PROBLEME CU MUCEGAIUL IN STUPI

Creat de gabiiasi, Martie 16, 2017, 07:55:26 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

BUNA SEARA DRAGI APICULTORI. FIIND LA PRIMA IERNARE CU CEI 3 STUPI AI MEI AM GASIT MUCEGAI IN LAZI. MENTIONEZ CA CEI 3 STUPI SUNT 2 STUPI VERTICALI PE 10 RAME CU FUND PLIN IN PAT RECE SI 1 STUP ESTE CU FUND ANTIVAROA TOT PE 10 RAME. IERNAREA AM FACUT-O IN FELUL URMATOR: CEI 2 CU FUND FIX AU IERNAT PE 6 RAME CU DIAFRAGMA DE POLISTIREN IN STANGA SI DREAPTA CELOR 6 RAME, CU PODISOR CU O FANTA DE AERISIRE, ZIARE SI POLISTIREN IN CAPAC( SPECIFIC CA AERISIREA NU AM ACOPERITO CU ZIARE), IAR CEL CU FUND ANTIVAROUA A IERNAT PE 5 RAME,POLISTIREN STANGA DREAPTA CELOR 5 RAME,PODISOR CU PLASA ACOPERIT CU ZIARE,IAR O BUCATA DE PLASA LASATA LIBER (FARA ZIARE PENTRU AERISIRE) SUBARUL A FOST INCHIS.  IN MARTIE AM ACHIZITIONAT 3 LAZI NOI TOT VERTICALI PE 10 RAME IN PAT RECE IAR IN SOCLU AM 2 GAURI DE 65MM CU CAPACE DE INCHIDERE PE EXTERIOR CUM AR TREBUI SA IERNEZ IARNA VIITOARE SA NU MAI AM MUCEGAI IN STUPI LA STUPI NOI CEI CU GAURI IN SOCLU SI LA CEI VECHI CU FUND ANTIVAROA SI CEI CU FUND FIX.

corneliuhrom

parerea mea  cei cu fund fix  nu mai puneti in capac folie sau polistiren  deasupra cuibului materiale absorbante  ;se pot inlocui usor si in timpul iernii daca umezesc  urdinisul bine deschis [cca 1 cm pt fiecare rama cu albine ce intra pe iarna ]  ,mai cereti pareri si alegeti ce e mai bun sa aveti  %%- la  :bzz: . [nu am fund antivarooua  dar am vazut impachetaj   folie completa fara gauri pe toata suprafata ], cel mai bine  urmariti  impachetare pt iarna tip horn si  tip clopot , %%-.

Bistriteanul

Cantitatea de apa eliminata de catre familia de albine nu poate fi redusa/controlata, asa ca solutia este cresterea volumului de aer in care aceasta umiditate sa existe. Solutia este pastrarea corpului al 2-lea sau magazia, binenteles goala fara rame, peste corpul de jos.
Acest corp suplimentar asigura si spatiul necesar introducerii materialelor izolatoare (carpe, paturi) asezate direct peste rame.
Materialele textile sunt bune izolatoare si in acelasi timp lasa vaporii sa treaca.
Capacul stupului poate fi izolat cu polistiren, izolatie buna atit iarna dar si vara.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

gabiiasi

Multumesc pentru raspuns domnule Bistriteanu dar in cazul acesta paturile sau carpele cum ati spus puse direct pe rame nu vor sta umede pe rame existand riscul sa se faca mucegai pe speteaza.In cazul acesta spus de dvs. ar fi indicat ca aerisirile de pe soclu sa le tin deschise pe timp de iarna si o etansare cu paturi ori materiale absorbante in partea de sus+ catul pus deasupra.

Bistriteanul

Paturile nu vor mucegai, pentru ca aerul cald incarcat cu umezeala va trece prin paturi.Intradevar in anumite conditii,se pot observa mici broboane de apa pe partea superioara a ultimei paturi, acolo unde vaporii pot condensa sau datorita picurarii apei de pe capac, dar celelate starturi de paturi sunt uscate.
Am uitat sa precizez ca patura  se aseza peste rame  in mai multe straturi (minim2) si o parte se lasa in jos 15-20cm pe linga diafragma de polistiren. Volum de aer va fi deasupra paturilor si in laterala cuibului.
Daca se lasa rame dincolo de diafragma, acelea da, pot sa mucegaiasca.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

gabiiasi

Multumesc de raspuns Dl. Bistriteanu abia astept sa  iernez cum ma-ti sfatuit. Dar iernatul cu folie ce parere aveti este ok. Sanatate si sa auzim de bine.

