STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

salut romikele,
sa inteleg ca pavilionul este pt stupi verticali?
cu stima..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Iti dai seama cate tipuri de rame vei folosi?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

probabil pharaonu se refera la faptul ca nefiind interschimbabile creste volumul de munca si spatiul de depozitare
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

pana la urma depozitarea depinde de fiecare de cat este de gospodar, dar nu inteleg cum poate sa nu creasca volumul de munca cu atatea feluri de rame. poti sa explici putin. multumesc..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

milu56

Citat din: romikele din Decembrie 19, 2011, 11:57:41 PM
Nu are de ce sa creasca volumul de munca, dar creste gradul de ocupare al spatiului limitat si in consecinta productia.
Cat despre depozitare, cu putina organizare se pune totul la locul lui.

Daca voi ajunge la peste 200 familii, asa cum este programat, se schimba datele problemei... raman doar rame de 146mm.

Rame de 146 mm.sa intelege ca va fi un singur model de stup si o singura rama si eu cred ca cel mai bine este asa.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

milu56

Pentru incepatori este aceasta recomandare?

Adrian Roman


dumi

Nu practic apicultura de mult timp, am stupi DB 12 rame+10 rame late 1/2 magazin, am si DB 10 rame+9rame late 1/2, si orizontali in pat rece si cativa orizontali in pat cald. Nu am o experienta mare dar cred ca cel mai bun din sistememe enumerate este DB12 rame.
Compara in fisierul atasat, chiar daca face referire la ME.   

milu56

Stupul meu preferat e 12 + cat1/2 dar pt. apicultura industriala este cam greu corpul cu 10 rame de magazie.
[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=pqjnPJPT9LE[/jwp]

die furrer

stup pe 12 rame cat 1/2
gratie Hanneman ca are rolul sau
daca totusi apare puietul sus cred ca apicultorul e de vina (matci de salvare etc.)

cocobeny

Eu cum am mai scris mai sus am stupi pe 12 rame, dar si in momentul de fata familiile au cel mult 10 rame si diafracma, au puiet pe 8 rame si le-am pus magaziile si au inceput sa care miere sus in magazii, nu multa, dar sau apucat de treaba si de cladit rame in magazie, deci eu cred ca un stup pe 10 rame cu cat este suficient nu trebuie 12 rame, parerea mea dupa 3 ani de experienta, acuma fiecare cu parerea lui.   :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

dorindafi

ai sa vezi cand va fi un cules abundent cu o familie puternica cum vor cladi faguri dupa diafragma shi no sa-tzi fie ushor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cocobeny

Asta  as vrea so vad, sa imi cladeasca faguri dupa diafracma, ca nu cladesc nici foitele numai incet de tot, cules abundent anul acesta pana acuma nu a fost la noi in zona clujului, deci nu imi fac probleme da cladit dupa diafracma. :rotfl: :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

vdingo11

Buna ziua.
Doresc sa imi cumpar si eu 2 stopi vertical pentru a incerca si aceasta activitate.
Din pacate pentru mine sunt incepator si evident experienta zero.
Citind topicul nu am reusit sa ma lamuresc clar daca este mai bun un stup vertical de 1/1 si cat de 1/2 cu 10 sau 12 rame.
Vad ca nu s-a mai postat de mult deci poate experienta celor care le folosesc ar fi alta.
Ma gandesc ca din unul de 12 poate fi restrans la 10 (in cuib ma refer) dar invers nu prea.
In plus diferenta de pret nu este mare.
Multumesc