Prefera matca fagure fara foita?

Creat de vasileion27, Iunie 03, 2016, 10:35:20 AM

« precedentul - următorul »

vasileion27

La efectuarea unui control un stup vertica de 12 rame plus cat de 1\2 a prezentat urmatoarea situatie: Cuibul in limite normale cu puiet si hrana. Catul cu 12 rame cateva cu nectar sa zic vreo 6 kg, iar  rama din mijloc pe care am bagato fara foita doar cu o fasie de 1,5 cm pe leatul de sus, era plina cu puiet de trantor capacit, nu mai erau mai mult de 5 celule fara puiet de trantor. In cuib mai era loc pt ouat. Intrebarea care mio pun este nu cumva matca prefera celulele crescute fara foita artificiala?

Cipi

daca foloseai ramele late, sau gratia Haneman, nu mai aveai puiet de trantor acolo.

vasileion27


andrei_georgian

Chiar si cu rama lata se mai intampla, nefiind poate cules puternic albinele nu ajung sa lungeasca celulele la maxim de aceea matca depune si in ramele late  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucovineanu

Citat din: vasileion27 din Iunie 03, 2016, 10:35:20 AM
Intrebarea care mio pun este nu cumva matca prefera celulele crescute fara foita artificiala?
Regina nu prefera celulele crescute fara foita, dar prefera celulele de trantor in perioada roitului. Daca in cat se pun rame care au si celule de trantor albinele vor depozita mierea numai in celule de albina si numai dupa ce nu mai au astfel de celule vor depozita miere si in celulele de trantor, asta bineinteles daca intre timp regina nu a pontat in acele celule.

vasileion27

Culesul este slab anul asta . pana acum niciun gram de miere scos din stupi in zona buzaului. Si vremea tot potrivnica este

bucovineanu

Probabil nu am fost destul de clar. In perioada roitului albinele rezerva cu prioritate celulele de trantor pentru ca regina sa poata ponta in ele deoarece pentru perpetuarea speciei au nevoie si de masculi. Nu faptul ca acele celule au fost crescte fara foita au facut ca regina sa ponteze pe acea rama, ci faptul ca erau construite pentru a creste trantori.

varza

#7
Construiesc cu celule de trantor daca introduci o rama oarba si e normal ca matca sa oua cu preponderenta pe acea rama..... e in mijloc iar familia are nevoie de trantori pe care ii creaza mai greu pe ramele cu foita/ construite. Daca vei mai baga o astfel de rama vor depune alti trantori si acolo...... probat. :lol: Vei observa de asemenea dupa ce extragi mierea sau vine o perioada fara cules ca acea familie arunca afara o gramada de trantori si chiar uneori larve de trantori...... care evident au fost hraniti . In momentul aparitiei unui alt cules matca iar depune trantori...... ceea ce inseamna consum si ocuparea albinei cu cresterea acelui puiet care cel mai adesea iar il arunca afara cum se termina culesul.