrat.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Inseamna ca pot fi optimist...
Multumesc!

D006

In weekend o sa "vopsesc" 5 nuclee noi cu 50% ulei vegetal si 50% ceara.
Incalzesc uleiul si pun ceara in el si dau cu pensula sa vedem cum iese.
Un profesionist aici si-a facut echipament de fierbe lemnul in ceara 10 - 15 min si arata superb.
Voi vedea cum ies si ale mele.

D006


bucovineanu

Citat din: fullfit46Sunteti mare fan Bush. :rotfl:
Probabil in perioada lui, ati cunoscut cea mai mare dezvoltare legata de apicultura si ati pus-o pe seama guvernarii d-lui Bush.  :wink2:
Cred mai degraba ca " Bush" este firma ce a fabricat stupii.

D006

Citat din: fullfit46Sunteti mare fan Bush. :rotfl:
Probabil in perioada lui, ati cunoscut cea mai mare dezvoltare legata de apicultura si ati pus-o pe seama guvernarii d-lui Bush.  :wink2:
Coincidenta de nume de familie.
Michael Bush este un apicultor profesionist de renume in domeniul Bio si da sfaturi foarte sincere si bune oricui intreaba.
Bush - Tufish este un nume ......... agricol.

milu56

Anul acesta au venit roiuri naturali si sau bgat singuri in lazi 40 de roiuri daca mai erau puse lazi veneau si mai multi.Am facut o poza azi dimineata cand inca nu era ziua bine in padure de eucalipt unde era un zumzet de albine,ca nu teai mai fi dus de acolo.

D006

Ai eu am "primit" 5 astfel de roi si dupa primi m-am pus pe munca si am construit 11 cutii nuclee pe 5 rame si am pus si in curtea altora.
Acum 2 saptamani mi-a intrat intro cutie un roi asa de mare ca ara albina pe 8 rame lustruind la celule.
Le-am dat sirop si ca o sugativa au tras 2 litri in 2 zile.
Le ajunge.

justy

Am o mica problema si va cer ajutorul. Am primit cateva familii de albine ieri si sunt in niste cutii care nu au fost vopsite.  Intrebarea mea:  pot sa le dau cu ulei de in daca au albine inauntru? le afecteaza cumva? Multumesc!