manusi

Creat de albinasebes, Iunie 27, 2009, 10:40:20 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am tot vazut in poze ca destul de multi folosesc manusi cand lucreaza la stupi. eu personal nu sunt deranjat de intepaturile din maini, mai iese reumatismul. cand nu sunt intepat deloc parca nici nu am lucrat la albine. nu caut sa fiu intepat dar personal mi se pare exagerat sa porti tot timpul manusi, numai in cazul in care esti alergic sau ai o familie f violenta. voi cum faceti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Nu am folosit niciodata manusi. Daca albinele sunt rele si inteapa imi ud mainile cu putin otet alimentar, dar aceasta o fac foarte rar.

D006

Trebuie sa lucram cu "manusi"... cu albinele. Daca nu le deranjam toata ziua si mai ales cand timpul este nefavorabil, nu avem nevoie de manusi. Cu manusi lucreaza italienii... in sistemul industrial :razz:  Noi suntem inca... pasnici.

D006

multi fac  alergie  exemplu  tata      se  cam  unfla   si  se  invinneteste  io  nam  nimic     :hi:

albinasebes

acu cei care folositi ati cumparat de la magazine de profil, sau ce aveti pe langa casa? alea pt apicultori sunt scumpe rau, pe aici cam 40 lei
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sas angelica

Citat din: albinasebesacu cei care folositi ati cumparat de la magazine de profil, sau ce aveti pe langa casa? alea pt apicultori sunt scumpe rau, pe aici cam 40 lei
cand albinele sunt agresive poti lucra cu o pereche de manusi menajere (cele care se folosesc la spalatul vaselor) noi. costa cam 2 lei perechea :cool:  :rotfl:
Carpe diem!

D006

Eu din alea folosesc.
Am observat ca albina devine mai agresiva la manusi de piele.

D006

manusi  din  caucic

D006

Citat din: mihaimoldovamulti fac  alergie  exemplu  tata      se  cam  unfla   si  se  invinneteste... 
cei care fac alergie trebuie sa previna intepaturile!!!

crombra

Ca tot veni vorba de manusi eu ca sa-mi protejez dosul palmei unde este o zona puternic vascularizata, folosesc manusi de menaj marimea cea mai mare(sa fie lejere) si le tai degetele astfel incat sa ramana descoperite doua falange de la degetele mainii mele. Astfel am control total asupra manipularii ramelor. Chiar daca iau intepaturi nu-i problema. Faceti o incercare si o sa vedeti eficacitatea.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Un salut respectuos tuturor apicultorilor , din partea celui mai profan in meserie !(am doar o luna si jumatate de cand mi-am cumparat albine !)
   Am si reusit performanta sa mi se sufoce 4 familii care erau mai frumoase, datorita faptului ca , intr-o zi foarte calduroasa , s-a stropit floarea soarelui langa care am albinele si, fiindca le-am inchis, iar la stupii mei orizontali nu aveam site de aerisire, s-a produs minunea ! Dar nu disper. Am reusit sa salvez cam o familie saraca si am invatat ceva pe pielea mea. Trist e ca cel care s-a declarat mentorul meu nu prea stie sau nu vrea sa -mi destainuie din tainele apiculturii. Asa ca citesc tot ce imi pica in mana despre albine.
   Rugamintea mea este sa ma lamureasca cineva care sunt tratamentele care se aplica la albine, cand este mai indicata aplicarea lor si cum se procedeaza practic ?
  Am fost cam lung in expunere , fapt pentru care imi cer scuze si promit ca am sa fiu mai concis cu alta ocazie.
Mult spor tuturor !

filip

Tratamentele de primavata si toamna sunt cele mai importante.
Se fac cu BENZI DE MAVRIROL si fum de VARACHET FORTE.
Benzile se pun dupa tratamentul cu VARACHET FORTE si se iau din stup inainte de salcam.
Toamna VARACHET FORTE 3 tratamente la interval de 7 zile.Daca se poate ultimul in momentul cand nu mai exista puiet in stup.Dupa care 2 benzi mavrirol pe care le las in stup pana in primavara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: cotysoUn salut respectuos tuturor apicultorilor , din partea celui mai profan in meserie !(am doar o luna si jumatate de cand mi-am cumparat albine !)
   Am si reusit performanta sa mi se sufoce 4 familii care erau mai frumoase, datorita faptului ca , intr-o zi foarte calduroasa , s-a stropit floarea soarelui langa care am albinele si, fiindca le-am inchis, iar la stupii mei orizontali nu aveam site de aerisire, s-a produs minunea ! Dar nu disper. Am reusit sa salvez cam o familie saraca si am invatat ceva pe pielea mea. Trist e ca cel care s-a declarat mentorul meu nu prea stie sau nu vrea sa -mi destainuie din tainele apiculturii. Asa ca citesc tot ce imi pica in mana despre albine.
   Rugamintea mea este sa ma lamureasca cineva care sunt tratamentele care se aplica la albine, cand este mai indicata aplicarea lor si cum se procedeaza practic ?
  Am fost cam lung in expunere , fapt pentru care imi cer scuze si promit ca am sa fiu mai concis cu alta ocazie.
Mult spor tuturor !
Bun venit pe forum! Bun venit in randul apicultorilor!
Referitor la tratarea albinelor s-a discutat mult la topicul "Tratamente". De retinut ca trebuie respectate intocmai indicatiile din prospectele produselor cu care se fac aceste tratamente. Foarte important la tratamentul cu Varachet din toamna este ca ultimul tratament sa se faca atunci cand nu mai exista puiet in stup, dar albinele sa nu fie stranse in ghem. Asteptam si alte intrebari.