mi-a intrat un roi in horn

Creat de albinasebes, Iunie 26, 2009, 03:19:58 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

cum il scot?
pun casnita pe horn si ii dau fum ?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

cred ca mai bine ai pune o rama cu oua si teoretic din instinct vor acoperi puietul.

freecristian

depinde....cat de mare este hornul? cat are diametru?
foarte mult te ajuta o rama cu puiet.
dar roiul de cat timp este acolo?
Nu lasa pe maine ce poti face astazi!

Vand faguri APISROM 0764514729

albinasebes

hornul este destul de ingust si acoperit cu plasa impotriva ciorilor
daca ii dau fum iese afara?
roiul e de 2 zile acolo
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

de bagat rama in el nu se poate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

filip

Daca e de 2 zile poti incerca .Dar cu simt.
Fumul sa fie de la putregai ,iar in apropierea hornului sa pui o rama cu puiet
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Apoi acoperi hornul si pui o ladita cu ramul si alte rame in apropiere.
Hornul il tii acoperit pana se obisnuiesc albinele in lada
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

pun casnita pe horn si ii dau fum   asa e  cel  mai  sigur   bafta

D006

Pai eu as lua un placaj cam cat este un fund de stup si as face o gaura de 10cm si l-as pune peste horn. As pune o cutie 1/1 cu rame in el si preferabil fagure construit sau chiar cu puiet.
Capac as pune un placaj in asa fel sa fie o intrare pe la colt.
Daca dai ceva fum de jos albina poate o sa se mute mai usor in cutia ta.

balasbebe

Citat din: albinasebescum il scot?
pun casnita pe horn si ii dau fum ?
Cosnita, si fum. Nu te complica. Repede, pana nu se apuca de treba albinele. Sa le duci macar la 2-3 km de acolo, sa nu se reintoarca.

albinasebes

am facut fum si au iesit afara
. cu cosnita si cu o rama de magazie in ea le-am induplecat si au intrat. le-am pus intr-o lada ,dar nu departe de acolo. chiar daca este matca in lada tot se intorc inapoi pe horn?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

l-am facut cadou la un prieten mai tanar. e primul pt el si acum mai invata si el. sper totusi sa nu plece si sa se dezvolte. i-am pus in hranitor sirop. sper ca am facut bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Daca ai luat si regina si ai acoperit cosul vor ramane acolo unde le-ai mutat. De avut grija ca siropul sa se puna seara pentru a nu se isca furtisag, mai ales daca nu exista cules de nectar in natura.

albinasebes

sper sa mai ramana din ele.cred ca am luat matca ca erau aproape toate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)