Probleme cu roirea. Ajutor

Creat de vasileion27, Mai 12, 2016, 09:57:23 PM

« precedentul - următorul »

vasileion27

Un stup vertical pe 12 rame acum vreo ,2 saptamani era pe 12 rame pline de albina dintre care 8 puiet. Cand sa ii pun catul vad ca avea botci de roire si capacite si necapacite. Iau 4 rame cu puiet la care rup botcile si impreuna cu matca batrana le mut in alt stup gol peste care am mai scuturat 2 rame. Instupul care a vrut sa roiasca a ramas 4 rame cu puiet toate varstele si una pastura miere  . ramele aveau 2 botci mari capacite si altele necapacite. Dupa cateva zile iam mai bagat o rama cu larve si vreo ,2 goale sa bage salcam.. azi am facut o verificare la acest stup si am observat ca srupul are 10 rame ocupate de albina si inca si dupa diafragma. A bagat vreo 10 kg nectar. Una din cele 2 botci e inca capacita dar f aproape de eclozionare, cealalra a eclozionat . verificand celelalalte rame am mai gasit botci capacite si vrand sa le distrug cu dalta eu de fapt am eliberat 3 sau 4 matci f frumoase .  acest stup nu are puiet decat 2 palme de capacit. Dc nu au ros albinele celelalre botci daca a eclozionat o matca. Acest stup va roi daca are mai multe matci neimperecheate? Mentionez ca am 7 stupi. Nu am nuclee roinite etc. Multumesc

bucovineanu

Familia respectiva odata intrata in friguri vrea sa finalizeze roitul. De aceea prima regina eclozata nu a distrus botcile. Daca are numai regine eclozate isi va alege una si nu va roi. Daca mai are vreo botca nedistrusa, e posibil sa roiasca.

vasileion27

Sa il mai verific o data? Sau sa ii schimb locul cu un roi slab?

apivasmob

Sa te rogi sa fie vreme urata 2 zile sa se aleaga una din ele.(le gasesti omorate pe scandura de zbor).
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: apivasmob din Mai 13, 2016, 07:10:45 AM
Sa te rogi sa fie vreme urata 2 zile sa se aleaga una din ele.(le gasesti omorate pe scandura de zbor).
Sa o lase mai usor cu rugaciunile ca deja ploua destul. :D La mine a inceput o ploaie de vara care sigur nu se opreste prea curand.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vasileion27

Azi la buzau e o vreme super. E soare si in departare se intrevad nori. E o graba pe ele in a aduce nectar de salcam , cred ca simt ca se apropie ploaia. Stupul cu matcile neimp. Are si el frecventa mare de albine care aterizeaza si decoleaza de pe scandurica , el nu are deloc puiet necapacit .

silvius

Citat din: vasileion27 din Mai 12, 2016, 09:57:23 PM
Dc nu au ros albinele celelalre botci daca a eclozionat o matca. Acest stup va roi daca are mai multe matci neimperecheate? Mentionez ca am 7 stupi. Nu am nuclee roinite etc. Multumesc

Nu omoara/rod matci/botci doar in momentul in care matca care a eclozionat prima data s-a imperecheat !?

De ce nu cumperi doua trei roinite sau eventual sa modifici o lada pentru 3-4 nuclee si cu botcile ramase faci familii ajutatoare?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

vasileion27

Ai dreptate ar fi cea mai buna solutie dar nu mai am nicio cutie goala. Sunt la inceput de drum si stau f slab cu logistica

silvius

Stai cumva in apropierea clujului ? Daca da  te as putea ajuta cu doua lazi pe rama normala pana te mai redresezi ...le am date la un prieten care cred ca nu le foloseste pentru moment
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

vasileion27

Nu sunt aproape de cluj, sunt la buzau. E departe. Multumesc pt amabilitate.

Porfy66

@vasileion27
Eu cand am probleme cu vre-un stup care vrea sa roiasca in perioada salcamului procedez astfel:
Iau matca cu o rama de puiet capacit in totalitate, o rama cu pastura sau miere si le pun intro cutie goala apoi completez cu rame cu faguri artificiali pana la capacitatea lazii. Mai sctur o rama sau doua cu albina doica de pe rame cu puiet larvar.
Stupul astfel format il amplasez pe locul unde era stupul initial. Acesta va avea matca si va prelua toata albina culegatoare si din ziua urmatoare se pune pe treaba. Salcamul fiind inflorit in cateva zile o sa vezi ca acel stup se umple cu miere.
Stupul initial (cel care avea botci de roire)  il mut pe o alta pozitie in stupina, si va avea avea puiet in toate stadiile, albina doica si 1-2 rame cu miere si pastura. Rup botcile si las 2 botci frumoase. Mai verific peste cateva zile daca nu si-a tras si alte botci.  Completez lada cu faguri pana la capacitatea maxima si pe o rama cu fagure crescut pulverizez apa care sa le ajunga cateva zile pana incep sa se formeze primele albine culegatoare. Acest din urma stup in perioada pana se imperecheaza matca va merge inainte deoarece are multa albina tanara care eclozeaza zilnic. La floarea soarelui ambii stupi sunt apti de cules si poti face productie. In toamana intri parctic cu doua familii..
:hi: :hi: :hi:

vasileion27


ciucur

Citat din: Porfy66 din Mai 16, 2016, 06:52:16 AM
@vasileion27
Stupul initial (cel care avea botci de roire)  il mut pe o alta pozitie in stupina, si va avea avea puiet in toate stadiile, albina doica si 1-2 rame cu miere si pastura. Rup botcile si las 2 botci frumoase. Mai verific peste cateva zile daca nu si-a tras si alte botci.  Completez lada cu faguri pana la capacitatea maxima si pe o rama cu fagure crescut pulverizez apa care sa le ajunga cateva zile pana incep sa se formeze primele albine culegatoare.

Cum vor creste familiile acele foite de ceara? Cu celula de albina intrucat e cules de la salcam, sau baga si de trantor ca nu e regina eclozata in stup?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Kiwi Bee

Nu are de ce sa faca celule de trintori. Vor fi celule normale.

apivasmob

foitele de ceara  cand nu este matca in stup roiul mai mult le strica , construiesc si celule de albina, trantori si botcute.
Sanatate tuturor apicultorilor