Bistriteanul

Folia nu lasa umiditatea sa treaca. Am incercat varianta cu folie si fundul stupului deschis( sita), dar se vedeau picaturile de apa cum atarnau de folie. Prefer o circulatie mai redusa a aerului, o temperatura mai ridicata si mai constanta in jurul ghemului asigurata de un fund plin sau cu subarul introdus si carpe/paturi deasupra, decat frig, vant in jurul ghemului si turturi pe folie.

Iernez doar cu tzoale direct peste rame, magazia pusa, iar folia o folosesc in restul anului apicol.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

gabiiasi

D-l Bistritenu spuneti va rog carpele sau materialul care il puneti la ce perioada trebuie schimbat, va intreb deoarece eu stau la oras iar stupi ii am la 30 km de oras. Cu stima.

tinumaftei

Daca se ierneaza cu paturi pe rame, trebuie ca in spatele lor sa existe o buna circulatie a aerului, altfel ele se vor incarca de umiditate iar asta este un dusman la familiei de albine. Niste paturi ude se aseamana cu un dormitor cu peretii uzi!

gabiiasi

D-le tinumaftei fiti mai explicit cu circulatia aerului va rog. Spuneti-mi si dvs. va rog cum as putea ierna iarna viitoare  ptr. a nu mai avea mucegai in lazi si pe rame. Nu as dori si la iarna viitoare sa am mucegai in lazi. As dori sa stiu si cum as putea sa curat  lazile care am iernat in aceasta iarna de mucegai. Am citit ca merge cu soda5%(dar de care soda) sau arse cu lampa. Cu stima.

tinumaftei

Citat din: gabiiasi din Martie 20, 2017, 08:29:59 PM
D-le tinumaftei fiti mai explicit cu circulatia aerului va rog. Spuneti-mi si dvs. va rog cum as putea ierna iarna viitoare  ptr. a nu mai avea mucegai in lazi si pe rame. Nu as dori si la iarna viitoare sa am mucegai in lazi. As dori sa stiu si cum as putea sa curat  lazile care am iernat in aceasta iarna de mucegai. Am citit ca merge cu soda5%(dar de care soda) sau arse cu lampa. Cu stima.
Pai nu prea stiu ce stupi aveti, ce podisor, capac.. Ca sa va dau niste indicatii trebuie sa cunosc niste date concrete.

gabiiasi

#11
Stupi cu problema care am iernat sunt 2 stupi dadant pe 10 rame cu fund plin , podisor din osb cu o fanta de aerisire si un stup dadant pe 10 rane cu fund antivaroa care am iernat cu subarul inchis iar podisor are din osb cu trei gauri cu plasa ptr. aerisire. urmeaza miercuri sa renunt la acesti stupi si sa ii inlocuiesc cu 3lazi cu fund plin cu 2 gauri de 65 mm care au si capace si podisoare din osb cu 3 gauri de aerisire, mentionez ca la toti stupi am polistiren in capac.

gabiiasi

Anul acesta am iernat in felul urmator cei 2 dadant pe 10 rame cu fanta in podisor am pus polistiren extrudat stanga dreapta cuibului, urdinis de 5cm cu gratie antisoareci(din profil rigips) ,ziare peste podisor( aerisirea a fost lasata libera in partea din fata a lazi), iar cel cu fund antivaroua am iernat cu subarul inchis, la fel gratie antisoareci din profil rigips , urdinisul de 5cm, ziare peste podisor mai putin o bucatica la cele 3 gauri din podisor. Cu stima.

gabiiasi

Daca se poate o parere si petru lazile care le schimb miercuri fiindca cu ele am sa iernez cele cu gauri de 65 mm in soclu si pentru cei cu fund fix si fanta in podisor si cel cu fund antivaroua ca in iei ar urma sa iernez 2 roiuri de anul acesta. Sa nu mai patesc si la iarna ce am patit anul acesta.

oroles

Am mai spsus care sunt conditiile care indeplinite simultan genereaza mucegaiul

1. Lipsa circulatiei aerului.
2. Caldura
3. Umezeala
4. Intunericul

Daca se scoate una dintre componente mucegaiul dispare. Simplu, nu? ;)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani