Teme de casa

Creat de PricopArthur, Noiembrie 17, 2007, 02:49:27 PM

« precedentul - următorul »

D006

m-am gandit si eu la solutia asta. dar:
- cand avem 4 stupi inegali ca putere in timpul unui cules. cum facem cu caturile?
- in momentul in care suntem in cules si sunt caturile pe stupi, manevrarea ramelor in cuib devine destul de dificila.
mi se par niste inconveniente destul de importante de care ar trebui sa tinem seama inainte de a construi un astfel de capac.

D006

Asa este sunt poate si avantaje dar si dezavantaje...Pt cele care sunt in urma cu un cat m-am gindit sa le dau si lor un cat dar izolat de familie..intre diafragma si capac....Sau le pun si la ''pisoi''-familia mai slabuta,catul dar il izolez cu folie de ceolofan si pe el diafragma...apoi capacul.
   cind luam capacul unic ar ramine diafragmele pe familiile in care nu umblam..le-ar tine loc de ''capac''..
  Sunt multe aspecte de care trebuie sa tin cont inainte de a face ceva..inainte de a chetui niste bani

PricopArthur

Cu un singur capac, si pregatirea pt transport e de 4 ori mai rapida.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Sa spun ca am ales modelul de stup...Sunt 2 posibilitati pt palet...sau ii pun in linie pe palet--am auzit ca ii spune ''targa''..sau cite 2 pe palet, 2 in fata 2 inspate -acesta ar fi varianta catre care inclin sa merg...incarcindu-i cu ajutorul unui ''motostivuitor tot teren''ar sta mai bine pe furci...
  Pina reusesc sa-mi iau motostvuitorul...am sa incerc ca la tractorul U 650 pe care il am sa ii atasez frontal sistemul de la un motostivuitor dezafectat...Teoretic, din informatiile dl-ui Combra caruia ii multumesc si pe aceasta cale, este posibil...totul este sa gasesc pe cineva care sa-mi faca lucrarea..persoana fizica ..sau firma. Daca nu pina la primavara ma iau eu de el..
  M-am gindit si la o macara usoar actionata electric sau hidraulic...macara pe care as montao pe tractor--mai greu din cauza spatiului atipic ,..sau pe o remorca de lungime 6,40 metri si latime 2,40metri...este doar platforma...pe care as tracta-o cu tractor U 650...
  Mentionez ca aceste utilaje de incarcare le voi folosii doar pe balta,..nefiind necesara omologarea lor la RAR pt acces pe drumuri publice...

D006

Citat din: bioSa spun ca am ales modelul de stup...Sunt 2 posibilitati pt palet...sau ii pun in linie pe palet--am auzit ca ii spune ''targa''..sau cite 2 pe palet, 2 in fata 2 inspate -acesta ar fi varianta catre care inclin sa merg...incarcindu-i cu ajutorul unui ''motostivuitor tot teren''ar sta mai bine pe furci...
  Pina reusesc sa-mi iau motostvuitorul...am sa incerc ca la tractorul U 650 pe care il am sa ii atasez frontal sistemul de la un motostivuitor dezafectat...Teoretic, din informatiile dl-ui Combra caruia ii multumesc si pe aceasta cale, este posibil...totul este sa gasesc pe cineva care sa-mi faca lucrarea..persoana fizica ..sau firma. Daca nu pina la primavara ma iau eu de el..
  M-am gindit si la o macara usoar actionata electric sau hidraulic...macara pe care as montao pe tractor--mai greu din cauza spatiului atipic ,..sau pe o remorca de lungime 6,40 metri si latime 2,40metri...este doar platforma...pe care as tracta-o cu tractor U 650...
  Mentionez ca aceste utilaje de incarcare le voi folosii doar pe balta,..nefiind necesara omologarea lor la RAR pt acces pe drumuri publice...
....baieti ceva idei pentru un sistem de incarcare ..mai automatizat...