Intrebare

Creat de Alex U, Mai 30, 2013, 05:53:43 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Familiile orfane nu cladesc nimic, cu atat mai putin cele bezmetice. Pune mana si mai citeste vreun manual de apicultura.

oroles

Citat din: bucovineanu din Iunie 19, 2013, 10:55:46 PM
Familiile orfane nu cladesc nimic, cu atat mai putin cele bezmetice. Pune mana si mai citeste vreun manual de apicultura.
Confirm! Am avut 4 stupi orfani si le-am bagat si lor cate o rama cu FA de curiozitate sa vad daca cladesc. Bineinteles ca dupa 2 saptamani rama cu FA era la fel. Mai mult, o rama era roasa in dreptul sarmii. Dupa aparitia reginei in stup au inceput sa  ia in lucru timid rama.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

revin cu roiul "besmetic"iam bagat in urma cu 6zile un fa. surpriza a inceput sal cladeasca ,duminica ma uit sa vad cum sunt capacite celulele trintori sau lucratoare daca sunt de trintori ramine fara ramele cladite (cele cu ,miere si pastura)las decit 2rame fa.si dumnezeu cu mila.

crisian-nicolae

#63
astazi de dimineata am umblat in roiul "besmetic"am observat citeva celule capacite ,surpriza ereau de lucratoare inprastite pe rame pe ambele parti .
am mai gasit botci cu larve in ele cam 5-6 la numar pe rama ultima acoperitoare,dupa marimea unora dintre ele cam in 2-3zile le capaceste imi puteti spune si mie ce este acest roi ca am tot citit prin carti dar numi dau seama unde sal incadrez,este besmetic sau nu oricum il las sa vad ce se intimpla cu iel  :uimit:
mentionez ca fa ce lam introdus cu 6 zile in urma lau CLADIT pe 1/2 din suprafata pe o parte iar pe cealalta mai putin :smile:

crisian-nicolae

nusi da nimeni cu parerea ^:)^

SPYKAL

Citat din: crisian-nicolae din Iunie 23, 2013, 01:21:23 PM

mentionez ca fa ce lam introdus cu 6 zile in urma lau CLADIT pe 1/2 din suprafata pe o parte iar pe cealalta mai putin :smile:
Daca vrei sa ti-l cladeasca uniform pe ambele parti, intoarce-l. Acum depinde si intre ce rame l-ai introdus. Eu de obicei le asez intre rama cu puiet larvar si puiet capacit. Sanatate maxima si butoaie pline!!!

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Iunie 23, 2013, 06:43:43 PM
nusi da nimeni cu parerea ^:)^
Se stie ca romanii au trei sporturi la care sunt campioni:
1. Datul cu parerea.
2. Aruncatul cu privirea.
3. Fuga de responsabilitate.
Cum sunt roman, o  sa imi dau si eu parerea.
Cand am format niste roiuri am pus doua rame necladite, una la un capat si una la celalalt capat. Am observat ca albinele cladesc acele rame in functie de directia in care isi duc cuibul. In consecinta, vezi si tu in ce capat cladesc mai bine sau unde isi duc cuibul (spre stanga sau spre dreapta) si baga-le rama acolo. Nu uita sa o intorci ca sa ti-o cladeasca cat mai repede.

Personal nu sunt de acord cu o chestie. Nu ca ar fi rau, dar asa imi place mie. Nu duc niciodata o rama necladita langa puiet larvar dintr-un singur rationament. O rama necladita nu are miere, iar albinele doici ar trebui sa faca un  drum mai lung sa aduca din alta parte hrana pentru puiet. Se stie ca numarul de treceri ale unei albine pe la celula ouata in prima saptamana este foarte mare (de ordinul miilor). Prefer sa dau ramele la capat sau langa puiet capacit.  Cineva mai experimentat iti poate spune mai multe...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

#67
ieri am scuturat roiul besmetic ,am recuperat toate ramele am decapacit si am scos cu jet de apa tot puietul de trintori le mai tin in pivnita 2-3zile dupa aceia le impart la celelalte roiuri dupa necesitate.albina ce sa intors la vechiul loc in stupina a intrat in stupul de linga dar problema a fosta ca pe o parte intrau vii si pe cealalta le scoteau moarte(macel mare)pe seara cind sau linistit am deschis stupul uitinduma am descoperit matca intreaga si nevatamata se plimba linistita.

crisian-nicolae

ce fac cu o mina de albine care a ramas in stupul besmetic ,mentionez ca am dus stupul in fundul curti unde lam scuturat ce a ramas din scuturare a intrat in stup unde leam pus o rama cu ceva mincare .
le las acolo pina mor toate de batrinete sau pot face ceva cu ele miar cam trebui stupul pentru un roi care se afla intrun nucleu :uimit:

happy

Nu mai pierde vremea cu bezmeticele.Scutura cutia si foloseste-o pentru nucleul format.Am patit si eu ca tine,i-am scos toate ramele si i-am pus 2 botci in bigudiuri pe o rama goala.S-a format un roi pe care o sa-l scutur si recuperez cutia.Ramele scose sunt deja deformate celulele asa ca numai paguba aduc bezmeticele. ))/
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

fiug1970

oroles,daca tu ai clasificat trei sporturi nationale,eu iti dau si cinci operatiuni aritmetice:cele patru operatii aritmetice..sant cinci:
adunarea
scaderea
inmultirea
impartirea
siii....nimereala!(eu uzual folosesc cuvantul"brodeala"`pt.partea dinspre moldova)
la fel de neaose ca si sporturile nationale exemplificate de tine!