sistem automat de hranire cu sirop

Creat de mitiy_bot, Decembrie 18, 2013, 02:02:07 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Citat din: mitiy_bot din Decembrie 18, 2013, 02:02:07 PM
daca vreun coleg a realizat un sistem de siropat automat,asa cum se gasesec pe la tirguri as vrea si eu sa imi fac in iarna asta ,am pavilion si ar fi mai simplu dar nu am toate ,,secretele,,.
Te salut, si bine ai venit pe acest forum.
Asa cum zicea si Kamy, la noi in Salaj sunt doi stupari care au realizat sistemul, cu bitoiul de bere. Mai este la un alt stupar realizat si cu o pompa. Cand vi in Salaj  poti alege, si te pot ajuta sa le vezi.

mitiy_bot

Ok  Bebe am sa te  caut dupa sarbatori  ,pina atunci LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! : sampanie:

kamy

Citat din: bio din Decembrie 18, 2013, 04:35:42 PM
Miti, ca parere personala, cred ca este doar "comod" un sistem automat de dat siropul.

.. cred ca este OK sa vezi doar in fractiunea de secunde cind torni siropul in hranitor  si comportamentul familiei respective, pentru a-ti forma si o parere asupra situatiei din familie. .

Plus aglomerarea din pavilion cu tot felul de conducte si furtunashe .

..nu am folosit si nu am vazut sa folosesca cineva..poate ca ar fi bun.
Da-mi voie sa te contrazic pentru pavilion e mult mai buna metoda unde ai vazut sa poti da sirop la un vagon sa zicem in 5-10 minute?
Ai vazut vre-un stupar sa dea 100 de grame de sirop in fiecare dimineata la tot atatea familii si vagoane cate ai tu,fara sa-l consideri nebun!
Cati din cei care fac polen ai vazut sa dea sirop in fiecare dimineata,lucru care facut aduce si rezultate pe masura?( cu cana)
Baietii de care va povesteam unu a terminat mai repede vagonu lui si comparativ povestea ca cele nestimulate cand ieseau sa culeaga polen cele stimulate deja se intorceau cu grauncioarele gata culese!
Fa sistemul si daca nu esti multumit ti-l platesc io,daca esti multumit timpul ramas liber de la hraniri intra pe forum si mai da din casa nu dii zgarcit!
Ina o chichita poti sa reglezi cantitatea toamna sa faca rezerve,iar primavara le stimulezi cu cantitati mici sa pape rezervele!

mihai.vr

Care este o astfel de cantitate care le ajuta sa "pape rezervele" si sa nu depuna siropul prin faguri? Tu cat dai? 100-200 de grame? In toate perioadele de stimulare aceeasi cantitate (inafara de toamna cand e de completare) ?

kamy

Intreaba cantarul de control fa socoteala pierderilor scade apa din nectar si ai raspunsul din ocol de la tine nu din al altuia!
In alta ordine de idei un ceai lung si dulceag nu acopera in lipsa culesului nici combustibilu pentru ventilare asa ca sr vor da la rezerve!

mihai.vr

Multumesc pentru raspuns... teoria o stiu si eu  :) stiu si practica cat de cat, ca am mai dat pana acuma sirop, nu sunt la prima stimulare, dar ma gandeam ca invat ceva de la cei cu experienta mai vasta.

kamy

Sa nu intelegi ca te repezesc ,nu am aceasta intentie dar culesul ,,de afara difera de la vatra la vatra daramite in 2 jiudete vecine!
Intelege-te bine cu cantaru de control si poti face si grafic -.0,+!

mary@


Daca se poateceva mai pe intelesul tuturor despre acest sistem
Cum se poate accesa acele video clipuri?


mitiy_bot

daca  cauti pe "goagal"     ZUMI SZURCSI o sa vezi si video clipu pe youtube si altele ,eu unul sunt decis  sa-l pun in practica chiar daca-l cumpar

mitiy_bot

Am reusit sa o realizez singur  ,asa ca functioneaza ok ,instalatia este ptr 70 fam din camion ,a mai ramas doar sa mi procur  invertorul si poate un panou solar, si alimentez toate fam cu cit doresc cind doresc fara sa mai ridic nimic.costul instalatie f mic fata de piata

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mitiy_bot

O fi ,dar aici ar fi fost cazul de aflat despre instalatie ,discutiii etc si nu la STUPII Mosului!oricum iti multumesc .

pharaonu75

Este instalatia Mosului si si-a prezentat-o pe topicul cu stupii sai.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mitiy_bot

E ok ,dar ma asteptam la opinii pina sa realizez ,dar  asa sutem noi apicultori ,ca si societatea .... ,dupa...., .oricum am promis ca o sa fac si am facut !,dar nu l am cumparat ,l am realizat !!!! .PS ....

pharaonu75

Citat din: mitiy_bot din Octombrie 09, 2014, 10:26:51 PM
E ok ,dar ma asteptam la opinii pina sa realizez ,dar  asa sutem noi apicultori ,ca si societatea .... ,dupa...., .oricum am promis ca o sa fac si am facut !,dar nu l am cumparat ,l am realizat !!!! .PS ....

Felicitari! E un lucru bun cand apicultorii isi pun mintea la contributie si realizeaza ceva cu forte proprii. Rezultatul este de fiecare data mult mai ieftin decat ceea ce se gaseste pe piata si aduce mult mai multe satisfactii "inventatorului".

Pune si tu un film cu sistemul tau, spune-ne din ce materiale l-ai confectionat, de unde le-ai cumparat, preturi orientative... hai, nu fi sectretos! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube