Incepator, probleme cu pregatire roire

Creat de exari, Aprilie 06, 2016, 11:21:39 PM

« precedentul - următorul »

exari

Am primit un stup (dadant 12 rame 1/1 + cat 1/2, catul nu e montat), o sa fac ceva poze maine. Omul mi-a zis ca e o familie puternica, si sa ma astept la o roire pe la jumatatea lui mai. pana in mai o sa mai aduc un stup + cat identic.

Problema mea e ca am defectiuni oculare. In general vad bine, dar am glaucom si sunt discromat, asa ca mi-a luat mult sa vad matca desi practic mi-o arata cu degetul.

Citesc stuparitul + albinele si produsele lor, dar m-ar ajuta si o parere/ film youtube. Caut o metoda de roire artificiala (cea naturala nu prea merge pentru ca merg acolo ~2 zile pe saptama) care sa nu implice gasirea reginei.

Vreo idee ? Mi-a fost recomandata taranov.

Multumesc.

stefan1

  Bun venit pe forum!
  Acuitatea vizuala ar fi un avantaj in lucrul cu albinele, dar unul din cei mai mari apicultori, elvetianul Francis Huber care a inventat (in 1789) stupul cu rame mobile, era orb. Cat priveste gasirea matcii, multi stupari incepatori au dificultati a o gasi si chiar a o recunoaste, confundand-o fie cu un trantor fie cu o albina- doica, mai mare. Daca ai timp sa citesti cele scrise pe forum, o sa gasesti si metode de formare a roilor artificiali si poti sa iti alegi ce ti se potriveste. Totusi un an sau doi la inceput ar fi bine sa apelezi la un prieten stupar si sa vezi concret cum procedeaza la formarea unui roi.
  Foarte simplist, daca o familie o imparti in doua, fara a cauta matca, asezand cei doi roi formati de o parte si alta a locului unde a fost familia-mama (ca albinele culegatoare sa se repartizeze cat de cat egal intre cei doi roi), ai realizat simplu divizarea. Dupa doua zile controlezi cei doi roi. In unul va fi matca si va fi in regula. Cel fara matca incepe sa modifice celule cu larve mici, ca sa le transforme in botci, sa-si 'creasca' o noua matca. Acestuia i se va distruge botcile incipiente si i se pot da botci mature sau o regina fecundata sau nefecundata.
  Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Eu am un prieten care nu are probleme cu vederea deloc si are albine de 2 ani. Nici acum nu gaseste matca.
A zis ca a incercat si nu o gaseste (de cate ori e fara vecin nu da de ea).

Asa ca apeleaza la ajutor pentru verificare stupilor (el ii plimba - face cutiile ramele, etc.)

Incearca sa-ti faci mana pe un stup cu putine rame si putine albine (slab populat) / 3-5 rame. Daca nu gasesti matca in el apeleaza la ajutor. Degeaba cunosti 10 metode de inmultire daca nu gasesti matca.

Când scoti rame sa faci un roi trebuie sa stii unde a ramas matca. (intr-un fel trebuie sa fie ramele acolo unde ramane - si in altfel ramele din cel fara matca).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Citat din: MOTANUL din Aprilie 19, 2016, 05:20:46 PM

Când scoti rame sa faci un roi trebuie sa stii unde a ramas matca. (intr-un fel trebuie sa fie ramele acolo unde ramane - si in altfel ramele din cel fara matca).
Pai ca sa stii unde e matca poti scutura toate albinele in noul stup si sa il muti pe o noua pozitie. Asa stii ca matca ai mutat-o. Culegatoarea ti se intoarce pe vechea locatie, pe noua locatie ramanand matca si albina doica. Eu chiar recomand metoda pentru cei cu probleme oculare. Nu e chiar asa de important sa vezi matca atunci cand faci roiuri. Eu nici nu stau sa o caut...

Socrul meu care ma ajuta foarte mult la stupi a fost operat de cataracta la ambii ochi. Si-a facut si corectie de miopie. Chiar si cu vederea aproape perfecta, tot greu vede matca. Eu uneori o vad de sus in stup, fara sa ridic rama si i-o pun in mana spunandu-i ca acolo e matca si ca am vazut-o eu. Ii ia ceva timp pana sa o gaseasca. :D Mai glumesc cu el si ii zic ca a dat banii degeaba pe operatie. :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: oroles din Aprilie 19, 2016, 06:16:26 PM
Culegatoarea ti se intoarce pe vechea locatie, pe noua locatie ramanand matca si albina doica.

Ok si ce faci cu atata culegatoare intr-o cutie? Nu trebuie sa-i pui rame??
Adica tot la gasit matca ajungi ca ai nevoie de rame cu puiet si in stupul asta nou.

Din experienta mea merge prost o familie cu multe culegatoare (adica stagneaza un pic dupa care se dezvolta cum trebuie când se echilibreaza raportul de albine tinere-culegatoare.

Cel mai bine mergi la roire artificiala cu matca fecundata (impactul e minim - in cateva zile ai deja oua daca matca e bine acceptata).
Sanse de esec extrem de mic (am scapat odata o matca mica la control si a omorat matca nou-introdusa; sau se intampla sa nu inceapa ponta matca introdusa). Sanse de esec 1 din 50.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Citat din: MOTANUL din Aprilie 19, 2016, 09:03:54 PM


Ok si ce faci cu atata culegatoare intr-o cutie? Nu trebuie sa-i pui rame??
Adica tot la gasit matca ajungi ca ai nevoie de rame cu puiet si in stupul asta nou.

Din experienta mea merge prost o familie cu multe culegatoare (adica stagneaza un pic dupa care se dezvolta cum trebuie când se echilibreaza raportul de albine tinere-culegatoare.

Cel mai bine mergi la roire artificiala cu matca fecundata (impactul e minim - in cateva zile ai deja oua daca matca e bine acceptata).
Sanse de esec extrem de mic (am scapat odata o matca mica la control si a omorat matca nou-introdusa; sau se intampla sa nu inceapa ponta matca introdusa). Sanse de esec 1 din 50.
Pai la culegatoare ii lasi ceva oua si larve ca sa aiba de unde sa isi traga botci de salvare. Ruttner spune clar ca o botca crescuta din larva de o zi este la fel de buna ca una de SL. Ceva mai multa culegatoare nu ar strica. Cu cat mai multa, cu atat va creste o matca mai buna. Stim ca botca este capacita in ziua a 9-a de la depunerea oului, sau in ziua a 5-a de la trasul botcii din larva de o zi. Cum albina poate trage si din larve mai in varsta, in ziua a 4-a de la operatia de orfanizare, sau chiar un pic mai devreme ar putea sa aiba botci capacite. Daca in stup are si botci capacite si necapacite in ziua a 4-a, se pot distruge cele capacite si se lasa cele necapacite. Asa te asiguri de calitatea unei matci. Daca esti ceva mai inconsecvent lasi albinele sa isi duca munca pana la capat si sa isi scoata matca pe care si-o doresc. Daca nu exista accidente (matci pitice, probleme la imperechere) garantez ca acea matca va da un oarecare randament 1-2 ani, dar nu mai mult.

De ce trebuie sa vezi matca? In stupul unde ramane cu doica, cu ceva puiet gata de eclozare ii bagi rame cladite, bune de ouat. Eventual mai ajuti cu ceva sirop. Ai impresia ca in stupul pe care l-ai orfanizat va ramane prea multa culegatoare? Eu zic ca nu. Fa proba si ai sa vezi ca intr-un stup normal ai multa doica, mai ales in perioada asta. Singura problema e ca in prima zi stupul nou format (cel cu matca) nu va culege si trebuie protejat prin reducerea urdinisului.

Nota: Aceasta metoda se recomanda celor cu 1-2 stupi. Cei cu mai multi isi pot creste singuri regine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

S-au il lasi sa roiasca si iti pregatesti rame si o cutie, si gata nu mai trebuie sa vada matca si are si matca in cel vechi.
Sanatate tuturor apicultorilor

corneliuhrom

divizarea simpla [d l  stefan ]in ast caz este buna ,daca vrea extindere este bine sa lase sa faca botci si la capacire cind matca cinta sa imparta in mai multi cu stolonarea matcii in viata [o parere cornel vasiesti .]

stefan1

Daca exista in stup deja botci capacite, regina batrana poate pleca in orice zi sau poate chiar a plecat cu un roi, daca nu ai observat/ calculat data cand incep botcile sa fie capacite. Daca formezi un roi si cu regina batrana si cu botci, pot interveni mai multe situatii:
  - se poate ca 'roiul' cu matca batrana sa roiasca totusi, daca la el au ramas grosul culegatoarelor
  - se poate ca in roiul in care se nimereste regina batrana, aceasta sa fie omorata de una din reginele care ies din botci
  - se poate si ca roiul, lipsit de culegatoare, sa permita reginei sa intepe botcile si sa ramana mai departe regina batrana

  Deci ca sa poti prevedea ce se intampla cu roii formati, e bine sa stii in care e regina veche si sa rupi botcile din acesta, daca vrei sa mai pastrezi acea regina si sa nu ai pauza in puiet.

  Daca sunt dificultati in a detecta regina, aceasta se poate marca, eventual cu o culoare usor observabila, chiar daca nu mai tii cont de codul culorilor de marcare. Iarasi, aceasta operatie ti-o poate face cineva care are experienta, odata la toate familiile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Dl. stefan, eu cred ca îmi bat capul degeaba explicând.  De unde reiese din metoda propusă de mine ca regina ramane cu culegatoarea? E clar din ce am zis eu  ca regina ramane cu doica si nicicând nu va roi. Oricum, cum sa nu stii unde e matca daca scuturi tot în stupul nou format? In plus poti sa iti dai seama de prezenta matcii si dupa alte semne (puiet capacit, populatie de albine, prezenta botci etc.). Si cum sa prinda omul matca sa o marcheze daca el are glaucom si nu o vede? Doar daca i-o marcheaza cineva...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

@oroles, eu nu am raspuns la mesajul tau, ci la cel postat de Corneliu, care vorbea de formarea a mai multi roi dintr-o familie in stare de roire.
  Am spus ca la marcare poate fi ajutat de un prieten cu experienta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Aprilie 21, 2016, 07:59:10 AM
@oroles, eu nu am raspuns la mesajul tau, ci la cel postat de Corneliu, care vorbea de formarea a mai multi roi dintr-o familie in stare de roire.
  Am spus ca la marcare poate fi ajutat de un prieten cu experienta.
Ok, am inteles. Scuze!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

referitor la impartirea in mai multe mini roiuri se vor face fara matca numai cu botci mature [matca se indeparteaza cu 2 ,e rame fara puiet si eventual tinut acest roisor 24 ore la rece ], asta daca vrea sa faca mai multi [cu alte investitii ulterioare .spuneti mi daca am gresit ,cu stima cornel vasiesti .

stefan1

   Este riscant sa faci miniroi la aceasta data, cand temperaturile in special de noapte pot fi scazute. Daca acei roi sunt doar pe 2-3 faguri, mai pierd si culegatoarele daca sunt formati pe aceeasi vatra, albinele ramase nu mai pot asigura caldura optima pentru puiet, care va duce la o dezvoltare cu probleme. Parerea mea este ca acum nu e bine sa imparti o familie mai mult decat in doua, dar mai bine daca i-ai lua doar 1-2 faguri, in cazul ca te temi ca intra in stare de roire si sa incerci sa fructifici culesul de salcam. In acest caz un roi se face din 2-3 familii, dar este neaparat necesar sa vezi reginele.
   Roii formati cu botci, mai multi dintr-o familie, au avantajul ca nu au probleme cu acceptarea botcilor. Dar trebuie si sa tii cont ca o familie facuta cu botci de roire va avea la randul ei o mai mare tendinta de roire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

asa este cum a ti spus d le stefan am omis sa spun ca la impartirea mini roiurilor sa se faca cu deplasarea lor fara sa se poata intoarce la stupul mama [cu asigurarea hranei si impachetaj corespunzator ],aceasta in ideea de a si inmulti intensiv stupina .;este bine sau nu spuneti mi  :nod: s au ^:)^