Extragerea mierii cristalizate

Creat de ilieionita, Mai 06, 2017, 02:17:22 PM

« precedentul - următorul »

ilieionita

 Buna ziua!
Am si eu o problema, am 30 de rame blocate cu miere cristalizata si vreau sa le extrag.
Poate cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi.
(Mierea provine din hranirea de completare de anul trecut. Am pus in compozitie si sare de lamaie si tot s a cristalizat.Am folosit pentru hranire,dar tot mi au ramas)

oroles

Ori folosesti dulap de decristalizare a mierii (ceea ce sigur nu ai), ori le bagi inapoi in stupi la incalzit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Porfy66

Si daca le bagi in stupi se decristalizeaza? Ce stupi fierbinti ai !!!

mmacreanu

daca le bagi in stup la temperatura constanta peste 30 grade, mierea se decristalizeaza si o vor consuma albinele cand nu au ce!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea


ilieionita

 Le am lasat in cutii la soare, dar nu s au decristalizat.
M am resemnat o sa incerc sa le pastrez pentru toamna.
Multumesc.

balasbebe

Citat din: ilieionita din Mai 06, 2017, 02:17:22 PM
Buna ziua!
Am si eu o problema, am 30 de rame blocate cu miere cristalizata si vreau sa le extrag.
Poate cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi.
(Mierea provine din hranirea de completare de anul trecut. Am pus in compozitie si sare de lamaie si tot s a cristalizat.Am folosit pentru hranire,dar tot mi au ramas)
Dupa salcam este o perioada mai grea. Atunci poti sparge cuibul cu acele rame dar sa fie descapacita mierea. Daca sunt rame buune de ouat o sa vezi ce bine este. Cu cele mai vechi faci roi si le pui pe margine, dar asa cum sunt sa nu le descapacesti.

corneliuhrom

dupa extractie salcim descapacite si date in marginea cuibului [atentie la gaselnita] , parerea mea  [alegeti ce i mai bine  ]va doresc  %%-.

tinumaftei

Dacă ai stupi orizontali mai întâi trebuie sa stea 7-10 zile în stup să se încălzească și să înceapă o mică lichefiere la nivelul celulelor.
Pentru etapa următoare îți trebuie o "furculița electrica". Eu am cumpărat una de curând cu aproape 400 de lei. Are deschidere de vreo 15-16 cm și adâncime de lucru reglabila. Eu am reglat-o la vreo 7-8 mm.
În caz că mierea nu s-a lichefiat suficient scula asta te ajuta sa "bărbierești" rama până aproape de baza celulelor. Cu o furculița obișnuită nu ai nici un spor..

ilieionita

 Va multumesc pentru sfaturi.
Am introdus ramele in stupi ,dupa diafragma si le au golit.
Acum am o alta problema.
Azi am vizitat un stup lasat acasa(ceilalti sunt la f.s) si un vecin bine intentionat i a pulverizat cu spray de tantari.A venit seara, si prin aerisitorile de la capac a introdus jetul, se vede grasimea pe capac.
Ce trebuie sa fac ca pe viitor sa nu se mai repete?





Porfy66

Trebuie sa faci sa nu mai poata ajunge vecinul la stupul tau. Bine ca nu stie si alte metode sa iti lichideze albinele!
:yahoo_cry: