Intrebare

Creat de Alex U, Mai 30, 2013, 05:53:43 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

suptiri de 2mm lungime maro sunt 10 pe cm2 iam gasit pe tabla subarului majoritatea morti dar si vii.
ce sunt :uimit:

crisian-nicolae

#16
sunt triungiuline(cam asa ceva)si se trateaza cu mavriol :uimit:

stefan1

Citat din: crisian-nicolae din Iunie 05, 2013, 04:13:21 PM
matca ecouzionata chitaie ca un soarece sa-u chiar am un soarece in stup =)) =))
nu se aude ca la marian 6777 ci mult mai suptire :uimit:

  Pe vara soarecii nu pot sta in stupi ca repede sunt anihilati de albine. Controleaza-ti familia ca e posibil sa vrea sa roiasca. Daca asculti cu urechea la peretele lazii, se aude zgomotul activitatii albinelor iar uneori si un 'tiuit' care poate proveni si de la o albina jenata de alta. Ai auzit in videoclipuri cum e cantecul matcilor. De obicei e un cantec repetat de 3-4 ori, dar poate sa fie si doar o singura 'cantare' care se repeta dupe o perioada destul de mare de 2-3 minute. Din ce se apropie momentul roirii cantatul este mai intens. Sunetele emise de matci sunt de doua feluri: subtiri emise de regina libera fie cea batrana fie una tanara si alte sunete mai groase, infundate, provenind de la reginele din botce.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crisian-nicolae

este un roi pe 4 rame caruia ia eclozionat matca in urma cu tri zile in rest toate botcile au fost roase.

radu elena

Problema este ca ma reclamat la politie unde sunt chemat luni 10.06.2013. Va rog sa/mi spuneti ce pot sa patesc sau cum sa pun problema la politie.
Va multumesc.

bucovineanu

La politie arata-le ce scrie in legea apiculturii. Nu o sa patesti nimic, legea e de partea ta. Dar totusi e bine sa cazi la pace cu vecina, daca e posibil si ai cu cine te intelege. Daca ramaneti in dusmanie poate usor sa le faca un rau albinelor. Vorba buna si un borcan de miere fac minuni.

radu elena

Va multumesc pentru raspuns. Am incercat sa ma inteleg cu respectiva doamna dar in afara de injective, injuraturi si amenintari nu am auzit altceva de la ea. Doamna respectiva este un pic prietena cu alcoolul.

madnes_marius

Acum recent am patit si eu cu vecinii de langa, stupii mei sunt la mai bn de 50 metri de drum si de casa lor.... problema a fost ca dupa doua case incepe sesul unde oamenii isi mai duc viteii si caii la pascut, dupa terminarea sesului au fost plantate vo 60 ha rapita si albinele i-au atacat calul vecinului....acesta fiind in directia de zbor de unde veneau albinele de la rapita.
S-a dus vecinul si a facut reclamatie la politie si politia l-a chemat pe bunicamiu si pe vecin sa dreaga problema, faza e ca terenul unde tin stupii e al lu bunicamiu numai ca eu am arendat de la el terenul unde sunt stupii, si la primarie stupii sunt inrregistrati pe numele meu.
Stau si ma gandesc daca ii murea vecinului calul, ce se intampla.... eram obligat sa il despagubesc? se facea expertiza....reconstituirea ...calul a fost intepat de albinele mele, de viespi....sau de albinele altor stupari din sat....????

Alta problema e ca bunicamiu nu vorbeste cu vecinul si copiii acestuia din cauza altor altercatii din trecut, acestia de fiecare data cand tre pe langa bunicamiu....ii reproseaza ca albinele, ca nush ce mai are el pe suflet, intr-un cuvand il hartuire, cum as putea rezolva ...i-as reclama la politie pt hartuire, totusi ma gandesc sa nu ii prinda pacatu sa sara gardul si sa-mi dea cu insecticid  la urdinisele stupilor

crisian-nicolae

salutare  am o intrebare la care nu am gasit raspuns in carti ;in momentul cind am umblat intrun roi si am observat matca tinara ne fecundata si-a lut zborul de pe rama si dusa a fost ,mai sunt sanse sa se mai intoarca la stup sa-u sa-mi iau la revedere de la ia. ))/ ))/

marian_6777

Au mai fost situatii deastea expuse pe aici pe forum, si s-au dat si raspunsuri. Daca apucase sa faca zboruri de recunoastere atunci se va intoarce. Daca nu... nu. Sa speram ca va fi bine.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

crisian-nicolae

avea dupa parerea mea cam 3-4 de cind a iesit din botca(nu cred ca afost la blimbare vremea a fost cam inorata).

crisian-nicolae

salutare.am un roi pe 4 rame acoperit bine de albina,ieri am umblat la iel dupa 10 zile de la iesirea matci din botca(mentionez ca am cautat matca in urma cu 5 zile si nu am gasito) am opservat oua pe  o rama depuse frumos pe fundul celulei cite unul singur dar peoblema este ca nu gasec matca .
roiul in rest este linistit cara in draci de la tei poate sa nu aiba matca si sa fi ouat albinele. ))/

crisian-nicolae

cum putem sti daca matca este trintorita :uimit:

marian_6777

Daca este matca tanara, este mai iute ca tine. Se ascunde repede, si-ti trebuie ochi format ca sa o gasesti. Plus ca este si mai micuta... Lasa-l in pace nu-l mai deranja. Sa te bucuri de el. Daca erau bezmeticite nu prea le mai ardea de cules. Curand o sa inceapa sa care si polen la greu. Asta va confirma faptul ca totul merge ok.
  Si eu sunt incepator, am albine de vre-o luna :) dar sunt lucruri citite prin diferite carti. Succes =D> si la mai multe :bzz: :bzz: :bzz:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Trantorita dupa zece zile? Cred ca atunci cand va incepe sa capaceasca puietul. Daca va avea acea bolta este puiet de trantor. Cineva cu experienta te poate lamuri mai bine, dar eu cred ca asta este singurul lucru ce te poate lamuri. Oul, larva arata la fel dar capaceala difera.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.