S-a Stins din viata un mare apicultor

Creat de danut, Iunie 22, 2011, 01:29:33 PM

« precedentul - următorul »

danut

In noaptea de 21 .06.2011 a incetat din viata la varsta de 90 de ani invatatorul AURICA BOAGIU,din com.Magura,jud.Teleorman ,un om care a ingrijit albinele timp de 60 ani,pana in toamna anului trecut cand din cauza bolii nu a mai putut sa o faca .Cine este acest om?Apicultor,fost Presedinte al Filialei ACA Teleorman ,timp de 20 ani ,omul care a reprezentat apicultura romaneasca peste granitele tarii facand parte din mai multe delegatii romanesti in strainatate,cel care si-a adus contributia la dezvoltarea acestei nobile indeletniciri,prin publicarea in revista de specialitate,a peste 30 de materiale deosebit de importante ,omul din a carui mana a iesit apicultori adevarati ,omul care pe timpul cand activa ca invatator conducea cercul apicol ,,Prietenii albinei",si care insufla copiilor de mici dragostea fata de albine,omul care l-a cunoscut si a colaborat cu Maestrul HRISTEA in ultimii ani de viata ai acestuia,omul citat in una din lucrarile sale de DL.Dr.MARGHITAS, cre i-a si facut o vizita la stupina cu mai multi ani in urma,omul care a fost cu adevarat om.A ingrijit cu dragoste albinele despre care spunea ca ele sunt copii lui,el neavand copii,care impreuna cu sotia sa in varsta de 87 de ani avea ,inca mai are 40 de familii de albine ,si pe care a reusit sa le ingrijeasca in ultimii 2 ani dintr-un saun cu rotile ,nu a-ti vazut atata pasiune si daruire ,sa vezi cum era condus cu caruciorul pana langa stup de sotie si de acolo se apleca asupra familiei de albine si o ingrijea executand diferite lucrari, o pasiune si o daruire oarba pana in clipa mortii.El este omul care m-a invatat tot ce stiu astazi despre albine,mentorul meu,si nu numai, este si fostul meu invatator care la varsta de 6ani imi punea in mana creionul in cls.I,si care mi-a deschis ochii in viata si caruia si pe aceasta cale ii multumesc!In urma cu o saptaman m-a chemat la el si de pe patul de suferinta mi-a spus:,,Dane .am sa mor si singurul lucru pe care il regret este ca nu pot lua si dincolo de mormant albinele,in rest nu regret nimic ,si te rog sa ai grija de ele si sa duci mai departe tot ce te-am invatat!''. Dle invatator fie ca Dumnezeu sa va odihneasca sufletul in liniste si pace si sa stiti ca imi ve-ti lipsi tare mult !Dumnezeu sa-l ierte!

P.S. Ieri cu cateva ore inainte de a muri,si-a chemat sotia si a intrebat-o ce fac albinele?cand aceasta i-a raspuns ca sunt bine, cu ochii in lacrimi si cu vocea stinsa a zis:Dumnezeu sa le ajute si sa aiba grija de ele ...!Au fost ultimele cuvinte din viata sa ,iar la cateva ore s-a stins ptr. totdeauna !

pharaonu75

In astfel de momente, cuvintele sunt de prisos!
Dumnezeu sa il odihneasca!

Iar tu tine fruntea sus, ai avut un mentor cum putini se pot lauda ca au avut!
Sa faci exact ceea ce ti-a spus: sa ai grija de albine si sa duci mai departe tot ce te-a invatat!
In felul acesta, peste ani, cand il vei reintalni, sa ii poti spune ca te-ai conformat si ca ai lasat in urma ta apiultori demni de inaintasii lor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

Condoleante familiei si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

F.Liviu

Sunt profund miscat .... o viata exemplara. Sa ii fie tarana usoara.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

apivasmob

Cuvintele sunt de prisos. Dumnezeu sa-lierte.
Sanatate tuturor apicultorilor

orbanstefan64

Dumnezeu sa l ierte , sa i fie tarina usoara.

stefan1

  Frumose cuvinte! Impresionanta viata dedicata acestei pasiui. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  Frumos gestul lui Danut.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

reformistul


Bătrânul

Sa stins din viata dar pina are asemenea ucenici NU VA MURI NICIODATA ! Odihnesca -se in pace ! La multi ani ucenicului si stma mea ! ^:)^

Kov iulian


Kiwi Bee


teo

Sa stins din viata, doar de acol de sus ne vegheaza cu ce indaminare si pricepere ducem mai departe  ,ceia cea a lasat in urma   .Dumnezeu s-al odihneasca.

prisecarul

Dumnezeu sa-l odihneasca !
frumoase cuvinte, cinste tie!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

danut

Multumesc frumos tuturor colegilor ptr. cuvintele frumoase adresate aici si carora le doresc sanatate si succes in tot ce intreprinde fiecare .Inca o dat mi s-a confirmat faptul ca apicultorii sunt o categorie aparte de oameni ,in primul rand oameni cu suflet mare !Aveti dreptate incepand de acum ma simt obligat moral sa fac ceea ce am promis mentorului meu inainte de apleca din aceasta lume ,celui care pana acum 3 zile mi-a fost tatal meu spiritual!Multumesc inca o data tuturor!  :hi: :hi:

mape 48-petru manea

acest OM a iubit albina
si a facut mult pentru apicultura romaneasca
D-ZEU SA-L ODIHNEASCA !!