nu au botci si totusi fac barba

Creat de mihaelahamciuc, Iunie 11, 2017, 11:00:25 PM

« precedentul - următorul »

mihaelahamciuc

Buna ziua. Caut si eu raspuns la o problema....Am trei stupi si din doi dintre ei am ridicat cate trei rame si am facut roi, de frica sa nu roiasca. Desi faceau barba la urdinis nu aveau nici o botca (asta acum 9 zile). Ieri am fost iar la ei, verificat fiecare rama, am gasit cateva potirase goale, la in stup le-am stricat la altul le-am lasat iar al treilea nu avea deloc. Au mag. dar nu prea au strans, doar la doi stupi vre-o trei rame, ultimul nu a strans nik. Aseara am observant iar ca fac barba. Intrebari : cu cat timp inainte de a face botci incepe acest comportamen? Roiesc sau nu? ce trebuie sa mai urmaresc? Cum procedez?

stefan1

  Probabil familiile sunt populate si au multe albine inactive (in lipsa de cules bun), in special albine tinere.Nu e obligatoriu sa roiasca, dar totusi albina odihnita este mai predispusa spre roire. Dar roirea nu are loc pana nu ai botci capacite in stupi. Daca ii controlezi saptamanal, poti surprinde inceputul cresterii de botci. S-ar putea ca si aerisirea stupilor sa fie deficitara si asta sa fie o cauza a barbilor. La calduri mari e bine ca stupii sa fie umbriti sau cu materiale izolante pe/sub capace.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaelahamciuc