Miere necapacita

Creat de Cristel, Mai 25, 2016, 07:59:54 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Buna seara.
Am trecut pe alt sistem de stup, vertical cu magazii de 1/2.
Pentru ca nu sunt in permanenta in stupina am pus cate 2 magazii sau chiar trei. Partea delicata este ca sunt stupi care au adunat miere in magazii dar inca nu au capacit-o, desi salcamul s-a terminat demult... Sunt rame pline pe 2/3, altele pe 1/2. Cum procedez sa capaceasca mierea pentru a o extrage? Le iau din ramele care sunt mai goale, care nu sunt foarte pline si le dau ca "stimulare" pana capacesc ceea ce "aduna"? E adevarat ca si anul asta a fost foarte capricios, cu ploi foarte multe. Ma bucura faptul ca au construit ramele de magazin, anul viitor va fi mai simplu.
Multumiri anticipate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Aurelian A.

Dar de ce trebuie sa fie capacita mierea? Nu au capacit-o pentru ca nu au mai avut cules,sa umple celule si sa capaceasca. O poti extrage si fara sa fie capacita,asta nu inseamna ca nu e maturata.spor la treaba :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Cristel

Nu as extrage pentru ca se spune ca trebuie sa fie maturata, iar semnul maturarii este capaceala pe aproximativ 1/3 din rama. Prefer sa las sa adune si tei decat sa scot o miere care fermenteaza dupa o anumita perioada pentru ca nu a fost maturata.
Cel putin asa e teoria si asa am practicat pana acum. E adevarat ca s-a terminat culesul, dar astept si semnalul ca mierea e maturata! :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

yulian

Ti-a raspuns Aurelian...extrage. Mierea este maturata, dar nu are cu ce sa o completeze ca sa o si capaceasca. Astepti degeaba si arunci si cu salcamul pe geam..  :nono:

Cristel

Multumesc pentru sfaturi!  :P Sper sa mai am ce lua, la cata populatie e in stupi...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

NYK74

Extrage nu avea frică, e bine că ai ce scoate, eventual mierea scoasă o lași în "maturator",în butoiul de decantare, un pic mai mult, nu acoperi cu capac, doar cu pânză, cu tifon, așaam văzut că fac aici stuparii.

cipik

Daca ai si var nestins îl poti pune lângă miere sa tragă apa.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefan1

  Albinele nu lasa nectarul in stup neprelucrat, ca ar fermenta. La o saptamana de la terminarea culesului, poti extrage fara grija mierea chiar daca nueste capacita. Va fi groasa si cu procentaj de apa in limite normale.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)